Len ????

©

©Linum cariense

Linum cariense

Opis

Rodzina: Linaceae – lnowate

Roślina dość zmienna w zależności od obszaru występowania. Jest to spowodowane łatwością dostosowywania się rośliny do nieco zmienionych warunków środowiskowych. Gatunek tworzy małe poduszeczki o niewielkiej wysokości. Pędy krótkie, pokładające się i ulistnione. Liście wąskolancetowate lub łopatkowate do 12 mm długości. Pęd zakończony kwiatostanem złożonym z 2-3 kwiatków. Pojedyncze kwiatki pięciopłatkowe, niewspółmiernie duże do wielkości rośliny. Owocem jest okrągława, wielonasienna torebka.

Występowanie

Zachodnia część Turcji, gdzie rośnie na skalistych, wapiennych zboczach, na wysokości 950-2100 metrów npm.

Wysokość

Praktycznie nie przekracza 10 cm.

Termin kwitnienia

Koniec maja, czerwiec.

Kolor kwiatu

Żółty.

Stanowisko

Sadzimy wyłącznie w pełnym słońcu.

Wymagania i pielęgnacja

Jest to roślina spartańskich warunków. Rośnie w naturze w załomach skał, na osuwiskach, gdzie ziemi nie ma dużo, łatwo więc przesycha. Także jej zasobność jest uboga. Podobne warunki musimy stworzyć w naszych ogrodach. Ponieważ rośnie na skałach wapiennych ziemię z dołka mieszamy z marglem lub innym pokruszonym kamieniem wapniowym. Na dany rok wystarczy. W kolejnych latach kilka łopatek kompostu wystarczy za całe nawożenie. A jesienią nie należy zapominać o wapnowaniu tego miejsca. Robimy to z pewnym zapasem czyli nie tylko tuż przy samej roślinie.

W naszych warunkach problem może wystąpić zimą. Roślina pod żadnym pozorem nie może mieć nadmiaru wody. Zatem chronimy butelką bez dna wciśniętą w ziemię. Wody będzie tylko tyle ile wyniknie z podsiąkania i to jej w zupełności wystarczy.

Mrozoodporność

Pod okrywą śnieżną przetrwa na pewno, nawet na naszym biegunie zimna. Chroniona przed nadmiarem wody jest jednocześnie chroniona przed ewentualnymi mrozami jakie czasem wystąpią po odwilży, kiedy nie ma jeszcze śniegu.

Rozmnażanie

Nasiona wysiewamy jesienią, lub po 6 tygodniowej stratyfikacji wiosną. Wschodzą długo i nierównomiernie. Kto ma roślinę może rozmnożyć latem przez sadzonki.

Choroby i szkodniki

Brak doniesień.

Zastosowanie

Brzegi rabat, skalniaki, murki skalne, a także pojemniki. Jest to doskonała roślinka do tzw małych przenośnych skalniaków tworzonych w pojemnikach kamiennych.obiekt

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: