Penstemon naparstnicowaty

©

©Penstemon digitalis

Penstemon digitalisOpis

Rodzina:  Plantaginaceae – babkowate

System korzeniowy mocno rozbudowany, wiązkowy. Czasem wytwarza krótkie kłącza dając nowe sadzonki przy roślinie matecznej. Z szyjki wyrastają liście odziomkowe. Są one duże – do 15 cm długości – odwrotnie jajowate, całobrzegie. Liście te mogą przetrwać łagodną zimę. Liście pędowe liść lancetowate z ostrymi ząbkami na brzegach. Liście w trakcie sezonu zmieniają kolor na czerwonawy. Z kępki liści wyrastają sztywne, ulistnione i często pokryte ciemnymi plamkami pędy kwiatostanowe.

kwiatostan Kwiatostan to luźna wiecha złożona z dwuwargowych kwiatków o długości do 3 cm. Owoce dojrzewają późno. W każdym mieszku jest wiele drobnych nasion.

nasiona (10x powiększenie) Są szare, ale pokryte jaśniejszymi bruzdami i listwami co nadaje im kanciasty kształt. Roślina atrakcyjna dla pszczół i motyli.

W handlu istnieją obecnie dwie odmiany. Starsza Husker Red’ i niedawno wprowadzona ‚Mystica’, która różni się od poprzedniej, bardziej ustabilizowanym kolorem czerwonawych liści i bardziej różowawymi kwiatami.

Występowanie

mapka Mapka pokazuje zasięg występowania rośliny. Siedliskiem są pola, obrzeża lasów i wszelkiego rodzaju nieużytki.

Wysokość

Może osiągnąć 1 metr wysokości.

Termin kwitnienia

Zaczyna kwitnąć około połowy czerwca. Kwitnie długo i obficie. Końcówka kwitnienia często przypada po połowie lipca.

Kolor kwiatu

kwiat W zasadzie biały. Część kwiatów ma lekki karminowy nalot na zewnętrznej stronie płatków i takiego koloru linie na dolnym płatku.

Stanowisko

Najobficiej kwitnie w pełnym słońcu. Jeśli nie mamy takiego stanowiska to posadzić tak by roślina miała słońce jak najdłużej.

Wymagania i pielęgnacja

Preferuje gleby średnio zasobne, wilgotność także przeciętna. Wymaga jedynie gleb przepuszczalnych. Ponieważ dobrze znosi suszę nadmiar wody wywoła zgniliznę korzeni. Nie warto jej sadzić na glebach o wysokim lustrze wody gruntowej. Na glebach zbyt zwięzłych warto kopać większy dół niż potrzeba i ziemię z dołka mieszać ze żwirem. Szybko wypadnie także na glebach kwaśnych. Jej graniczne pH to 6,3 czyli początek gleb lekko kwaśnych. W przeciwnym kierunku jest lepiej bo poradzi sobie nawet na glebach alkalicznych.

Najpiękniej roślina wygląda posadzona w grupie co najmniej 5 sztuk. Sadząc zachowajmy rozstawę około 30 cm by liście odziomkowe miały się gdzie rozłożyć. Inaczej będą ściśnięte i pod wpływem deszczowej pogody mogą być porażane chorobami grzybowymi.

Mrozoodporność

Roślina w pełni odporna na terenie całego kraju.

Rozmnażanie

Późną wiosną można pobrać sadzonki z pędów bocznych, które nie będą kwitły.

Wysiew nasion najlepiej jeszcze jesienią do inspektów lub do koszyczków na cebulki. Koszyczek dołujemy w gruncie i na ”głowę” zakładamy dużą butelkę plastikową bez dna. Przy siewie wiosennym konieczna jest dwu miesięczna stratyfikacja nasion.

Ponieważ nie jest to zupełnie czysty gatunek(w naturze też się rośliny krzyżują) przy tym sposobie rozmnażania nie uzyskamy całkowitego powtórzenia cech rośliny macierzystej. Warto jednak poczekać, aż siewki zakwitną i wówczas dokonać selekcji.

Choroby i szkodniki

Zgnilizna korzeni może występować w mokrych, słabo przepuszczalnych glebach. Plamistość liści jest chorobą występującą sporadycznie.

Zastosowanie

W zależności od posadzonych roślin jest to gatunek dobry na tył rabaty. Przy wysokich gatunkach będzie to środkowa partia rabaty. Świetnie nadaje się na kwiat cięty.

w pojemniku Kto ma duże donice może posadzić nieco mniejszą i czerwonolistną odmianę ‚Mystica’ jako roślinę dominującą. Przykład na zdjęciu, które będzie większe po kliknięciu.

Uwagi

Penstemon pochodzi od greckiego słowa ‚pente’ = pięć i ‚stemon’ = pręcik. Odniesienie do piątego bezpłodnego pręcika.

Przypisy


Wykorzystano zdjęcia z następujących stron:

Mapka+nasiona – http://plants.usda.gov/java/profile?symbol=PEDI&photoID=pedi_008_ahp.tif

Liść – http://www.illinoiswildflowers.info/prairie/plantx/fx_penstemonx.htm

Kwiat – http://ontariowildflowers.com/main/species.php?id=22

Kwiatostan – http://www.prairienursery.com/store/

W pojemniku – http://www.benary.com/en/product/S9230

Penstemon digitalis – http://www.agrecol.com/

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: