Acena Buchanana

©

©Acaena buchananii

Acaena buchananii

Opis

Rodzina: Rosaceae – różowate

Zimozielona bylina tworząca niskie i zwarte darnie, ozdobna raczej z liści. Rozrastająca się przez rozłogi. Liście są sinozielone, nieparzysto pierzastozłożone do 15 cm długości. Pojedyncze listki okrągławe o ząbkowanym brzegu. Na pojedynczej, bezlistnej łodyżce pojawia się kulisty kwiatostan. W przypadku tego gatunku jest on najmniej kolczasty. Pojedyncze kwiatki malutkie, zielonkawo-białe zupełnie niepozorne. Owocostan z upływem czasu zasycha lecz pozostaje na roślinie. W naturze te kolczaste owocostany zaczepiają się o sierść zwierząt i tak są roznoszone.

zaschnięte owoce Zwierzęta kładąc się rozgniatają owocostany na fragmenty i wciskają w ziemię. Same nasiona są też kolczaste.

nasiona Na zdjęciu przedstawiam wygląd samych nasion na przykładzie innego gatunku. Robię to w celach poglądowych, bo czy nasiona mają większe lub mniejsze kolce jest bez znaczenia, wszystkie są kolczaste.

Występowanie

Ten niebieskozielony gatunek jest endemitem dla Nowej Zelandii. Siedliskiem są górskie otwarte przestrzenie.

Wysokość

W czasie kwitnienia maksimum 15 cm. Sam dywanik z liści nie ma więcej jak 5 cm.

Termin kwitnienia

Zaczyna kwitnąc pod koniec czerwca i kwitnie przez znaczną część lipca.

Kolor kwiatu

Zielonkawo-biały bez znaczenia zdobniczego.

Stanowisko

Kolor liści jest najintensywniejszy w pełnym słońcu.

Wymagania i pielęgnacja

Roślina nie ma wielkich wymagań. Gleby koniecznie przepuszczalne – na cięższych glinach wypadnie najbliższej zimy z powodu nadmiaru wody przy korzeniach. To roślina gleb raczej suchych. Nadmiar wilgoci w każdym okresie działa na niekorzyść roślin. Żyzność ziemi to zagadnienie drugoplanowe. Ważnym jest by odczyn ziemi nie był zbyt kwaśny. Optymalne są gleby obojętne. Jednego wymaga na pewno. Przed sadzeniem należy wyczyścić gleby z trwałych chwastów jednoliściennych. Nie ma możliwości po posadzeniu zastosowania herbicydu by zniszczyć perz czy inne trawy, bo roślina mocno ucierpi.

Mrozoodporność

Graniczną strefą zimotrwałości jest USDA 6a z temperaturami do -23,3 °C. Zatem we wschodnich regionach kraju przy braku okrywy śnieżnej ma prawo wymarznąć. W tych rejonach należałoby przyrzucić zaschniętymi pędami np. astra lub innej rośliny. Trudno na większych powierzchniach stosować stroisz. Nawet jeśli wówczas częściowo podmarznie ładnie wiosną się zregeneruje. Znacznie groźniejszy jest nadmiar zimowej wody. Wygnije wówczas zupełnie.

Rozmnażanie

Acenę rozmnażamy przez oddzielanie ukorzenionych rozłogów lub na mniejszą skalę przez podział rośliny.

Wysiew nasion wymaga długiej – 3 miesięcznej – stratyfikacji. Nawet wówczas część nasion może nie skiełkować i przeleżeć w ziemi do kolejnego roku. Jeśli kiełkowanie było marne nie wyrzucajmy zasiewów. W kolejnym roku wykiełkuje co przeleżało.

Choroby i szkodniki

Brak.

Zastosowanie

jako trawnik Roślina rozrasta się średnio szybko. Obsadzając większe powierzchnie sadzimy około 12 roślin na 1 metr kwadratowy. Roślina bardzo ładnie wygląda w połączeniu z żywozielonymi krzewami, i wszelkiego rodzaju kamieniem. Np. obrzeżami ścieżek, żwirem, murki wszelkiego rodzaju. Można zastosować ją jako mini trawnik w miejscach gdzie nie będzie się chodziło. Jest to też roślina dobra na obsadzanie grobów.

Uwagi

Acaena buchananii została opisana w 1903 roku przez William Jackson Hooker.

Nazwa rodzajowa pochodzi od greckiego słowa ‚akaina’ = cierń lub kolec. Jest to odniesienie do ciernistych owocostanów. Nazwa gatunkowa jest upamiętnieniem urodzonego w Szkocji Johna Buchanan (1819-1898), który po przybyciu do Nowej Zelandii podczas swoich wypraw po całym kraju, znalazł i opisał wiele nowych gatunków roślin.

 

Przypisy


Wykorzystano zdjęcia z następujących stron:

Jako trawnik – http://www.esveld.nl/htmldiaen/a/acbuch.php

Acaena buchananii – http://kallima.sk/

Owoce – http://www.chileflora.com/Florachilena/FloraEnglish/HighResPages/EH0438.htm

Nasiona – http://eol.org/pages/230884/overview

Zaschnięty owoc – http://www.phytoimages.siu.edu/imgs/pelserpb/r/

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: