Miłek amurski

©

©Adonis amurensis

Adonis amurensis

Opis

Rodzina: Ranunculaceae – jaskrowate

Roślina zimuje w postaci pąków tuż pod ziemią. Jak tylko ziemia lekko się ogrzeje pąki startują i szybko mamy je na powierzchni ziemi. Roślina kwitnąc wzrasta. Z tego powodu w pełni wykształcone liście mamy pod koniec kwitnienia. W tym czasie roślina wygląda najpiękniej. Liście są duże, ciemnozielone, podwójnie pierzastosieczne, lśniące o trochę marchewkowatym wyglądzie. Liście leżące tuż pod kwiatem są nieco mniejsze. Kwiat typowy dla całej rodziny, trochę miseczkowaty w kształcie, o woskowo lśniących płatkach. Owocem jest kulista rozłupka. Ta wielość niełupek jest związana z cechą kwiatów w rodzinie jaskrowatych, które mają wiele słupków i każdy tworzy jeden owocek.

W handlu na terenie naszego kraju jest kilka odmian. Najłatwiej dostępną jest

'Pleniflora' ‚Pleniflora’ która ma zielony środek z biegiem czasu zieleń zanika i pozostaje w postaci zielonkach końców płatków. 

'Sandansaki' ‚Sandanzaki’ to inna odmiana, która sprawdziła się u nas  

Występowanie

Adonis amurensis jest rodzimy dla wschodniej Azji, w ​​tym Chin, Korei, Rosji i Japonii. Siedliskiem są otwarte stoki i tereny porośnięte krzewami.

Wysokość

Przeciętnie około 30 cm.

Termin kwitnienia

Zakwita wcześniej od miłka wiosennego i u nas jest to z reguły koniec marca i początek kwietnia.

Kolor kwiatu

Kwiaty są lśniąco żółte z lekkim zielonym zafarbem na początku. Zewnętrzny okółek płatków jest lekko brązowawy od zewnątrz.

Stanowisko

Roślina wymaga specyficznego stanowiska. Wiosną w okresie kwitnienia powinno to być pełne słońce, a później świetlisty cień. Z tego powodu sadzi się je pod drzewami i krzewami liściastymi o głębokim korzeniu.

Wymagania i pielęgnacja

Jesienią przed sadzeniem miłka zwapnujmy gleby węglanem wapnia. W momencie sadzenia warto wykopać znacznie większych rozmiarów dołek i solidnie zaprawić go kompostem. Tym sposobem będziemy mieć podłoże o odpowiednim odczynie(najlepiej obojętne) wysokiej zawartości próchnicy, która zagwarantuje nam lepsze wiązanie wody i składników mineralnych, niż sama mocno zmineralizowana ziemia ogrodowa. Później, każdej wiosny warto wymienić górną warstwę na dobry kompost. Przy takim postępowaniu roślina dostanie wystarczającą ilość wody i podlewać będziemy musieli tylko w wypadku przedłużającej się suszy. Przy wymianie górnej warstwy ziemi nawożenie jest zbyteczne.

Ponieważ roślina wcześnie zanika i około sierpnia już jej nie widać, warto tak ją posadzić by rosła obok roślin, które startują późno i rozrastają się wówczas kiedy miłek już zasycha. Jesienią warto oznakować miejsce jego rośnięcia, bo często w czasie prac porządkowych możemy uszkodzić motyczką, a szkoda. Mając cięższe, gliniaste gleby musimy zadbać by woda miała gdzie odpłynąć w czasie zimowych roztopów. Dołek dodatkowo powinien być znacznie głębszy. Spód wyściełamy żwirem i dopiero na żwir sypiemy grubszą warstwę mieszaniny ziemi i kompostu. przed wodą zimową Przy szczególnie mokrych zimach będzie to i tak za mało i wówczas trzeba się zdecydować na zabezpieczanie powierzchni przed opadami.

Mrozoodporność

Roślina jest w pełni odporna na nasze zimy jeśli zabezpieczymy ją przed nadmiarem wody w zimie.

Rozmnażanie

Rozmnożenie miłka jest dość trudnym zadaniem. Jeśli zdecydujemy się na podział to robimy to pod koniec zasychania rośliny. Praktycznie zawsze w pierwszym roku po podziale rośliny nie kwitną.

Wysiew nasion wymaga również nie mało cierpliwości. Jeśli to tylko możliwe siejemy bezpośrednio po dojrzeniu nasion. Wiosną kolejnego roku powinny pojawić się siewki. Warunek miejsce siewu nasion musi być utrzymywane w dostatecznie wilgotnym stanie, mimo lata.

Wysiew nasion przechowywanych musi naśladować to co zapewnia nam siew letni. Nasiona moczymy przez noc, wysiewamy i zostawiamy w miejscu ciepłym na około 30 dni. Po tym czasie wysiewy wkładamy do chłodziarki na górną półkę i trzymamy tam przez 2 miesiące. Po wyjęciu najlepszą temperaturą kiełkowania jest zakres między 5 a 12 0C. Nie spodziewajmy się, że wszystkie nasiona wykiełkują. Dobrze jeśli będzie to około 40 %.

Bardzo pomocnym w przygotowaniu nasion do siewu wiosennego jest kwas giberelinowy. Wówczas nasiona nie moczymy w wodzie lecz w tym kwasie przez dobę. Potem przemywamy nasiona pod bieżącą wodą i dopiero wysiewamy. Kwiaty uzyskamy nie wcześniej jak po 3 – 4 latach.

Choroby i szkodniki

Miłek to roślina zdrowa. Jedynie ochrona przed motyką właściciela jest potrzebna po zaschnięciu liści.

Zastosowanie

Posadzić go możemy w różnych warunkach. Najlepiej w pobliżu naszych okien by mieć ciągły widok w czasie wiosny. w doniczce Z powodzeniem roślinę można uprawiać w pojemniku na zimę dołowanym w gruncie.

Uwagi

Gatunek Adonis amurensis po japońsku nazywa się FUKUJUSOO co oznacza „roślina szczęśliwego losu i długiego życia”. Z tego powodu w Japonii wyhodowano wiele odmian, które uprawia się w doniczkach i obdarowuje się nimi znajomych w okresie japońskiego nowego roku.

Adonis amurensis został opisany w 1861 roku przez Eduarda Augusta von Regel i Gustava Ferdinanda obiektRicharda von Radde Johannes.

Przypisy


Wykorzystano zdjęcia z następujących stron:

‚Sandanzaki’ – http://macgardens.org/?m=201103

Adonis amurensis – http://kattka.blogspot.com/2009/02/adonis-amurensis.html

W doniczce – http://www.alpinegardensociety.net/servlet/

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: