Tarczownica tarczowata

©

©Peltiphyllum peltatum

Peltiphyllum peltatum

Opis

Rodzina: Saxifragaceae – skalnicowate

Jest to największa roślina w rodzinie skalnicowatych. Ta efektowna i oryginalna bylina o okazałych liściach, zaliczana jest do ogrodowych olbrzymów.

kłącze Z mięsistego, leżącego tuż pod ziemią, a czasem na powierzchni ziemi kłącza wiosną wyrastają około pół metrowe gołe głąbiki(bezlistne łodyżki kwiatowe), zakończone półkolistym kwiatostanem.

kwiaty Z początku te kwiatostany są zbitymi główkami wielkości piłki tenisowej, potem wraz ze wzrostem szypułek i przekwitaniem kwiatów kwiatostan staje się rozpierzchły. Już w połowie kwitnienia pojawiają się przy ziemi liście, które będą dorastać po zakończeniu kwitnienia, karmiąc jednocześnie rozwijające się owoce owoce w postaci 2 stożkowych torebek. Liście wyrastają na długich ogonkach bezpośrednio z kłącza.

parasol Ponieważ ogonek do blaszki liściowej przyczepiony jest w jej środku cały liść wygląda jak mała parasolka. Średnica przeciętnego liścia to około 30 cm. Na optymalnych stanowiskach jest jednak znacznie większa.

Mimo, że tarczownica jest mniejszą rośliną niż gunera nie nadaje się do małych ogrodów. Posiadacze mniejszych powierzchni mogą zainwestować w karłowatą odmianę ”Nana”, która dorasta do 40-50 cm.

Występowanie

mapka Na mapce zielonym kolorem zaznaczono występowanie rośliny Są to stany Oregon, Kalifornia i Utah. Rośnie tam w górskich lasach.

Wysokość

Przeciętnie około 1,5 m.

Termin kwitnienia

Może zacząć kwitnąć już pod koniec kwietnia. Częściej jednak jest to maj.

Kolor kwiatu

Rzadko kwiaty są białe częściej bladoróżowe.

Stanowisko

Optymalnym stanowiskiem jest pstrokaty cień. Pozostałe stanowiska, łącznie ze słonecznym będą możliwe jeśli gleba będzie stale wilgotna.

Wymagania i pielęgnacja

Dobra roślina na gleby torfowe. Niemniej urośnie na każdej przepuszczalnej i lekko kwaśnej glebie. Może ciężkie gliny będą przeciwwskazaniem. W trakcie sezonu nie wymaga większych prac. Tylko przemyślane stanowisko i otaczające rośliny. Późną jesienią posprzątać i to wszystko.

w doniczce Kto ma duży, ocieniony taras czy patio może zafundować sobie tę roślinę w pojemniku. Postawiona w rogu wygląda bosko. Widziałam u sąsiada paroletni okaz posadzony do takiego okrągłego, gumowego pojemnika w którym budowlańcy mieszają zaprawę. W dnie porobił sporo dziur i zbudował sobie z kawałków deseczek ładną osłonkę. Pod doniczkę położył 3 kawałki kantówki jako wsporniki. Wodę leje wężem, aż wciekać zacznie spodem. Ponieważ roślina potrzebuje dużo wody, a w doniczce nie ma prawa stać w wodzie więc doradziłam mu by wymieszał ziemię pół na pół ze żwirem takim jakim kupuje się do akwariów. Teraz już nie musi się bać zalania rośliny.

Kto chciałby potraktować tę nieco rozłażącą się roślinę jako zadarnianie dużych powierzchni http://ogrodywodne.pl/darmera_peltata/powinien przy sadzeniu zachować odstęp około 60 cm.

Mrozoodporność

Sama roślina jest odporna na mróz w zimie. Gorzej jak po kwietniowym lecie przyjdą prawdziwi zimni ogrodnicy. Kwiaty niestety są wrażliwe na mróz.

Rozmnażanie

Najprościej przez podział kłącza.

siewki Wysiew nasion po wcześniejszej stratyfikacji w temperaturze około 15 0C. Jeśli nie poddamy nasion działaniu zimna mogą wschodzić i 3 miesiące.

Choroby i szkodniki

Brak realnych zagrożeń.

Przypisy


Wykorzystano zdjęcia z następujących stron:

Owoce – http://www.atlas-roslin.pl/htm/jmak/jmak-Darmera-peltata-V.09.3.htm

Jesień – http://wildstaudenzauber.de/Stauden/darmera_peltata.htm

Mapka – http://plants.usda.gov/java/profile?symbol=DAPE

Parasol – http://calphotos.berkeley.edu/cgi/img_query?enlarge=0000+0000+0409+0471

Kwiaty – http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Darmera_peltata_04.jpg

Siewki – http://www.sevenoaksnativenursery.com/native-plants/perennials-and-bulbs/

Peltiphyllum peltatum2 – http://www.pukeraunursery.co.nz/product/darmera-peltata/

W donicy – http://pinterest.com/pin/179862578838733651/

Kłącze – http://www.flickr.com/photos/jim-sf/4260258159/in/photostream/

Reklamy

Komentarze 2 to “Tarczownica tarczowata”

  1. Tichyan Says:

    Wydaje mi się, że do nazwyw tytule artykułu zakradł się błąd i pojawiło się dodatkowe „a” w słowie tarczownica.


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: