Przelot pospolity

©

©Anthyllis vulneraria

Opis

Rodzina: Fabaceae – bobowate

Przelot ma korzeń palowy sięgający do 1 metra w głąb ziemi. Z niego wyrasta kępka liści odziomkowych, które mogą być owalne na długich ogonkach lub pierzaściezłożone. Z kępki wyrasta do 6 wzniesionych pędów. Mają one tendencję do pokładania się i wznoszenia tylko końcowej części. Jeśli jest ona rozgałęziona to tylko u nasady. Liście łodygowe nieparzyście pierzastozłożone. Posiadają do 7 par listków. Cechą ulistnienia jest nieproporcjonalnie duży listek szczytowy. Na szczycie każdego pędu osadzony jest główkowaty kwiatostan pod którym mamy dłoniastowrębną podsadkę. Pojedynczy kwiatek jest typowy dla wszystkich roślin motylkowatych, a jego cechą charakterystyczną jest bardzo duży, rozdęty i gęsto, jedwabiście owłosiony(włoski do 11 mm długości) kielich kwiatowy.

 Owocem jest jednonasienny strąk.

 Nasiona jajowate i charakterystycznie dwubarwne, żółtozielone.

Występowanie

 Jest to roślina występująca na suchych łąkach i pastwiskach praktycznie całej Europy.

Wysokość

Od 10 do 60 cm.

Termin kwitnienia

Kwitnie najczęściej od końca czerwca przez lipiec. Nasiona zaczynają dojrzewać na początku września.

Kolor kwiatu

Ponieważ gatunek ten jest rośliną bardzo zmienną i mocno zależną od środowiska, to kolor kwiatów zależy od danej formy. U nas przede wszystkim kwiaty są żółtawe do pomarańczowych. Inne formy(rosnące w innych krajach) mają kwiaty biało różowe, karminowe, prawie białe.

Stanowisko

Praktycznie wyłącznie pełne słońce.

Wymagania i pielęgnacja

Przelot jest rośliną mało wymagającą. Stawia tylko dwa warunki. Gleba musi być przepuszczalna i zasobna w wapń. Wysokie pH jest tu czynnikiem decydującym o wyglądzie rośliny. Jego wartość nie może spaść poniżej pH 6, czyli nawet na ziemiach lekko kwaśnych nie mamy go co siać, bo roślina będzie rachityczna, a kwitnienie jeśli wystąpi to na pojedynczych pędach. Natomiast doskonale będzie sobie radził na glebach alkalicznych, czyli takich gdzie pH będzie wyższe niż 7,5. Praktycznie bez większego znaczenia jest zasobność gleb. Oczywistością jest, że na glebach wilgotniejszych i przyzwoicie żyznych roślina będzie okazalsza i kwitła będzie obficiej, ale poradzi sobie też na słabszych. Jej symbioza z bakteriami brodawkowymi pozwala na zaopatrywanie się w azot z powietrza.

Roślina daje liczny samosiew. Ponieważ nasiona są ciężkie więc najwięcej siewek będzie wokół rośliny. Siewki te warto przenieść w inne miejsce tworząc sobie rezerwę na wypadek wypadnięcia rośliny matecznej. Wypaść może w każdym momencie, bo jest byliną krótkowieczną. Taka rezerwa pozwoli nam zastąpić to co wypadło i na rabacie nie będzie dziury.

Mrozoodporność

Roślina w pełni mrozoodporna na terenie naszego kraju.

Rozmnażanie

 (12 tygodni od wysiewu) Przed wysiewem nasiona poddajemy skaryfikacji czyli uszkadzamy skorupkę. Potem na dobę do ciepłej wody. Wysiewamy nasiona do sterylizowanej ziemi lub specjalnej ziemi do wysiewów. Nasiona mogą kiełkować długo(do 3 tygodni) i nie trzeba się zniechęcać.

Pamiętajmy, że siewki mają długi korzeń i pikować je trzeba jak mają 2 liście właściwe. Można od razu siać do małych doniczek lub palet i w razie potrzeby tylko przesadzić do większej doniczki.

Posiadacze większej kępki mogą dokonać podziału jeśli składa się ona z kilku roślin. Trzeba wówczas roślinę wykopać i ręcznie podzielić. Długie palowe korzenie uniemożliwiają inny sposób dzielenia. Uczciwie mówiąc nie polecam tej formy mnożenia z dwóch powodów. Pierwszy to jak wykopać kilka roślin z metrowymi korzeniami, a drugi to fakt że przelot jest byliną krótkowieczną i dzieląc na wiosnę nie wiemy czy te korzenie w ogóle odbiją.

Choroby i szkodniki

Na ogół jest to bardzo zdrowa roślina, lecz w wyjątkowo niesprzyjających okolicznościach może pojawić się mączniak, plamistość liści i rdza 

Zastosowanie

Roślina w dawnej medycynie ludowej miała szereg zastosowań. Współczesne badania powoli potwierdzają jej właściwości lecznicze. Najpoważniejszym jednak zastosowaniem jest użycie jej jako rośliny pastewnej.

Jako roślina ozdobna sprawdzi się na skalniaku, na brzegach rabat. Dobrze też wygląda w pojemnikach, zarówno sama jak i w większych kompozycjach.

Uwagi Przypisy

Łacińska nazwa rodzajowa ”Anthyllis” pochodzi od dwóch greckich słów ‚anthos’ = kwiat, ‚oulos’ = wełna. Jest to odniesienie do  mocnego owłosienia kielichów kwiatowych. Natomiast nazwa gatunkowa ”vulneraria” pochodzi od łacińskiego słowa ‚vulnus’ = rany i jest odniesieniem do stosowania ziela w leczeniu zranień.

 

Przypisy


Wykorzystano zdjęcia z następujących stron:

Anthyllis vulneraria – http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Anthyllis_vulneraria_%27Littoral_basque%27_1.JPG

Nasiona – http://www.fao.org/docrep/007/y5576e/y5576e07.htm

12 tygodni – http://davesgarden.com/guides/pf/showimage/278242/

Włochaty kwiatek – http://www.aphotoflora.com/d_anthyllis_vulneraria_kidney_vetch.html

Strąk – http://gobotany.newenglandwild.org/species/anthyllis/vulneraria/

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: