Polyxena ensifolia

©

©Polyxena ensifolia

Polyxena ensifolia

Opis

Rodzina: Hyacinthaceae

Roślina bulwiasta, która okres spoczynku przechodzi w lecie. Dorosła bulwa ma przeciętnie 4 cm średnicy. Z niej wyrastają najczęściej dwa (czasem trzy) szeroko lancetowate liście, które nasadami obejmują się nawzajem. pocz.kwitnienia Z początku liście rosną pionowo do góry, lecz w momencie pojawienia się w tym swoistym lejku kwiatostanu przybierają pozycję horyzontalną. Liście rosną cały czas i na początku kwitnienia nie są jeszcze w pełni wyrośnięte, po osiągnięciu dorosłości mają około 10 cm długości i 3 cm szerokości o szarozielonym kolorze. Kwiatostan jest na bardzo krótkiej łodyżce tak że mimo groniastego kształtu po zakwitnięciu otrzymujemy półokrągły kopczyk. Najprzód rozwijają się zewnętrzne kwiatki potem szybko kolejne okółki i przez wiele dni mamy kwitnie coś takiego. Pojedynczy kwiatek jest rurkowaty z pięcioma płatkami wolnymi w końcowej części, które w miarę przekwitania wywijają się do dołu. Nitki pręcików dłuższe niż rurka kwiatu więc stanowią dodatkową ozdobę. Dawniej gatunek nazywano P. odorata z uwagi na wydzielany przez kwiaty przyjemny zapach.

Występowanie

mapka Polyxena ensifolia pochodzi z suchych obszarów w Południowej Afryce. Jej siedliskiem są niewielkie zagłębienia gleb, gdzie nieco dłużej utrzymuje się woda w glebie. Czerwonym kolorem na mapce zaznaczono miejsca występowania.

Wysokość

Nie więcej jak 15 cm.

Termin kwitnienia

Rosnąć i kwitnąć zaczyna jesienią.

Kolor kwiatu

Biały, różowy lub różowo-fioletowy.

Stanowisko

Z uwagi na braki światła w tym okresie stawiamy roślinę na jak najwidniejszym miejscu. Uważamy jedynie by liście były oddalone od szyby. Z tego samego powodu roślina mało nadaje się na parapety okien typowo wschodnich i typowo zachodnich nie mówiąc już o północnych.

Wymagania i pielęgnacja

Sadząc bulwę dajemy glebę o dużej przepuszczalności. bulwa Na zdjęciu widać jak dużo wermikulitu jest w tej glebie. Posiadacze ogrodów lub działkowicze lepiej by wybrali dobry kompost niż ziemię kupną. Dobry kompost to bardzo zasobna ziemia więc roślina będzie miała i łatwo dostępne składniki odżywcze, a wermikulit lub żwirek akwarystyczny zapewni optymalną przepuszczalność. Głębokość sadzenia bulwy jest taka jak pokazano na zdjęciu. Przez cały okres wegetacji utrzymujemy ziemię lekko wilgotną. Jeśli do doniczkai daliśmy kupną ziemię będzie potrzeba rozpoczęcia dokarmiania po około 4 tygodniach. Jednak używamy wyłącznie nawozu o zmniejszonej dawce azotu. Może to być nawóz do pomidorów, do pelargonii lub surfinii, a w najgorszym razie do roślin kwitnących. Chodzi o to, że zawarty w tych nawozach potas i fosfor pozytywnie wpływa na długość kwitnienia oraz dostarczają bulwie niezbędnych składników do wyrównania poniesionych strat. Pamiętajmy, że wszystkie rośliny cebulowe i bulwiaste kwitną w oparciu o zasoby składników jakie zgromadziły w poprzednim sezonie, a po kwitnieniu starają się wyrównać poniesione straty. Ponieważ roślina jest mała więc nawet do doniczki sadzimy po kilka sztuk bulw by uzyskać dobry efekt. Cena tych bulw nie skłania do zakupu dużych ilości. W trakcie kwitnienia zapylmy kilka kwiatków by uzyskać nasiona. Tym sposobem dorobimy się wielu bulw co potem przełoży się na końcowy efekt. Kiedy roślina zaczyna zasychać systematycznie zmniejszamy podlewanie i w okresie naszej wiosny i lata pozostaje na sucho.

Mrozoodporność

Żadna

Rozmnażanie

nasiona siewki Większość z nas swoje pierwsze bulwy uzyska z nasion, bo te w handlu są łatwiej dostępne. Nie nastręczają one większych problemów. Jednak tak długo jak świeże. Przy kupnie nie mamy pewności, warto więc skorzystać z kwasu giberelinowego. Opisałam ten sposób w poradniku (link u góry strony). Kwitnące bulwy otrzymamy po 3 latach.

Choroby i szkodniki

Z uwagi na duże stłoczenie płatków i dotyk liści do wilgotnej ziemi może łatwo spowodować pojawienie się szarej pleśni.

Uwagi Przypisy

Dla nauki pierwszego opisu dokonano dopiero w 1910 roku przez Selmara Schönland’a.rysuneczek

Nazwa rodzajowa pochodzi z greckich mitów. Πολυξένη – Polyxena to najmłodsza córka króla Priama z Troi.

Przypisy


Wykorzystano zdjęcia z następujących stron:

Polyxena ensifolia – http://speciesnursery.com/wp/information/today-plants/polyxena-ensifolia-deep-pink-fl/797/

Kwitnie – http://blog.goo.ne.jp/rin-1001/e/c3868e32d86bfdfad1283f1c2e6ac134

Początek kwitnienia – http://miyatake30.blog51.fc2.com/blog-entry-47.html

Siewki – http://tw.myblog.yahoo.com/jw!75WWn2OXHA4fevtAr4I-/article?mid=31&prev=38&next=-1

Bulwa – http://koukaen-s.jp/goodsindex1001025.html

Nasiona – http://nokturne.seesaa.net/archives/201004-1.html

Mapka –http://www.ville-ge.ch/musinfo/bd/cjb/africa/details.php?langue=an&id=14618

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: