Goryczka depressa

©

©Gentiana depressa

Opis

Rodzina: Gentianaceae – goryczkowate

Roślinka niziutka co zresztą sugeruje nazwa gatunkowa. Łodyżki gubiąc starsze liście leżą na podłożu, a uniesiona jest tylko szczytowa zielona partia. Wiele pędów zakorzenia się wydając nowe łodyżki. W ten sposób tworzy się gęsta, zielona mata. Listki szeroko lancetowate, długości maksymalnie do 1,5 cm. Na końcach pędów pojawia się typowy dla goryczek kwiat. Jego koronka podzielona na dwa rodzaje płatków. Większe i ciemniejsze i mniejsze jaśniejsze. Cały kwiat to około 3 cm wysokości. Jest jednak nieproporcjonalnie duży w stosunku do wielkości całej roślinki. Z uwagi na termin kwitnienia nasiona możemy uzyskać tylko w przypadku bardzo długiej i w miarę suchej jesieni.

Występowanie

Typowo wysokogórska roślina. Porasta strome urwiska i załomy skalne na wysokości od 3000 do 4500 metrów npm. Jej rodzime kraje to Chiny, Bhutan, Nepal i północna część Indii. 

Wysokość

Przeciętnie 4-6 cm, a w czasie kwitnienia do 10 cm.

Termin kwitnienia

Koniec sierpnia i wrzesień.

Kolor kwiatu

Płatki większe niebieskie, a mniejsze jasnoniebieskie. Gardziel zielonkawa lub jasna z karminowymi paskami.

Stanowisko

Tu napotykamy pierwszą trudność. W naturze rośnie na otwartych nagich skałach, ale temperatura na wysokości 3000 metrów jest nieporównanie niższa niż u nas. Jak u nas pogodzić chłodne stanowisko z dużym zapotrzebowaniem rośliny na światło. Łatwiej byłoby z temperaturami w cienistym miejscu, ale tam marnie rośnie i słabo kwitnie. Częstym rozwiązaniem jest stosowanie cieniowania w czasie najgorętszych godzin dnia. Mogą to być zarówno sztuczne cieniówki jak również tak posadzone wyższe rośliny by dawały cienisty parawan w określonych godzinach. Na skalniaku mogą to być specjalnie ustawione kamienie.

Wymagania i pielęgnacja

Gleby powinny przypominać te znajdujące się w załomach skalnych. Wiadomo gleba tam to nawiane cząstki, plus cząstki z rozłożonych liści, plus kawałki skalnego rumoszu i przy dość niskiej temperaturze i ocienianiu korzeni przez skały stała wilgoć tej ziemi. Teraz mamy drugą trudność. Ziemię dobrze przepuszczalną, zasobną i kwaśną możemy bez problemu zapewnić. Jak jednak zapewnić stałą wilgotność. Korzenie rośliny są krótkie więc znajdują się tylko w tej górnej przesychającej latem warstwie. O tym jak bardzo jest ten aspekt uprawy ważny przekonało się już wielu kolekcjonerów, którym jedno przesuszenie korzeni kończyło się padnięciem całej rośliny. Kto zatem decyduje się na uprawę tej rośliny musi nastawić się na nawet codzienne podlewanie. I może jeszcze jedna uwaga. Z uwagi na kwasowość podłoża często ludzie stosują czysty torf wysoki. Jednak torf to pułapka. Torf przesycha równie łatwo jak gleba, a wiązanie wody w torfie jest tak mocne, że w wydawałoby się wilgotnym torfie rośliny będą zasychać z braku wody. Jest to dobre podłoże tylko wówczas jeśli pamiętamy o dostarczeniu wody w takiej ilości by był tam jej lekki nadmiar. Roślina posadzona w torfie może tylko i wyłącznie korzystać z wody nie związanej z torfem. W glebie jest nieco inaczej. Tam wiązania są na tyle słabe, że korzenie roślin rozbiją każde i wydobędą z ziemi każdą ilość wody nawet jeśli jest związana.

Uprawiając w pojemnikach możemy stosować doniczki płytsze lecz szersze.

Mrozoodporność

Jeśli chodzi o temperaturę to nie ma problemu. Problemem jest zabezpieczenie rośliny przed nadmiarem zimowej wody. Sam daszek z szyby może nie wystarczyć. Na początku może wystarczyć zwykła 5-cio litrowa, plastikowa butelka bez dna. Pozwala ona i wietrzyć przez odkręcenie korka, a jednocześnie korzenie będą miały tylko tyle wody ile wyniknie z podsiąkania. Potem, kiedy roślina się rozrośnie warto postarać się o większy pojemnik. Lepiej by był on przezroczysty, bo przy lekkiej zimie, szczególnie tu na zachodzie, część pędów może pozostać zielona.

Rozmnażanie

Kupujący nasiona muszą wiedzieć, że szybko tracą one zdolność kiełkowania. Lepiej zatem kupić więcej. Muszą one zostać przemrożone by wykiełkowały. Zatem siejemy je do koszyczków na cebulki i dołujemy w ziemi. Na wierzch nakładamy butelkę plastikową bez dna. Kiedy miną mrozy i temperatura ukształtuje się na wysokości około 10 0C wschody powinny pojawić się najpóźniej do 2 miesięcy.

Kto ma możliwość kontrolowania temperatury może po wysiewie przez 2-4 tygodnie utrzymywać temperaturę 18-22 0C, a następnie przez 4-6 tygodni temperatura -4 – 0 0C. Po tym okresie przenosimy wysiewy w miejsce gdzie zapewnimy aż do czasu wschodów temperaturę 5-12 0C.

Posiadacze rośliny mogą ją wiosną podzielić lub oddzielać ukorzenione rozłogi.

Choroby i szkodniki

Roślina jest zbyt nowym gatunkiem w uprawie ogrodniczej i nie stwierdzono jeszcze jej podatności na zagrożenia.

Zastosowanie

Brzegi rabat wielogatunkowych, ogrody skalne, rabaty wrzosowiskowe, podszyt pod azalie i rododendrony. Doskonała roślina do pojemnikowych ogródków skalnych.

Uwagi Przypisy

Nazwa rodzajowa jest hołdem dla króla Lyrian Gentiusa, który zauważył właściwości lecznicze roślin z tego rodzaju. Nazwa gatunkowa jest nawiązaniem do niewielkiego wzrostu rośliny.

Przypisy


Wykorzystano zdjęcia z następujących stron:

Gentiana depressa – http://www.srgc.net/forum/index.php?topic=1106.0

Kwiatek – http://leaflets-tees.com/Story.html

Rysunek – http://www.studiobotanika.com/product-info.php?Curtis_Botanical-pid3513.html

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: