Łubin krzewiasty

©

©Lupinus arboreus

Opis

Rodzina: Fabaceae – bobowate

Gatunek krótkowieczny, w naturalnych warunkach czyli na ubogich wydmach przeżywa około siedem lat. Występuje w postaci półkrzewu. To oznacza, że pędy u podstawy drewniejące, choć mimo tego nie są zbyt sztywne i mają tendencję do pokładania się szczególnie po większych deszczach. Młode pędy są gęsto i jedwabiście owłosione. Liście na pędach dłoniasto złożone. Poszczególnych listków jest od 5 do 12 sztuk. Wielkość liści jest mniejsza niż normalnego rocznego łubinu, lecz podobnie jak on liście są prawie nagie od góry i jedwabiście owłosione od spodu. Budowa kwiatów typowa dla wszystkich motylkowych czyli płatki podzielone na łódeczkę i żagielek zebrane w niezbyt długie szczytowe grono. Kwiaty zapachem przypominają białą koniczynę. Strąki również lekko owłosione do 8 cm długości. Po wyschnięciu nagłe pękanie i skręcanie  łuszczyny powoduje rozsypywanie nasion niezbyt daleko od krzewu macierzystego. Ponieważ nasiona dojrzewają dość długo i tylko przy ciepłej jesieni część z nich jest płodna, dlatego w naszych warunkach samosiew jest minimalny jeśli w ogóle wystąpi.

Występowanie

Pochodzi z południowej i środkowej Kalifornii, gdzie porasta piaszczyste nadmorskie wydmy i inne zerodowane miejsca w pasie przybrzeżnym Oceanu Spokojnego.

Wysokość

Między 60 a 70 cm.

Termin kwitnienia

Początek kwitnienia to na ogół koniec czerwca. Długość kwitnienia nie przekracza zwykle 20 dni.

Kolor kwiatu

U gatunku zawsze żółty. Istnieją jednak formy i już odmiany stworzone przez człowieka o liliowych kwiatach.

Stanowisko

Jak wszystkie łubiny siejemy go na stanowisku słonecznym. By zmniejszyć tendencje do pokładania się dajmy mu zaciszne stanowisko lub w środku rabaty, gdzie będzie szansa na mniej widoczne podpieranie rośliny.

Wymagania i pielęgnacja

Tu również nie odbiega od wymagań innych łubinów. Ziemia przepuszczalna i raczej o wyższym pH czyli od obojętnej w górę. Nie starajmy się specjalnie ulepszać gleby bo w komfortowych warunkach staje się jeszcze krócej żyjącą rośliną. Ponieważ  kwitnie na pędach wyrosłych w danym roku więc wczesną wiosną możemy przyciąć ubiegłoroczne przyrosty by jak najmniej widać było zdrewniałych gałęzi. Zasada cięcia jest taka, że tniemy 0,5 cm nad oczkiem które skierowane jest na zewnątrz krzewu. Tnąc zostawiamy 5-10 cm ubiegłorocznego przyrostu.  Podejmując decyzję o wyborze miejsca starannie ją przemyślmy bo roślina nie do przesadzenia z uwagi na bardzo głęboki system korzeniowy. Mając gleby już tylko nieco cięższe czy o większej wilgotności nie będziemy w stanie uprawiać tej rośliny bo wypadnie już pierwszej zimy.

Mrozoodporność

Tu mamy problem. Przyjmuje się że roślina jest w stanie tolerować temperatury do -12 °C. Z tej racji u nas nie do końca mrozoodporna. Należałoby porządnie zabezpieczyć korzenie i to w każdej z naszych stref klimatycznych. Można rośliny uprawiać w większych pojemnikach nawet dołowanych w gruncie wiosną, a na zimę przechowywanych w widnych i zabezpieczonych przed mrozem pomieszczeniach. Przy przechowywaniu w lekko ogrzewanych szklarniach nie straci liści.

Rozmnażanie

Najczęściej rozmnażamy przez wysiew nasion. Kiełkują raczej bez problemów. Warto jednak doprowadzić je do spęcznienia zostawiając na dobę w ciepłej wodzie. Starsze nasiona lub kupne, o których niewiele wiemy warto włożyć między dwa kawałki papieru ściernego i lekko zetrzeć łupinę i dopiero włożyć do ciepłej wody. W połowie lata możemy pobrać sadzonki z bocznych niekwitnących pędów.

Choroby i szkodniki

Sporadycznie może pojawić się mączniak prawdziwy.

Zastosowanie

Drugi plan rabat wielogatunkowych, rabaty złożone z drzew i krzewów, wówczas sadzimy na pierwszym planie. Można z nich stworzyć sobie tymczasowy niski żywopłot. Z racji długiego korzenia nie bardzo nadaje się do uprawy w pojemnikach. Lecz dla chcącego nie ma rzeczy niemożliwych.

Uwagi

Dlaczego nazwa rodzajowa jest równobrzmiąca z łacińskim słowem ‚lupinus’ = wilk. To dzisiaj nie sposób dociec. Natomiast nazwa gatunkowa ”arboreus” jest odniesieniem do faktu, że roślina rośnie jako krzew.

Przypisy


Wykorzystano zdjęcia z następujących stron:

Lupinus arboreus – http://www.flickr.com/photos/anniesannuals/4834691081/in/faves-lauraelaine/

Siewka – http://www.growsonyou.com/surreylad/blog/

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: