Śledziennica skrętolistna

©

©Chrysosplenium alternifolium

Opis

Rodzina: Saxifragaceae – skalnicowate

Dziś coś dla posiadaczy zacienionych partii ogrodów, którzy chcieliby je nieco rozjaśnić.

Roślina wieloletnia z długimi, pełzającymi rozłogami. Łodyga trójkanciasta, w dolnej części rzadko owłosiona. Liście odziomkowe w zarysie koliste, na długich ogonkach. Liście łodygowe ułożone skrętolegle o krótszych ogonkach.

 Blaszka liściowa o wrębnych brzegach. Na górnej stronie blaszki krótkie, grube i rzadkie włoski.

 Na szczycie łodygi niepozorne kwiatki zebrane w baldachogrono. Pojedynczy kwiatek nie ma płatków, a ich rolę spełniają listki przykwiatkowe. Roślina w zasadzie samopylna, choć nie gardzi różnymi owadami. Ciekawostką jest, że ślimaki mogą spełniać rolę zapylaczy. W botanicznym języku nazywa się to malakogamia.

 W miejscu kwiatka powstaje mały zielonkawy owoc. Po jego otwarciu się, jak w miseczce zobaczymy drobniutkie, czerwonawe nasiona. Roślina daje samosiew. Śledziennica traci na urodzie z chwilą więdnięcia pędów. W naturze to nie jest tak widoczne, bo wówczas większe rośliny przykrywają zjawisko zanikania rośliny swymi liśćmi.

Występowanie

 Brzegi rzek, potoków, mokre i cieniste miejsca w lesie, torfowiska w prawie całej Europie i zachodniej części Azji.

Wysokość

Liście odziomkowe do wysokości 5 cm. Łodyga kwiatowa do 20 cm.

Termin kwitnienia

Jest to najwcześniej kwitnąca roślina w kraju. W sprzyjających okolicznościach zakwita już pod koniec marca. Najczęściej jest to kwiecień. Kwitnienie trwa około miesiąca.

Kolor kwiatu

Prawie żółte z lekkim zielonym zafarbem.

Stanowisko

Roślina z powodzeniem może rosnąć w zacienionym miejscu. Niemniej najładniej kwitnie w półcieniu. Z tym, że bezpośrednie słoneczko ma tylko wcześnie rano lub późnym popołudniem.

Wymagania i pielęgnacja

Podstawowym wymogiem w stosunku do gleby jest jej przepuszczalność, lecz znacząca wilgotność. Najlepiej udaje się na glebach o pochodzeniu torfowym lub na glebach typu leśnego. Jeśli chcemy by w naszym ogrodzie coś kwitło bardzo wczesną wiosną możemy ją posadzić w bardziej eksponowanym miejscu, dbając jedynie o utrzymanie stale wilgotnej gleby oraz mając przygotowaną inną roślinę w doniczce, która wypełni gołe miejsce latem. Inną pracą w takim wypadku będzie zabieg ograniczający rozrastanie się rośliny.

Mrozoodporność

Całkowita.

Rozmnażanie

Kto ma inspekty, wysiewu może dokonać w inspekcie, kto nie ma wysiewa do koszyczków przeznaczonych na cebulki. Koszyczki dołujemy w gruncie i nakrywamy plastikową butelką bez dna. Nasiona muszą przemarznąć by wykiełkowały. Wysiew wiosenny jest możliwy po wcześniejszej 2 miesięcznej stratyfikacji.

Można samosiejki przesadzić na inne miejsce. Można dokonywać podziału rozrośniętych kęp. Można te fragmenty, które odetniemy wiosną (by utrzymać roślinę w przeznaczonym miejscu) posadzić tam gdzie chcemy.

Choroby i szkodniki

Roślina bezproblemowa.

Zastosowanie

 Przede wszystkim zadarnianie nawet większych powierzchni, by coś kwitło wiosną. Wszelkie wilgotne i lekko ocienione miejsca w ogrodzie, Można posadzić na brzegach ogrodowych ścieżek, bo ziemia pod kamieniami nawet później jest wilgotna, a decydując się na podlewanie wczesnym latem praktycznie wszędzie gdzie chcemy by na tak wcześnie coś kwitło.

Uwagi

Polska nazwa rodzajowa jest wynikiem przeznaczenia rośliny przez medycynę ludową do leczenia schorzeń śledziony. Także łacińska nazwa rodzajowa ”Chrysosplenium” ma z tym organem wiele wspólnego, jako że greckie chrysos = złoto, a splenos = śledziona. Natomiast nazwa gatunkowa ”alternifolium” to połączenie łacińskich słów alternus = zmiana i folium = liść. Odnosi się do pewnej zmienności liści.

Przypisy


Wykorzystano zdjęcia z następujących stron:

Chrysosplenium alternifolium – http://quutamopuutarha.blogspot.com/2008/05/yellow-shades.html

Włoski na liściu – http://www.floralimages.co.uk/page.php?taxon=chrysosplenium_alternifolium,13&ad=2

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: