Kuklik rozesłany

©

©Geum reptans

Geum reptans2

Opis

Rodzina: Rosaceae – różowate

Korzeń palowy, bardzo głęboko sięgający. Doświadczenia prowadzone w 2007 roku w Berlinie wykazały, że 70 centymetrowy korzeń to nie jest jego maksymalna długość. Cechą charakterystyczną rośliny są naziemne, bardzo długie(więcej niż metr) rozłogi.

liść Liście odziomkowe do 15 cm długości, nieparzysto pierzastozłożone. Poszczególne listki wyraźnie powcinane i owłosione na brzegach. Listek szczytowy jest podzielony na 3 łatki czym różni się od liścia kuklika górskiego, z którym bywa mylony.

Pęd kwiatostanowy ulistniony, lecz w niewielkim stopniu, listki małe. Zakończony jest pojedynczym dość dużym kwiatem.

Kwiaty o zmiennej liczbie płatków(6-7), dużą ilością pręcików i niepodzieloną szyjką słupka.

Owocem jest kulista rozłupka złożona z niełupek. Są one zaopatrzone w długi piórkowaty włosek. Włoski te powstają z szyjki słupka po przekwitnięciu kwiatu i zebrane razem, spiralnie zakręcone tworzą wyjątkową ozdobę. Powstają kiedy jeszcze płatki kwiatów nie opadły, Geum reptans przekwitły co widać na zdjęciu.

Występowanie

mapka Siedliskiem są szczeliny skalne i kamieniste górskie hale na wysokości od 1000 do 3000 metrów npm. Występuje w górach całej Europy południowej i środkowej  co widać na mapce. Podłożem przeważnie jest granit, ale spotyka się go także na wapiennych włoskich dolomitach.

Wysokość

Rzadko pęd kwiatowy przekracza 20 cm.

Termin kwitnienia

Zaczyna kwitnąć w końcu czerwca. Dorodna kępka potrafi kwitnąć dłużej niż miesiąc.

Kolor kwiatu

Żółty, a włoski przy niełupkach czerwone.

Stanowisko

Pamiętajmy że na wysokościach alpejskich jest już chłodniej niż w dolinach. Mimo, że tam kwitnie na otwartych przestrzeniach, należy się zastanowić czy nie lepszym byłoby stanowisko dające roślinie co najmniej 8 godzin pełnego słońca od rana, a potem delikatny cień. Jest to kompromis między wymaganiami cieplnymi a świetlnymi.

Wymagania i pielęgnacja

Nasze przeciętne gleby ogrodowe nie będą złe. Potrzeba tylko wymieszania ich z rumoszem skalnym, żwirem, potłuczoną cegłą. Po prostu z kamieniami, by upodobnić ją do ziem naturalnych. Ponieważ roślina potrzebuje by były one dostatecznie wilgotne warto ściółkować żwirem. Z uwagi na praktycznie letni termin kwitnienia i związane z tym upały należy roślinę od czasu do czasu podlać. Oprócz dostarczenia wody także schłodzimy podłoże i roślina będzie usatysfakcjonowana.

Jeśli w ogrodzie mamy gleby gliniaste, trzeba kopać dużo większych rozmiarów dołek i dużo głębszy. Na spód 10 cm warstwa żwiru potem 10 cm podłoża wymieszanego ze żwirem i dopiero sadzonka. Szerokość dołka im większa tym lepiej. Nad rozłogami można zapanować i jeśli potrzebna nam kolejna roślina by utworzyła większą grupę wystarczy rozłóg przyszpilić w wybranym miejscu.

Mrozoodporność

Jest to roślina wysokogórska zatem pod okrywą śnieżną przetrwa na terenie całego naszego kraju. Z dolinami jednak wiążą się zimowe odwilże i tu jest główne niebezpieczeństwo utraty rośliny, która przy nadmiarze wody w zimie wygnije, a nie wymarznie. Zatem każdy pomysł nad zabezpieczeniem rośliny od nadmiaru zimowej wody jest dobry.

Rozmnażanie

Praktycznie najłatwiej przez ukorzenianie rozłogów. Kupno nasion jest wątpliwą inwestycją. Kiełkują po licznych zabiegach w baaardzo skromnym procencie. Badania już wspomniane na początku wykazały, że wynosiły one od 1 do 2,4 %. Czyli na 100 nasion kiełkuje 1 lub 2. Jeśli nie mamy innego wyjścia, przed stratyfikacją nasion potrzebne będzie moczenie ich w kwasie giberelinowym. Poprawi to na pewno procent wschodów.

Choroby i szkodniki

Brak

Zastosowanie

Ogrody skalne, alpinaria, pobrzeża rabat wielogatunkowych. Roślina nie nadaje się do uprawy w pojemnikach.

Uwagi

Geum reptans został opisany w 1753 roku przez Karola Linneusza.

Nazwa rodzajowa ”Geum” pochodzi od greckiego  wyrazu „gheno” = przyjemny zapach. Jest to odniesienie do goździkowatego zapachu korzeni.

Nazwa gatunkowa ”reptans” to w wolnym tłumaczeniu płożący, rozłogowy.rysuneczek

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: