Stopowiec himalajski

©

©Podophyllum hexandrum

Podophyllum

Opis

Rodzina: Berberidaceae – berberysowate

Synonimem jest starsza nazwa – Podophyllum emodi.

Jest to roślina niezwykle długowieczna, ozdobna głównie z liści. Wytwarza niewielkie lecz mocno ukorzenione kłącze. Z którego wyrastają liście na długim zielonym pędzie. Młoda roślina wytwarza zawsze jeden liść, starsze do 3 liści choć najczęściej są dwa. Ogonek jest zawsze przyczepiony w środku liścia. Blaszka liściowa najczęściej pięciodzielna lecz zdarzają się liście trójdzielne. Ponieważ liście tworzą się u nasady pędu jesienią, więc wiosną od razu z ziemi wyrasta ”złożona parasolka” z małym jasnym pączkiem na szczycie. Nowe liście prawie zawsze mają marmurkowaty wzór, który z biegiem czasu zanika. Powoli zaczyna się rozkładać parasolka liścia i dorasta pączek. Kwiat ma od 6 do 9 płatków, które już po kilku dniach opadają zostaje goły słupek jako zaczątek przyszłego owocu. Dodatkowo płatki są zamknięte w bardzo pochmurne dni. Owocem jest jagoda w kształcie przypominającym śliwkę. Jej kolor po dojrzeniu jest ostro czerwony. Po przekrojeniu można zobaczyć, że na obwodzie mięsistego środka znajduje się wiele okrągławych nasion wielkości 2-3 mm.

Występowanie

Wszystkie kraje na których znajdują się Himalaje. Rośnie na górskich łąkach powyżej pasma alpejskiego, czyli dużo powyżej 1000 m npm.

Wysokość

Z reguły około 40 cm, lecz na dobrych stanowiskach może dorosnąć do 60 cm.

Termin kwitnienia

Kwitnie wcześnie. Najczęściej około połowy maja.

Kolor kwiatu

Od białego po zdecydowanie różowy.

Stanowisko

Typowa roślina do cienia.

Wymagania i pielęgnacja

Roślina lubi gleby typu leśnego. To znaczy zasobne w próchnicę, przepuszczalne, lekko kwaśne i dostatecznie wilgotne. Niekoniecznie muszą to być gleby zasobne. Przy dużym zapotrzebowaniu na wilgoć nie toleruje zastoin wody przy korzeniach nawet latem. Jest też wrażliwy na suszę. Nie jest to zatem roślina do każdego ogrodu. Nie da się posadzić stopowca na glebach, które w środku lata przesychają. Mimo, że roślina nie rozrasta się zbyt szybko to podlewanie co kilka dni może być uciążliwe.

Jesienią warto zastosować ochronę przed nadmiarem wody w czasie zimowych odwilży.

Mrozoodporność

Roślina w pełni mrozoodporna. Trzeba dodać, że nadmiar zimowej wody nie tyle spowoduje wymarznięcie ile wygnicie. Natomiast wiosną trzeba uważać na późne przymrozki, bo młode liście nie są na nie odporne.

Rozmnażanie

Rozmnażanie przez oddzielanie odrostów jest technicznie łatwe, ale roślina strasznie długo regeneruje uszkodzone korzenie. W razie niesprzyjających w tym czasie warunków może wypaść.

nasiona Rozmnażanie przez wysiew nasion jest długotrwałe. Często nasiona przelegują w glebie przez cały rok. Najlepiej wysiać świeże jeszcze jesienią. Mamy wówczas dużą pewność, że wiosną pojawią się siewki. Warto po wschodach rośliny uprawiać w doniczkach przez dwa sezony. Na zimę doniczki dołujemy w zimnej szklarni. Kto jej nie ma zabezpiecza je przed nadmiarem zimowej wody butelką bez dna. Na miejsce stałe sadzimy dość wcześnie lub bardzo późno w każdym razie roślina powinna być w fazie uśpienia.

Choroby i szkodniki

Największym wrogiem jest albo susza, albo nadmiar wody. Choroby grzybowe raczej nie zdążą zaatakować, bo roślina już w sierpniu zaczyna zasychać.

Zastosowanie

Rabaty pozostające w cieniu, ogrody leśne, rabaty pod głęboko korzeniącymi się drzewami, miejsca obiektocienione przez budynki.

Uwagi

Jako ciekawostkę podam, że gatunek pokrewny czyli stopowiec tarczowaty, który trafił do nas wcześniej niż nasz gatunek, w staropolszczyźnie był nazywany ”biedrzyga”. Nie sposób ustalić dzisiaj skąd ta nazwa.

Reklamy

Komentarze 2 to “Stopowiec himalajski”

 1. Lacrima Says:

  Posadziłam nasiona jakiś miesiąc temu.
  Pomyślałam że spokojnie na wiosnę wykiełkują…
  I właśnie niespodzianka wzeszły 3 roślinki i mają po 2 listki i nie mam pojęcia co zrobić:)

  • zojalitwin Says:

   Proszę przez cały sezon uprawiać w doniczce. Jeśli ma Pani chłodny garaż to włożyć do kartonowego pudła i wolne miejsca wypełnić zmiętymi gazetami. To procedura jeśli w garażu temperatura spada poniżej zera. Kiedy jest ciepło na zewnątrz delikatnie podlać ze dwa razy w ciągu zimy. Jeśli ma Pani ogródek zadołować doniczkę i postawić nad nią butelkę bez dna dla ochrony przed nadmiarem wody. Wiosną przesadzić do świeżej ziemi i znów tak uprawiać. Na miejsce stałe posadzić w przyszłym roku jesienią. Także zabezpieczając butelką przed nadmiarem wody.


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: