Taunsendia Hookera

©

©Townsendia hookeri

Opis

Rodzina: Asteraceae – astrowate

Jest to bardzo niziutka i niezbyt długowieczna roślinka.

Szyjka korzeniowa i górna część korzenia jest zdrewniała. Z szyjki korzeniowej wyrasta kępka około 5 cm długości liści. Są one równowąskie i jasno owłosione, co sprawia że postrzegamy je jako szarozielone. Z pomiędzy liści na krótkiej łodyżce wyrastają astrowate kwiaty. Łodyżka jest na tyle krótka, że główki kwiatów praktycznie opierają się na liściach. Średnica tych kwiatów wynosi około 3 cm. Niemniej rozrośnięta kępka wyda do kilkunastu kwiatów, przez co robi się widoczna z daleka. Owocem jak u wszystkich astrowatych jest mała niełupka wyposażona w puch powstający z przekształconych działek kielicha.

Występowanie

 Mapka pokazuje że jej północny zasięg to Alaska. Wszędzie rośnie na suchych wzgórzach i na trawiastych preriach.

Wysokość

Rzadko przekracza 10 cm. Same liście z reguły to tylko 5 cm. W górzystym terenie może być niższa i całość nie przekroczy 5 cm.

Termin kwitnienia

Kwitnie bardzo wcześnie, czasem jeszcze śnieg zalega gdzieniegdzie. W naszym klimacie może zakwitnąć pod koniec marca. Kwitnie długo, bo aż do początków czerwca.

Kolor kwiatu

Kwiaty języczkowate białe, a rurkowate żółte.

Stanowisko

Sadzimy w pełnym słońcu.

Wymagania i pielęgnacja

W naturze roślina rośnie na płytkich glebach i niezbyt urodzajnych. My chcąc by nie wypadła nam już po pierwszej zimie musimy zapewnić podobne warunki. Zatem gleby lekko kwaśne to w naszych warunkach nie problem. Bez problemu będzie na lekkich piaseczkach. Kiedy mamy gleby gliniasto-piaszczyste już trzeba pomyśleć o wymieszaniu ich ze żwirem. I musimy go dać w stosunku pół na pół. Przy cięższych glebach trzeba zadać sobie pytanie czy wolimy uzdatniać dość głęboko miejsce w którym będzie roślina rosła czy uprawiać ją w pojemniku. Jeśli wybierzemy pojemnik to dno jego musimy wyposażyć w dodatkowe otwory. Doniczkę z rośliną stawiamy na niskich wspornikach tak by od dołu woda spokojnie wypływała. Na zimę doniczki dołujemy w gruncie. Dołek pod doniczkę kopiemy tak by był wąski u dołu wówczas dno doniczki będzie nieco wyżej niż dno dołka i ewentualny nadmiar wody opadowej spokojnie znajdzie ujście i wsiąknie w grunt. Można oczywiście zabezpieczyć taką doniczkę pojemnikiem bez dna. Wówczas jednak przy długotrwałej suszy zimą trzeba przynajmniej raz sprawdzić czy ziemia w doniczce nie będzie wymagała nieco wody.

Mrozoodporność

Bezproblemowa.

Rozmnażanie

Najczęściej kupujemy nasiona. Warto je wysiać jeszcze jesienią. Wymagają przemrożenia do kiełkowania. Niemniej takie nasiona ładnie wzejdą na wiosnę, lecz nie nastawiajmy się na kwitnienie rośliny. W ogromnej większości uzyskamy kwiaty dopiero w kolejnym roku. Mając roślinę i chcąc ją rozmnożyć wysiewamy nasiona bezpośrednio po zbiorze. W większości wypadków będzie to koniec czerwca. Tu uwaga. Nasiona bardzo szybko rozwiewa wiatr. Musimy pilnować by zebrać nasiona odpowiednio dojrzałe lecz wyprzedzić wiatr. Rośliny wzejdą jeszcze tego samego roku i te rośliny będą nam już kwitły w następnym roku.

Choroby i szkodniki

Największym problemem jest nadmiar wody i związana z nią szara pleśń lub mokra zgnilizna korzeni. Warto ostatnie 2 cm dołka wypełnić tylko żwirkiem, wówczas leżące na ziemi liście nie będą się stykać z mokrą ziemią. Żwir zawsze szybko wysycha.

Zastosowanie

Przy zachowaniu wspomnianych zasad posadzić można zarówno na rabacie jak i na skalniaku. Z uwagi na rozmiar doskonała roślina do uprawy w pojemnikach.

Uwagi

Nazwa rodzaju ”Townsendia” została nadana przez Williama Hookera, jednego z najwybitniejszym botaników amerykańskich XIX wieku, który to w 1833 w podziękowaniu za finansowe wsparcie dla badań nad florą amerykańską nazwał ją tak na cześć Dawida Townsenda, bankiera i pasjonata przyrody. Natomiast nazwa gatunkowa to ukłon w kierunku W. Hookera, który gatunek odkrył i opisał.

 

Przypisy


Wykorzystano zdjęcia z następujących stron:

Ilustracja – http://www.efloras.org/object_page.aspx?object_id=57443&flora_id=1

Townsendia hookeri – http://bittsandbytes.net/MAY_2011/05.08.11.html

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: