Skalnica z Cevennes

©

©Saxifraga cebennensis

Saxifraga cebennensisOpis

Rodzina: Saxifragaceae – skalnicowate

Niewielka poduszkowa forma rośliny o niezbyt rozbudowanym korzeniu. Z szyjki korzeniowej wyrastka kilka skróconych łodyżek, które drewnieją od dołu. Na szczycie gęsto upakowane liście tworzą luźną różyczkę. Długość listka to około 1 cm. Blaszka podzielona w szczytowej części na 3 pazurki. Całe liście pokryte są gruczołkowatymi włoskami dlatego nieco lepkie w dotyku. Ze środka rozetki wyrasta ulistniona łodyżka zakończona małym wiechowatym kwiatostanem. Pojedynczy kwiatek ma średnicę około 1 cm i jest podobny w kształcie do bardziej popularnej skalnicy Arendsa. Owocem jest okrągława torebka zawierająca duże ilości drobniutkich nasion.

Występowanie

mapkaJest to endemit z regionu Cevennes w południowej Francji, gdzie rośnie w szczelinach wapiennych skał i na piargach.

Wysokość

Roślina w okresie kwitnienia rzadko przekracza 10 cm.

Termin kwitnienia

Jak aura pozwoli to już koniec maja jest początek kwitnienia. Częściej jednak jest to czerwiec.

Kolor kwiatu

Płatki są czysto białe z żółtym środkiem.

Stanowisko

Najlepsze są stanowiska w półcieniu. Ideałem byłoby stanowisko, kiedy mamy słońce od wschodu do godziny 10-tej. Można posadzić na stanowisku o większej ilości słońca, ale musimy zapewnić stale wilgotną glebę i mimo wszystko cieniowanie w czasie najgorętszych godzin dnia. Za cieniówkę może służyć większy kamień, większa roślina. Inaczej wypadnie w ciągu sezonu.

Wymagania i pielęgnacja

Podłoże o doskonałej przepuszczalności, a mimo to stale lekko wilgotne. Odczyn gleby koniecznie co najmniej obojętny. Mimo swej przepuszczalności gleba powinna być zasobna w składniki pokarmowe. Musimy pamiętać, że skalnica ma krótkie korzenie, więc wymienione czynniki dotyczą samej górnej warstwy ziemi. Bez podlewania najtrudniej będzie z utrzymaniem stałej lekkiej wilgotności. Można jednak sobie pomóc. Ziemię z dołka mieszamy z drobniutkim żwirem sadzimy roślinę i tym drobniutkim żwirem ściółkujemy glebę. Co roku dolna część łodyżki drewnieje. Zatem po zakończeniu kwitnienia ścinamy pędy kwiatowe i ostrożnie podnosząc łodyżki zasypujemy te zdrewniałe ich części mieszanką dobrego kompostu i drobniutkiego żwirku. Ta czynność powoduje, że kępka jest stale tylko zielona, a jednocześnie kompost jest dostarczycielem składników pokarmowych na cały sezon. Tylko do tej czynności kompost musi mieć co najmniej 3 lata. Chodzi o nasiona chwastów jakie znajdują się w młodszym kompoście.

Już po upływie 3 lat zaznaczać się będzie zamieranie rozetek ze środka kępki. Dotychczas najdłuższy okres jaki dało się wytrzymać to 5 lat. Potem nie było rady, trzeba było kępkę podzielić i do ponownego sadzenia brać tylko te najmłodsze, zewnętrzne części.

Mrozoodporność

przed wodą zimową Jeśli zabezpieczymy rośliny przed nadmiarem wody z zimowych opadów rośliny przetrwają zimę bez szwanku.

Rozmnażanie

torebka nasienna W naszym kraju trudno będzie zdobyć sadzonki. Trzeba będzie uciec się do wysiewu nasion. By dobrze skiełkowały potrzebują zimnej stratyfikacji. Nasion nie przykrywamy ziemią tylko wciskamy do podłoża. Dzielić mogą tylko posiadacze rośliny.

Choroby i szkodniki

Sprawdzajmy często czy nie zagnieździły się mszyce na górnej partii korzeni. Innym problemem mogą być gniazda mrówek.

Zastosowanie

Obrzeża rabat, skalniaki, alpinaria, pojemniki. Te ostatnie powinny być niższe lecz szersze.

Uwagi

Nazwa rodzajowa ”Saxifraga” pochodzi od dwóch łacińskich słów ‚saxum’ = skała lub kamień i ‚frangere’ = złamać lub przerwać. Jest to odniesienie do siedlisk naturalnych rośliny, którymi są w większości szczeliny skalne.

Nazwa gatunkowa została utworzona od nazwy dzielnicy w której roślina występuje.

Przypisy


Wykorzystano zdjęcia z następujących stron:

Liście – http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Saxifraga_cebennensis_2.JPG

Torebka nasienna – http://www.naturescene.co.uk/flowers/Saxifraga cebennensis.html

Saxifraga cebennensis – http://www.nargs.org/nargswiki/tiki-browse_image.php?imageId=4449

 

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: