Pokoślin baldaszkowy

©

©Eriogonum umbellatum

Eriogonum umbellatum

Opis

Rodzina: Polygonaceae – rdestowate

Pokoślin baldaszkowaty to wyjątkowo zmienny gatunek. Wynika to z ogromnego wpływu na roślinę wywieranego przez warunki środowiskowe. Dowodem na to jest wyróżnienie w ramach gatunku aż 41 form. Formy różnią się nie tylko drobiazgami, ale nawet kolorem kwiatów. Wspominam o tym bo może się zdarzyć, że dwie osoby będą miały ten sam gatunek, ale inne formy niż przedstawiony w artykule. Ja opisuję gatunek czyli Eriogonum umbellatum var. umbelatum. Na podstawie tego artykułu nie ma możliwości określenia jaką formę mamy w ogródku. W razie czego proszę napisać razem poszukamy.

Jest to bardzo długowieczna roślina. W jednym miejscu może rosnąć więcej niż 20 lat i mieć się dobrze. Jest rośliną tworzącą luźne darnie. Z dobrze rozwiniętych korzeni wyrasta kępka liści odziomkowych tworząc luźne rozetki. Są one zimozielone,na długich ogonkach i łopatkowate w kształcie. Wierzch blaszki liściowej jest zielony i gładki, a spód szarozielony z uwagi na owłosienie.

czerwieniejące liście Liście przed zimą zmieniają kolor na czerwonawy.

kwiatostan Ze środka rozetki wyrasta bezlistna łodyżka kwiatowa zakończona kwiatostanem, który botanicy nazywają baldachem złożonym zaczynającym się okółkiem przylistków. Pojedynczy kwiatek jest niewielkich rozmiarów – do 6 mm długości, lecz jest ich bardzo dużo. Kształt kwiatka jest płytko lejkowaty o sześciu płatkach. Dodatkową ozdobą są długie nitki pręcików.

pąki zasychające kwiaty Cechą charakterystyczną są czerwonawe pąki, a także to, że zasychające kwiatki przybierają czerwonawy zafarb. Owocem są trójgraniaste niełupki.

Występowanie

mapka Siedliskiem są zarówno suche i gorące łąki jak i chłodniejsze, osuwiska kamienne w górach. Stanowiska tej rośliny znajdziemy na wysokościach od 200 do 3700 metrów nad poziom morza. Miejsce pochodzenia to zachodnie stany USA i Kanady.

Wysokość

Listki mają wysokość około 10 cm, natomiast łodyżki kwiatowe mogą wyrosnąć do wysokości 30 cm. Pojedyncze kępki mogą dorosnąć do 90 cm średnicy.

Termin kwitnienia

Od końca maja do połowy lipca.

Kolor kwiatu

Gatunek otwarte kwiaty ma siarkowo-żółte. Formy od bladożółtej do prawie pomarańczowej.

Stanowisko

Preferuje pełne słońce. Jeśli takiego nie mamy lepsza będzie wystawa zachodnia niż wschodnia. Rośliny jednak by mocno kwitły muszą mieć minimum 8 godzin pełnego słońca.

Wymagania i pielęgnacja

Roślina ma tylko jedno wymaganie. Gleby bardzo przepuszczalne. Po zadomowieniu się zniesie letnie susze bez uszczerbku. Wręcz jest polecana na miejsca gdzie inne rośliny z uwagi na suszę sobie nie radzą. Oczywiście wszystko w ramach rozsądku. Na wydmach nie urośnie. Odczyn gleby też dość szeroki bo od lekko kwaśnej do alkalicznej. U nas w standardowe lato będzie pięknie kwitła. Jednak w mokrym lecie może ucierpieć bo nie przepada za nadmierną wilgotnością ani w powietrzu ani w glebie.

Mrozoodporność

Całkowita na terenie całego naszego kraju jako że jej dolny zakres temperatur to strefa 4a USDA.

Rozmnażanie

nasiona siewki Nasiona, a właściwie owoce, bo są to tzw niełupki mają dość duży ciężar. W jednym gramie mieści się ich około 400 nasion. Z tego względu spokojnie możemy je albo wysiewać pojedynczo do doniczek lub bardzo regularnie rozłożyć na powierzchni ziemi i dopiero wówczas przykryć warstwą kompostu. Nasiona wymagają stratyfikacji do 5 tygodni. Kto ma taką możliwość powinien wysiać jesienią i zadołować w gruncie.

Posiadacze rośliny mogą oddzielić ukorzenione fragmenty darni.

Choroby i szkodniki

Brak

Zastosowanie

Eriogonum umbellatum2 Doskonała, niska roślina okrywowa do małych powierzchni, i na ziemie które są zbyt słabe dla innych roślin. Oczywiście można sadzić na obrzeżach rabat, na skalniakach czy w płaskich pojemnikach.

Uwagi

Nazwa rodzajowa ”Eriogonum” to połączenie 2 greckich słów ‚erio’= wełna i ‚gono’ = kolana. Jest to odniesienie do kutnerowatego owłosienia kolanek na pędzie u innego gatunku, który był opisany jako pierwszy.

parasolka Nazwa gatunkowa „umbellatum” tłumaczy się z łaciny ‚jak parasol’. Jest to odniesienie do formy kwiatostanu, który wygląda jak rozłożony parasol.

Jako ciekawostkę można potraktować fakt, że roślina zawiera bardzo dużo witaminy K.

Przypisy


Wykorzystano zdjęcia z następujących stron:

Mapka – http://plants.usda.gov/java/profile?symbol=erum

Eriogonum umbellatum – http://davesgarden.com/guides/pf/showimage/332878/

Siewki – http://www.malag.aes.oregonstate.edu/wildflowers/images.php/id-2243

Pąki+ zasychające kwiaty – http://www.swcoloradowildflowers.com/Yellow Enlarged Photo Pages/eriogonum umbellatum.htm

Nasiona – http://westerncascades.com/photos/seeds/seeds-d-h/

Eriogonum umbellatum2 – http://www.flickr.com/photos/eastbaywilds/4536645697/in/

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: