Inkarwilla zongdianensis

©

Incarvillea zhongdianensis

Incarvillea zhongdianensis2

Opis

Rodzina: Bignoniaceae – bignoniowate

Korzenie wyglądają jak miniaturka korzeni dalii. Niemniej same włókniste korzenie sięgają głęboko. Z szyjki korzeniowej wyrasta kępka nieparzysto pierzastozłożonych liści.

liść Cechą charakterystyczną tych liści jest listek szczytowy, bardzo duży w stosunku do pozostałych listków.

budowa kwiatu Na kanciastym pędzie pojawiają się jeden lub dwa kwiaty w kształcie trąbki. Owocem jest wrzecionowata, duża torebka zawierająca kilkanaście dość dużych nasion.

Występowanie

Jest to endemit dla niewielkiego obszaru wokół miasta Zhongdian. Miasto położone jest w północno-zachodniej prowincji Yunnan (Chiny). Siedliskiem są górskie łąki i kamieniste stoki na wysokości 3200 – 4200 metrów

Wysokość

W bardzo sprzyjających warunkach pęd kwiatowy osiąga około 40 cm. Częściej jest niższy.

Termin kwitnienia

W naszej strefie kwitnie około połowy czerwca. Czas kwitnienia jest dość krótki.

Kolor kwiatu

kwiat Żółtobiała gardziel i ostro karminowe płatki.

Stanowisko

W naszym klimacie najlepiej posadzić roślinę w pełnym słońcu. Nie mając takiego stanowiska, tak kombinujemy by roślina miała minimum 8 godzin pełnego słońca.

Wymagania i pielęgnacja

Musimy zapewnić roślinie gleby dobrze przepuszczalne, o odczynie co najmniej obojętnym i dostatecznie żyzne. Incarvilla lepiej zniesie okresową suszę niż nadmiar wody i to nawet w lecie. Optymalnym byłaby taka gleba, która przy swej przepuszczalności zachowywała na stałe lekką wilgotność. Natomiast zimą byłaby sucha. Zdaję sobie sprawę z trudności. Kolekcjonerzy by nie stracić rośliny, która i tak należy do krótkowiecznych, wykopują bulwiaste korzenie na zimę i przechowują je w torfie w temperaturze od +3 do +80 C.

Mrozoodporność

Teoretycznie powinna być zimotrwała na zachodzie kraju. Doświadczenie z bardziej odpornymi gatunkami uczy, że nie do końca tak jest. Wystarczy kilka dni mrozu bez śniegu i mamy po roślinie. Ja zawsze stawiam plastikową butlę bez dna nad korzeniami. Mam pewność że przezimuje i nie straszne jej także nierzadkie przecież deszcze w czasie odwilży. Bardzo często to właśnie ”mokre nogi” są przyczyną przedwczesnego wypadnięcia rośliny.

Rozmnażanie

nasiona Z uwagi na swą krótkowieczność warto zbierać nasiona i mieć zawsze młode rośliny na zastępstwo. Poza tym roślina naprawdę efektownie wygląda w grupie, a kupowanie bulw raz że mało możliwe to i bardzo kosztowne. Nasiona teoretycznie nie potrzebują stratyfikacji. Wydaje mi się jednak, że 3 miesiące oczekiwania na pojawienie się wschodów sugeruje, iż lepiej poddać nasiona 6 tygodniowej stratyfikacji w +2 stopniach, czyli na średniej półce chłodziarki. W końcu w środowisku naturalnym przetrzymują duuużo niższe temperatury w trawach pod śniegiem. Nasion nie przykrywamy tylko wciskamy w podłoże. Dla bezpieczeństwa można posypać cieniutką warstwą samego perlitu. Siewki kwitną w drugim roku.

Posiadacze rośliny mogą ostrożnie podzielić korzenie podobnie jak dalię.

Choroby i szkodniki

Poza zgnilizną korzeni na zbyt wilgotnym miejscu, roślinie nie zagraża nic szczególnego.

Zastosowanie

Wszędzie tam gdzie możemy zagwarantować roślinie spełnienie jej wymagań, także w pojemnikach.

Uwagi

Dla nauki gatunek został opisany dopiero w 1998 przez Christopher Grey-Wilson.obiekt

Nazwa rodzaju pochodzi od nazwiska osiemnastowiecznego, francuskiego misjonarza jezuickiego Pierre Nicholas D’Inkarville, który w czasie pobytu w Chinach zebrał dużą kolekcję nieznanych w Europie roślin. Nazwa gatunkowa pochodzi od miasta Zhongdian, wokół którego znaleziono ten gatunek.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: