Petrocallis pyrenaica

©

©Petrocallis pyrenaica

Opis

Rodzina: Brassicaceae

Nasz gatunek jest reliktem trzeciorzędu, czyli roślin z przed epoki lodowcowej. Jest to wolno rosnąca roślina poduszkowa.

Pędy: Cienkie rozgałęzione i drewniejące. Długość takich łodyżek to około 12 cm. Ponieważ rosną w szczelinach skalnych ich długość jest wynikiem dostosowania się do wysokości szczelin. Na powierzchni skał zatem wystają tylko końcowe ich fragmenty zakończone rozetką bardzo ściśle ułożonych liści.

Liście: Podzielone na trzy pazurki i wyraźnie na brzegach owłosione. Długość takiego listka od 4 do 8 mm.

 Kwiaty: Ze środka rozetki liściowej wyrasta krótka łodyżka zakończona krótkim gronem. Pojedynczy kwiatek jest czteropłatkowy o średnicy do 3 cm. Kwiaty lekko pachną wanilią.

 Owoce: Około 4 do 5 mm długości, jajowate. W owocu znajdują się zawsze dwa nasionka. Zatem ilość nasion nie jest duża biorąc pod uwagę, że nie wszystkie kwiaty będą zapylone.

Występowanie

W naturalnej postaci gatunek przetrwał tylko w północnej i południowej części Alp. Występuje na podłożu wapiennym w szczelinach skalnych i tzw. piargach czyli osuwiskach kamieni.

Wysokość

Między 2 a 8 cm.

Termin kwitnienia

 Początek to zwykle koniec czerwca. Kwitnie około 3 tygodni.

Kolor kwiatu

 Jasno liliowe lub purpurowe, a sporadycznie także białe.

Stanowisko

Nie lubi pełnej operacji słonecznej. Z racji dość późnego kwitnienia i przystosowania do chłodnego, górskiego powietrza raczej wystawa wschodnia.

Wymagania i pielęgnacja

Nie jest to łatwa w uprawie roślinka, jako że najniższe stanowisko to 1700 metrów nad poziom morza, a najwyższe około 3400 metrów. Że tam jest chłodno nie trzeba nikomu mówić. Już zapewnienie jak najchłodniejszego stanowiska przy dużym zapotrzebowaniu na światło jest problemem. Teraz przychodzi zapewnić jej stale lekko wilgotną glebę. Zatem na skalniakach sadzimy tak by słońce było tylko rano, a później ocieniały ją kamienie lub wyższe rośliny. Sadzimy blisko większych kamieni lub w ogóle w szczelinach między kamieniami ponieważ nawet latem pod kamieniami jest nieco wilgoci. Jeśli ktoś nie ma takiego typowego skalniaka niech próbuje wyściółkować ziemię przynajmniej 3-4 centymetrową warstwą keramzytu lub innego żwiru. W ciepłe dni każdego popołudnia opryskać roślinę by pomóc jej podnieść się po upalnym dniu. Pamiętajmy jednak że woda musi być letnia bo zimną wodą na rozgrzane słońcem liście pryskać nie należy.

Literatura podaje, że można ją uprawiać w kamiennych korytach. Muszą to być jednak koryta o bardzo dziurawym dnie. Wodę do takich koryt trzeba dostarczyć, ale jej nadmiar musi odpłynąć inaczej trudno nam będzie utrzymać roślinę dłużej jak rok.

Mrozoodporność

Całkowita

Rozmnażanie

Najprościej przez podział lub wysiew nasion. Nasiona drobniutkie więc nie przykrywamy ich ziemią tylko dociskamy do podłoża. Można przysypać cieniutką warstwą perlitu. Między kulkami światło zawsze się dostanie.

Choroby i szkodniki

Zarówno nadmiar wody przy korzeniach(szczególnie zimą) jak i suche korzenie to gwarancja wypadnięcia rośliny.

Zastosowanie

Typowe skalniaki, alpinaria lub kamienne koryta z mini skalniakami.

Uwagi

Nazwa rodzaju ”Petrocallis” to połączenie dwóch greckich słów ‚petros’ = kamień i ‚kallos’ = piękna. Mamy zatem piękną skałę. Kwiaty pierwszy raz zobaczono w szczelinie skalnej stąd nazwa. Nazwa gatunkowa to odniesienie do miejsca znalezienia czyli Pirenejów.

 

Przypisy


Wykorzystano zdjęcia z następujących stron:

Petrocallis pyrenaica – http://nargs.org/nargswiki/tiki-browse_image.php?imageId=3463

Kwiatki poglądowo – http://skalnickar.krasa-netresku.cz/2010/01/petrocallis-pyrenaica/

Tak kwitnie – http://www.actaplantarum.org/floraitaliae/viewtopic.php?t=6730

Mapka+torebka nasienna – http://luirig.altervista.org/flora/taxa/index1.php?scientific-name=petrocallis+pyrenaica

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: