Rutewnik zawilcowaty

©

©Callianthemum anemonoides

Opis

Rodzina: Ranunculaceae – jaskrowate

Gatunek jest reliktem, który przeżył epokę zlodowacenia i w chwili obecnej jest to ciekawą roślina, kwitnącą wczesną wiosną.

Pod ziemią mamy krótkie kłącze z którego wyrasta kępka odziomkowych liści. Ponieważ roślina kwitnie wcześnie, liście w czasie kwitnienia nie są w pełni rozwinięte. Młodziutkie są one bordowego koloru,

 a wyrośnięte szaro-zielone, trzykrotnie pierzaste, a w obrysie trójkątne. Z pomiędzy tych nie w pełni wyrośniętych liści wyrasta około 10 cm łodyżka zakończona pojedynczym koszyczkiem. Na tej łodyżce może być pojedynczy liść łodygowy, ale często jest ona pozbawiona liści. Koszyczek może dochodzić do 5 cm średnicy. Korona posiada płatki w 2 okółkach. Czasem zdarzy się forma półpełna i wówczas mamy 6 okółków płatków.

 Po zapyleniu powstaje typowy dla tej rodziny owoc zwany wielomieszkiem. Łodyżka w tym czasie rośnie i w pełni wyrośnięte owoce są na 20 cm łodyżce.

Występowanie

Jest to endemit z austriackich Alp, gdzie rośnie na skraju sosnowych lasów i w wilgotnych osłoniętych skałami miejscach, na wysokości powyżej 700 metrów npm. Podłożem są zawsze skały wapienne.

Wysokość

W czasie kwitnienia nie przekracza 15 cm, później kiedy dojrzewają owoce łodyżki wyrastają nieco wyżej.

Termin kwitnienia

Przy sprzyjającej aurze może zakwitnąć w końcu marca. Najczęściej jednak jest to przełom kwietnia i maja.

Kolor kwiatu

 Płatki koloru białego lub różowego, w pąku czerwone, u nasady z żółtą plamką. Środek kwiatu żółty lub zielonawo-żółty.

Stanowisko

Przy wyborze stanowiska sprawą jest temperatura. W górach na tej wysokości jest zawsze chłodniej, więc w okresie letnim warto by nasz rutewnik był cieniowany przez wyższe rośliny przynajmniej w tych najgorętszych godzinach. W pozostałym czasie powinien być wystawiony na pełne słońce.

Wymagania i pielęgnacja

Ponieważ nasze ziemie w większości są kwaśne, należy wymieszać je z dużą ilością gruzu wapiennego. Jeśli dołożymy jeszcze połowę objętości dołka dobrego kompostu możemy spodziewać się obfitego kwitnienia. Pod tymi górskimi osypiskami kamieni ziemia pozostaje stale wilgotna. Warto wiosną w okresie wschodów wyściółkować ziemię grysem kamiennym. Wydłuży nam to okres wiosennej wilgotności ziemi. Pamiętajmy także, że po wydaniu nasion roślina zanika. Można ten okres przedłużyć zapewniając roślinie stałą wilgotność podłoża, lecz w końcu i tak trzeba to miejsce wypełnić czymś rocznym.

Mrozoodporność

Roślina w pełni mrozoodporna. Większym problemem może być zimowy nadmiar wody przy korzeniach. Jest to poważny problem na ziemiach mniej przepuszczalnych jeśli nie uzdatniliśmy podłoża pod rośliną.

Rozmnażanie

Najprostszym sposobem jest podział rozrośniętych roślin.

Nasiona wysiewamy jesienią bo wymagają przemrożenia by skiełkowały. Kwiaty na roślinach uprawianych z siewu pojawią się w drugim roku. Roślina im starsza tym intensywniej kwitnie.

Choroby i szkodniki

Musi być zdrowa skoro przetrwała parędziesiąt tysięcy lat.

Zastosowanie

Typowa roślina skalniakowa. Tym którzy mają wybitnie kwaśne gleby lub zbyt ciężkie polecam uprawiać roślinę w pojemnikach, na zimę dołowanych w gruncie. Przy cięższych glebach na dno dołka kładziemy drewienka tak by pod doniczką była wolna przestrzeń. Ewentualny nadmiar zimowej wody będzie miał czas odpłynąć od korzeni.

Uwagi

Gatunek dla nauki opisany przez Johann Baptist Zahlbruckner w 1842 roku.

 

Przypisy


Wykorzystano zdjęcia z następujących stron:

Callianthemum anemonoides – http://www.mlarochelle.net/tag/muret/

Kępka liści – http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?p=579599#p579599

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: