Penstemon rupicola

©

©Penstemon rupicola

Opis

Rodzina: Plantaginaceae

Jest to krzewinka, która dzięki płożącym się pędom tworzy grube, kwitnące maty. Długość pędów to około 10 cm.

Liście na nich grube, twarde, lekko sinawe w kolorze. Kształt liści jest od okrągławego do owalnych, brzeg lekko zaznaczony kolorem i delikatnie owłosiony. Maksymalna długość listka to około 18 mm. Na końcu łodyżki mamy kilkukwiatkowe grono. Pojedynczy kwiat jest nieproporcjonalnie duży, bo może sięgać prawie 4 cm. Jak u wszystkich penstemonów o budowie dwuwargowej. Roślina ma tendencję do kwitnięcia wszystkimi kwiatkami znajdującymi się po tej samej stronie grona. Z tego powodu kwitnienie zawsze jest obfite.

Występowanie

 Siedlisko rośliny to różnego rodzaju półki i szczeliny skalne, także na płytkich glebach wymieszanych z kamieniami. Teren występowania jak pokazuje mapka to stany wzdłuż zachodniego wybrzeża począwszy od stany Waszyngton na północy poprzez Oregon po północną część Kalifornii na południu.

Wysokość

Przeciętnie 15 cm.

Termin kwitnienia

Na stanowiskach naturalnych zaczyna kwitnąć w maju i kwitnie jeszcze do połowy czerwca. W dolinach kwitnienie będzie bardzo zależne od przebiegu aury, ale z uwagi na wyższe temperatury może być nieco wcześniej.

Kolor kwiatu

Od faktycznie różowego do różowo-fioletowego.

Stanowisko

W górach rośnie na otwartych terenach zatem sadzenie w pełnym słońcu to warunki optymalne. Warto jednak tak roślinę posadzić by latem liście były cieniowane przez wyższe rośliny.

Wymagania i pielęgnacja

Jak u wszystkich roślin skalnych podłoże musi być przepuszczalne. Niekoniecznie specjalnie zasobne, ale zawsze lekko wilgotne. Sadzenie przy kamieniach na skalniaku zapewni korzeniom nieco wody, a na otwartym terenie warto ziemię ściółkować by jak najdłużej zachowała chłód i trochę wilgoci.

Gatunek tworzy dość duże kępy, lecz ma wadę, zimą środek kępy lubi zamierać. Warto usuwać te martwe części i podsypać ziemią. W trakcie sezonu roślina zarośnie powstałe dziury.

Mrozoodporność

Z temperaturą nie ma problemu. Jak u wszystkich roślin górskiego pochodzenia trzeba zadbać by przy korzeniach nie było nadmiaru wody.

Rozmnażanie

  Roślina łatwo rozmnaża się przez sadzonki wierzchołkowe. Nie ma też problemu z nasionami jeśli wysiejemy je jeszcze jesienią. Także podział kępki nie sprawia problemu. Ogólnie roślina rozmnaża się łatwo.

Choroby i szkodniki

Na chwilę obecną brak doniesień o chorobach.

Zastosowanie

 Typowa roślina na skalniaki i alpinaria. Z uwagi na wytrzymałość mrozową sięgającą strefy 4 USDA z powodzeniem można ją uprawiać w kamiennych pojemnikach przeznaczonych na minialpinaria.

Uwagi

Penstemon pochodzi od greckiego słowa ‚pente’ = pięć i ‚stemon’ = pręcik. Odniesienie do piątego bezpłodnego pręcika. Słowo ”rupicola” da się przetłumaczyć jako ‚rosnące na skałach’, co jest odniesieniem do naturalnego siedliska rośliny.

Przypisy


Wykorzystano zdjęcia z następujących stron:

Liście – http://www.online-utility.org/image/gallery.jsp?title=Penstemon+rupicola

Mapka – http://plants.usda.gov/java/profile?symbol=peru

Sadzonka – http://helenstrdgrd.blogspot.com/2011/10/klippenstemon-penstemon-rupicola-hybrid.html

Nasiona – http://westerncascades.com/photos/seeds/seeds-p-z/

W pojemniku – http://portraitsofalpineplants.com/Portraits of Alpine Plants.htm

Penstemon rupicola – http://en.wikipedia.org/wiki/File:Penstemon_rupicola.jpg

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: