Kotula pięciornikowata

©

©Cotula potentillina

Opis

Rodzina: Asteraceae – astrowate

Dzisiaj roślina mogąca z powodzeniem zastąpić trawnik. Oczywiście granie w piłkę na takim trawniku odpada, ale w miejscach gdzie chcielibyśmy coś innego to jak w sam raz.

Liście wyrastające z kępiastych i bardzo delikatnych korzeni tworzą bardzo gęstą matę do 2-5 cm wysokości. Mata powstaje nie tylko z zachodzących na siebie liści, ale również z cienkich, naziemnych rozłogów ukorzeniających się w wielu miejscach i tworząc w ten sposób coraz to nowe kępki liści. Są one pierzastosieczne, mające do 15 par listków. Kolor liści żółtawozielony, i w zależności od ilości światła podbarwione na brązowo. Jesienią prawie w całości brązowe. Z pomiędzy liści wyrastają pokładające się pędy kwiatowe. Koszyczek złożony z samych kwiatów rurkowatych nie stanowi wartości ozdobnej. Nasiona drobniutkie niełupki.

Występowanie

Siedliskiem są wilgotne tereny w ujściach rzek, torfowiskach na wyspach Chatham i Auckland. Są one częścią Nowej Zelandii.

Wysokość

Liście do maksimum 5 cm. Pędy kwiatowe do 10 cm.

Termin kwitnienia

Między czerwcem a sierpniem.

Kolor kwiatu

Zielonkawożółtawy.

Stanowisko

Można sadzić w pełnym słońcu na stanowiskach o wysokim poziomie wód gruntowych. Np. na ziemiach pochodzenia torfowego. Im gleby suchsze tym mniej bezpośredniego słońca. Roślina nie nadaje się do obsadzania mocno cienistych miejsc.

Wymagania i pielęgnacja

Po pierwsze ziemie muszą być przepuszczalne po drugie o odczynie od obojętnego w górę. Zasobność gleb przeciętna. Będzie dobrze rosła nawet na glebach o małej zawartości próchnicy.

Jeśli mamy ziemię lekko kwaśną to wystarczy przekopać ją z większą ilością kompostu i roślina będzie zadowolona. Jednym problemem będzie przed posadzeniem rośliny usunięcie wszystkich trwałych chwastów. Odchwaszczanie takiej maty z np. perzu lub innych traw to prawie niewykonalne zadanie. Warto zatem rok wcześniej wykonać przynajmniej dwukrotnie odchwaszczanie przy pomocy Roudupu. Mówię tu oczywiście o dużych powierzchniach, bo na malutkiej powierzchni zawsze sobie jakoś poradzimy. Przy zakładaniu trawników z cotuli sadzimy od 8 do 11 roślin na metr kwadratowy.

Mrozoodporność

Całkowita.

Rozmnażanie

Można wysiewać nasiona w płaskich pojemnikach.

Kto ma już kępkę może rozmnożyć przez podział. Dokonać go można w ciągu całego okresu wegetacyjnego.

Choroby i szkodniki

Roślina bezproblemowa.

Zastosowanie

  Można nią podsadzać drzewa i krzewy które głęboko się korzenią. Można obsadzać wolne miejsca między płytkami przy brzegach chodnika. Można gęściej sadząc umacniać nią niewielkie skarpy. Można tworzyć fragmenty trawnika np. w miejscach między żywopłotami lub w miejscach gdzie mamy kolekcję rzeźb z bukszpanu. Można obsadzać niższe partie murków bo tam ziemia zawsze jest wilgotna w przeciwieństwie do wyższych partii tychże murków. Praktycznie tylko wyobraźnia nas ogranicza. Na zdjęciach dwie kompozycje w płaskich doniczkach dla zachęty do własnej twórczości.

Uwagi

 

Gatunek został dla nauki opisany w 1864 roku przez Ferdynanda Jacob Heinrich von Mueller.

Nazwa rodzaju pochodzi od greckiego ‚kotyle’kubek, filiżanka, miska i 

odnosi się do ustawienia liści.

 

 

 

Przypisy


Wykorzystano zdjęcia z następujących stron:

W doniczce – http://artofbonsai.org/forum/viewtopic.php?f=79&t=2274&start=30

Cotula potentillina – http://greenegardenclub.com/how-to-style-your-garden/

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: