Zanokcica skalna

©

©Asplenium trichomanes

Asplenium trichomanes

Opis

Rodzina:  Aspleniaceae – zanokcicowate

Zanokcica skalna to stosunkowo niewielka, bardzo zmienna pod względem cech drugorzędnych, delikatna paproć. U nas zimuje raczej w postaci kłącza. Kłącze jest pokryte ciemnymi, lancetowatego kształtu łuskami. Z tego krótkiego kłącza wyrastają niezbyt długie(do 40 cm) i wąskie liście. Są one pojedynczo pierzastozłożone. Osadka prawie czarna. Pojedyncze listki są okrągławe, na spodniej stronie wąskie kupki zarodni, które po dojrzeniu robią się brunatne, a dojrzewają na przełomie lipca i sierpnia.

'Incisum' Na razie u nas raczej niedostępna, ale w pobliskim Berlinie można dostać odmianę o strzępiastych listkach pod nazwą ‚Incisum’

Występowanie

Jest to bardzo rozpowszechniona na świecie paproć. Bytuje na wapiennych skałach od strefy subarktycznej po góry w tropikach. Znaleziono ją nawet na wysokości 3000 metrów npm.

Wysokość

Sama wysokość nie jest duża bo około 20-30 cm.

Stanowisko

Asplenium w zasadzie może rosnąć nawet na stanowisku słonecznym. Musi być ono wilgotne i trzeba się liczyć z mniej ciekawym żółtozielonym wybarwieniem. Jak zwykle kilka godzin słońca na stanowisku półcienistym jest dla tego typu paproci najlepszym rozwiązaniem.

Wymagania i pielęgnacja

wapniolubnośćPonieważ ta paproć w odróżnieniu od większości paproci lubi wapienne podłoże to jesienią teren sadzenia wapnujemy. Wiosną na cięższej glebie trzeba wymieszać ją z dużą ilością kamienia wapiennego. Na bardziej przepuszczalnych glebach proponuję zastąpić ziemię z za dużego dołka kompostem. Jego odczyn jest zbliżony do obojętnego więc paproci tej przypadnie do gustu. Poza tym wysoka żyzność kompostu zapewni roślinie dobry start. Często bowiem słabe ziemie powodują że paproć ta wegetuje a nie rośnie. Na początku zadbajmy także o stałą wilgotność ziemi. Kiedy roślina się zadomowi – najczęściej w kolejnym sezonie – to jest ona dość odporna na krótkotrwałą suszę. O tym jak bardzo lubi wapienne podłoże może świadczyć to zdjęcie na którym gęsto porasta stary o wapiennej zaprawie mur.

Każdego kolejnego roku wiosną warto wymienić wierzchnią warstwę ziemi wokół paproci na warstwę kompostu. Mamy z głowy nie tylko utrzymanie odczynu podłoża ale także nawożenie.

Mrozoodporność

Strefą graniczna jest USDA 4a z temperaturami do -34,4 °C. Tyle literatura. Natomiast wiemy że paproć ta występuje w strefie subarktycznej, a tam temperatury są jeszcze niższe, więc nie do końca jest to prawda. Tak czy owak na terenie naszego kraju jest w pełni zimotrwała.

Rozmnażanie

zarodnikisiewkiKto ma rozrośniętą kępkę może swój egzemplarz podzielić. By się podzielić z większą ilością znajomych trzeba wysiać zarodniki. Na miejsce stałe sadzimy gdy siewki mają około 15 cm wysokości.

Choroby i szkodniki

Mimo ostrzeżeń przed ślimakami to moje paprocie mają się dobrze, mimo że i ślimaków nie brakuje. Natomiast tym którzy wysiali zarodniki proponuję ustawić pojemniczek z dala od innych roślin. Zagwarantuje to zdrowotność rozsady.

Zastosowanie

Jak żadna paproć świetnie nadaje się do obsadzenia tzw suchych murków. Będzie dobrą dekorację grobów. Z uwagi na wielkość rośliny można ją uprawiać w pojemnikach i będzie ozdobą zacienionego balkonu.

Uwagi

Nazwa rodzajowa ”Asplenium” pochodzi od od greckiej nazwy śledziony = ‚splen’. I w wolnym rysuneczektłumaczeniu oznacza lekarstwo na śledzionę.

Nazwa gatunkowa ”trichomanes” również jest zbitką dwóch greckich słów ‚trich’ = włosy i ‚manes’ = puchar. W tym wypadku chodzi o kształt zarodników.

Przypisy


Wykorzystano zdjęcia z następujących stron:

Wapniolubność – http://www.hardyferns.org/ferns/archives/49

Asplenium trichomanes – http://davesgarden.com/guides/pf/showimage/163248/

‚Incisum’ – http://forumogrodniczeoaza.pl/

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: