Dzwonkowiec powojnikowaty

©

©Codonopsis clematidea

Opis

Rodzina:  Campanulaceae – dzwonkowate

Dzisiaj niskie bylinowe pnącze. Z początku pędy są wzniesione, lecz później wymagają wsparcia. Przy braku takowego będą się czepiać rosnących w pobliżu roślin. Liście na pędach ustawione naprzeciwlegle, raczej niewielkie, jajowate w kształcie, lecz o ostrym zakończeniu. Liście mają specyficzny zapach. Nie dla każdego jest przyjemny. Kwiaty są dzwonkowate(stąd polska nazwa), zwisające o długości około 2,5 cm. Tuż przed przekwitnięciem wolne części płatków zawijają się do góry. Nasiona są bardzo drobne o błyszczącej powierzchni.

 Przed posadzeniem rośliny na miejsce stałe proszę dobrze wybrać miejsce bo znacznej wielkości, mięsiste korzenie bardzo utrudnią przesadzanie i roślina to odchoruje.

Występowanie

Rośnie wzdłuż brzegów górskich potoków, na źródliskach, na alpejskim poziomie gór Kaszmiru i Uzbekistanu.

Wysokość

Od 60 do 90 cm. W półcieniu roślina może być wyższa.

Termin kwitnienia

Zaczyna kwitnąć około połowy czerwca i kwitnie przez znaczną część lipca.

Kolor kwiatu

 Mocno rozbielony niebieski. Wewnątrz charakterystyczny wzór w kolorach żółtym niebieskim i fioletowym.

Stanowisko

Stanowisko zależy od wilgotności gleby. Jeśli mamy dobrze wilgotne ziemie możemy sadzić w pełnym słońcu. W innym wypadku lepszy jest półcień z rannym słońcem.

Wymagania i pielęgnacja

Roślina wiosną wschodzi raczej później.  Tak wygląda około połowy kwietnia w bardzo sprzyjających warunkach. Przy dobrej przepuszczalności gleby muszą one zachować dużą wilgotność. W ogrodach możemy sobie pomóc podwyższając ilość próchnicy w naszej glebie. Próchnica jest tak ważna bo to ona właśnie wiąże wodę w glebie. Dodatkowo te wiązania są na tyle słabe, że korzenie roślin łatwo je rozbijają przez co woda ta jest dla nich dostępna. Każdy ogródkowicz może mieć(jeśli o to zadba) pod dostatkiem tzw. złota ogrodników, czyli dobrego kompostu. Jeśli na metr kwadratowy damy taczkę takiego kompostu to w sposób znaczący podniesiemy ilość próchnicy w glebie. Dodatkowo roślina korzeni się głęboko więc dostępne są dla niej zapasy wody w głębszych warstwach. Nic nie stoi zatem na przeszkodzie by wyhodować piękną roślinę.

Mrozoodporność

Na terenie naszego kraju bez problemów. Jeśli trafimy na ciepłą i mokrą zimę proszę rośliny zabezpieczyć przed nadmiarem zimowej wody.

Rozmnażanie

Nasiona niewielkie, bo w 1 gramie mieści się ich około 1000 sztuk. Z uwagi na ich rozmiar tylko wciskamy je do podłoża. Można ewentualnie przykryć cieniutką warstwą perlitu. Światło między kulkami i tak się dostanie, a ziemia utrzyma równomierną wilgotność. Z uwagi na pochodzenie roślin, gdzie zimy są solidne nasiona poddajemy wcześniej zimnej stratyfikacji. Kiedy wyniesiemy je do temperatury około 20 0C wschody powinny pojawić się do 2 tygodni. Nie należy panikować jeśli nic się w tym czasie nie pokazało, roślina może kaprysić do 4-5 tygodni. Kiełkuje najczęściej około połowa nasion. Po wykiełkowaniu siewki powinny być przeniesione do niższej temperatury, optimum to zakres między 5 a 10 0C.

 Siewki w wyższej temperaturze rosną szybko i będą strasznie się wyciągać. Dopiero jeśli dzień ma więcej niż 12 godzin można podnieść temperaturę. Rozwiązaniem może być późniejsze rozpoczęcie siewów tak by po skiełkowaniu można je było wynieść na zewnątrz.

Choroby i szkodniki

Bez poważniejszych problemów.

Zastosowanie

Jeśli mamy jakieś ozdobne podpórki możemy posadzić wszędzie. Przy braku takowych można rośliną podsadzić późno lub bardzo wcześnie kwitnące krzewy. Roślina pnąc się po gałązkach tychże, sprawi że zakwitną nam dwa razy.

Uwagi

Łacińska nazwa rodzaju ”Codonopsis” pochodzi od greckiego słowa ‚kodon’ = dzwon i ‚ὄψις’ (opsis) = wygląd, ogląd, widzenie. Jest to zatem odwołanie się do wyglądu kwiatów.

Nazwa gatunkowa”Clematidea” nawiązuje do podobieństwa kwiatów do kwiatów niektórych gatunków clematisa.

Przypisy


Wykorzystano zdjęcia z następujących stron:

Koniec kwietnia – http://www.robsplants.com/plants/codonclema

Codonopsis clematidea – http://nargs.org/nargswiki/tiki-browse_image.php?imageId=2727

Kwiat – http://131.230.176.4/imgs/Cusman1/r/Campanulaceae_Codonopsis_clematidea_44990.html

Nasiona – http://gaia.cxr.no/index.php?site=default/637/1838

Korzenie – http://www.flickr.com/photos/10348212@N07/5115188276/

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: