Asyneuma zatrwianolistna

©

©Asyneuma limonifolium

Asyneuma limonifolium

Opis

Rodzina:Campanulaceae

liście Liście wyłącznie odziomkowe, tworzące okrągławą kępkę. Pojedynczy liść o lancetowatym kształcie, szarozielony, całobrzegi. Brzeg liścia mocno pofalowany. Z kępki wyrasta kilka kłosokształtnych kwiatostanów. Z początku są one krótkie, a kwiaty gęsto ułożone. Później wraz z kwitnięciem pęd kwiatowy przyrasta i odległość między kwiatami robi się większa. Kwiat jest pięciopłatkowy, dzwonkowaty. Płatki rozcięte do końca i szeroko otwarte. W pełni otwarte mają gwiazdkowaty kształt. Ich cechą szczególną jest gęsto owłosione znamię słupka.

owoce Owocem jest najczęściej wydłużona torebka otwierająca się na szczycie 3 klapkami. Nasiona jajowate, jasno brązowe i błyszczące.

Występowanie

mapka Górzyste rejony Włoch, Półwysep Bałkański i Turcja. Siedliskiem są łąki, skaliste zbocza, urwiska.

Asyneuma limonifolium pionWysokość

W swoim naturalnym siedlisku jest to roślina wysoka, u nas z racji innego klimatu bardzo rzadko osiąga 60 cm. Zazwyczaj kończy się w okolicy 40 cm.

Termin kwitnienia

W naturze roślina kwitnie od maja do czerwca. W naszej strefie klimatycznej jest to połowa czerwca, lipiec.

Kolor kwiatu

Niebiesko-fioletowy o karminowym owłosieniu znamienia słupka.

Stanowisko

Ponieważ w naturze rośnie na otwartych, słonecznych przestrzeniach, u nas tym bardziej jest to wymóg.

Wymagania i pielęgnacja

Żyzność gleb nie jest najistotniejszym problemem. Wymaga natomiast gleb o dużej ilości rumoszu skalnego i przeciętnie wilgotnych. Drugi wymóg jaki roślina stawia to obojętny odczyn gleby.

Mrozoodporność

Według literatury strefa graniczna to USDA 5a z temperaturami do -28,9°C. U nas najzimniejszą strefą jest 5b, czyli roślina powinna być mrozoodporna na terenie całego kraju. Są to jednak dane nie sprawdzone. Z tego powodu prosiłabym o komentarz kogoś kto uprawia tę roślinę na terenie naszego kraju.

Rozmnażanie

nasiona Nasiona po stratyfikacji wysiewamy powierzchniowo i tylko wciskamy w glebę lecz nie przykrywamy ich. Kiełkują długo, nawet do 3 miesięcy w temperaturze 16-21°C 

Kto ma roślinę może wiosną lub w sierpniu przeprowadzić podział kępki.

Choroby i szkodniki

Brak danych.

Zastosowanie

Jeśli miejsce rośnięcia rośliny uzupełnimy o rumosz skalny to praktycznie wszędzie możemy roślinę posadzić. Ładnie też będzie wyglądała w pojemnikach na zimę dołowanych w gruncie.

Uwagi

Pierwszy opis gatunku pojawił się w dziele „Species Plantarum” napisanym przez Karola Linneusza i opublikowanym w 1753 roku.

Nazwa rodzajowa ”Asyneuma” to zlatynizowane słowo wywodzące się od dwóch greckich słów ‚sans’ = nie i ‚syn’ = razem. W tym wypadku chodzi o fakt, iż w tym rodzaju kwiatki mają wolne, niezrośnięte płatki.obiekt

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: