Skrzydlinka wielkokwiatowa

©

©Aethionema grandiflorum

Aethionema grandifloraOpis

Rodzina: Brassicaceae – kapustowate

Jest to krótkowieczna krzewinka o palowym korzeniu. Z szyjki korzeniowej wyrasta kępka ulistnionych pędów drewniejących u podstawy. Mają one tendencję do pokładania się. Listki na pędzie w zarysie wąskolancetowate, sprawiające wrażenie igiełkowych. Ich kolor jest niebieskawozielony. Większość pędów zakończona groniastym kwiatostanem. Pojedyncze kwiatki są czteropłatkowe. Szypułka kwiatowa rośnie w trakcie kwitnienia. Na jej dole są już owoce, kiedy góra jeszcze kwitnie. Owoc w postaci wielonasiennej, sercowatej łuszczynki. Roślina rozrasta się przez samosiew.

Występowanie

Kraje pochodzenia to Turcja, Irak i Iran. Rośnie tam na kamienistych glebach i otwartych przestrzeniach.

Wysokość

Przeciętnie do 30 cm w czasie kwitnienia.

Termin kwitnienia

Koniec czerwca i lipiec

Kolor kwiatu

kwiatostan Jasnoróżowy z wyraźnym prawie fioletowym żyłkowaniem.

Stanowisko

Sadzimy wyłącznie w pełnym słońcu.

Wymagania i pielęgnacja

Aethionema grandiflora pionWielkich wymagań roślina nie ma. Większość gleb będzie wymagała wymieszania jej z rumoszem skalnym, żwirem, potłuczoną cegłą i każdym innym drobnym kamieniem. Woda nie ma prawa zatrzymać się nawet po największym deszczu. Jedyne jej wymaganie to odczyn gleby najlepiej obojętny w kierunku zasadowego. Będzie rosła na glebach lekko kwaśnych, ale doświadczenie uczy, że kwiatostany są krótsze i jest ich mniej.

Po zakończeniu kwitnienia należy ściąć pędy z owocami. Chodzi o utrzymanie kępiastego pokroju. Zbyt mocne przycięcie może być powodem zniknięcia rośliny w kolejnym roku. Jesienią roślina przypomina nieco kępkę rozchodnika.

Można roślinę uprawiać w donicy na zimę dołowanej w gruncie. Podłoże do upraw doniczkowych mieszamy z drobnym żwirem akwarystycznym. Na spód doniczki konieczny drenaż. Doniczkę stawiamy na wspornikach by ewentualna woda z opadów łatwo odpłynęła.

Ponieważ roślina jest krótkowieczna należy zawsze mieć młode siewki w pogotowiu, jako że nigdy nie wiemy, której wiosny już jej nie zobaczymy. Zostawiamy wówczas jeden czy dwa pędy na nasiona, a resztę wycinamy.

Mrozoodporność

Dolna strefa graniczna to USDA 6a. Teoretycznie na terenie naszego kraju powinna być zimotrwała poza najzimniejszym rejonem kraju. Tak jednak nie jest. Owszem pod śniegiem przetrzyma, ale cienka warstwa śniegu lub jego brak, a także posadzenia na przeciągach i roślina ma prawo wymarznąć. W takich wypadkach przyrzućmy ją pędami innych roślin jakie ścinamy jesienią, jakimś przezroczystym pojemnikiem odwróconym dnem do góry itp.

Rozmnażanie

owoceNasiona bardzo drobne, na jeden gram wchodzi ich około 890 sztuk. Wysiewać możemy już jesienią, wówczas zima załatwi nam stratyfikację, albo w marcu po 2 miesięcznej stratyfikacji w chłodziarce. Można wysiewać od razu do palet dając 2-3 nasiona na komórkę. Około czerwca można pobrać sadzonki wierzchołkowe z niekwitnących pędów. Najprostszym sposobem jest pozwolić roślinie na samosiew.

Choroby i szkodniki

Miałam roślinę wiele lat i nie spotkałam się z kłopotami.

Zastosowanie

murek Suche miejsca na skalniaku, doskonała na tzw. suche murki, Obrzeża ścieżek, przód rabat bylinowych i wszelkiego typu pojemniki.

Uwagi

Aethionema grandiflorum została opisana w 1849 roku przez Pierre Edmond Boissier i Rudolfa Friedricha Hohenacker.

Łacińska nazwa rodzaju ”Aethionema” pochodzi od starożytnego greckiego słowa ‚αἴθειν’ = rozświetlić, rozpalać oraz νῆμα = nici, przędza. Krajowa nazwa pochodzi od skrzydełek przy łuszczynce.rysuneczek2

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: