Mekonops Delavaya

©

©Meconopsis delavayi

meconopsis delavayiOpis

Rodzina: Papaveaceae

Roślina ma potężny choć krótki korzeń, sięgający około 30 cm wgłąb gleby. Jest to typowy korzeń spichrzowy. Z niego wyrasta kępka liści odziomkowych. Mają one kształt przypominający ostrze oszczepu. Nie są duże bo około 5 cm długości. Sprawiają wrażenie znacznie większych ponieważ blaszka liściowa stopniowo przechodzi w długi ogonek liściowy. Na szypułkach wyrastających ponad kępkę liści pojawia się pojedynczy kwiat. W przeciwieństwie do wielu gatunków mekonopsów ma on pięć płatków. Są to kwiaty duże, w oglądzie jakby trochę za duże w stosunku do wielkości całej rośliny.

owocePo przekwitnięciu pojawia się wydłużony owoc z bardzo wieloma drobniutkimi nasionami.

wielkość roślinyWystępowanie

Roślina rośnie dziko na otwartych górskich łąkach, na wysokości od 3-4 tysięcy metrów npm w prowincji Yunnan w Chinach. Obszary te są zimne, z długo utrzymującą się pokrywą śnieżną w zimie, oraz krótkim lecz mokrym latem z racji monsunowych deszczy jakie w tym czasie przechodzą prawie codziennie.

Wysokość

Przeciętnie do 30 cm w czasie kwitnienia i około 10 cm więcej w czasie dorastania owoców.

Termin kwitnienia

U nas z racji ciepłych wiosen początek kwitnienia przypada na przełom maja i kwietnia. Roślina kwitnie dość długo.

Kolor kwiatu

rysunek botanicznyNiebieski z fioletowym zafarbem. Ogólnie kwiat jest dość ciemny.

Stanowisko

Najlepiej kwitną w półcieniu, kiedy słońce mają od rana do godziny 10-tej. Potem pstrokaty cień. Nie sadźmy ich tak by cień był mocny np. rzucany przez budynki. Stanowisko z pstrokatym cieniem jest kompromisem między ilością światła, a temperaturą stanowiska i gleby. U siebie roślina rośnie na otwartych przestrzeniach.

Wymagania i pielęgnacja

Jesienią zanika tak, że ma się wrażenie iż roślina padła. Wiosną pojawia się późno, co potęguje to wrażenie. Dlatego trzeba oznaczyć miejsce rośnięcia bo wiosną niszcząc chwasty łatwo motyczką uszkodzić kiełkujące pod ziemią pąki.

Jeśli kupiliśmy sadzonkę to zanim przystąpimy do posadzenia musimy nieco przygotować stanowisko na którym będzie rosła. Mekonopsy to raczej żarłoczne rośliny. Stanowisko pod nasz gatunek musi być zasobne i o odczynie co najmniej obojętnym. Ponieważ jak pod wszystkie górskie rośliny ziemia musi być przepuszczalna niezastąpiony będzie kompost. Zakładam, że jesienią ubiegłego roku przynajmniej metr kwadratowy dostał dużą dawkę wapna(oczywiście na glebach lekko kwaśnych). Teraz przekopujemy ten kawałek na głębokość całego szpadla. Kopiemy dołek grubo za głęboki i za szeroki jak na potrzeby sadzonki.. Pamiętamy że roślina ma nieproporcjonalnie duży korzeń spichrzowy i trzeba zatem myśleć o kolejnych latach. Spód dołka dodatkowo spulchniamy. Kto ma trochę tłucznia wapiennego może dać na spód dołka. Potem warstwa kompostu. Pozostałe wolne przestrzenie też będziemy wypełniać samym kompostem. Sadzonkę ustawiamy tak jak rosła w doniczce. Nie należy sadzić głębiej. Po posadzeniu podlewamy. Na początku dbamy by ziemia była stale lekko wilgotna. Kiedy roślina się zadomowi, a twa to około 2 miesięce, po podlaniu rozkładamy warstwę najlepiej z drobno potłuczonego wapienia. Oczywiście jeśli ma ktoś dostęp do skały zwanej tuffem to jeszcze lepiej. W ostateczności może to być zwykły żwir. Wiosną kolejnego roku dla utrzymania odpowiednio wysokiego odczynu należy wymienić wierzchnią warstwę(im grubsza tym lepiej) na świeży kompost. Potem znów wyściółkować.

Jeśli trafi się nam długie, gorące lato bez opadów, bez względnie należy roślinę podlewać. Nie ma nic gorszego jak upał i susza.

Na koniec pewne ostrzeżenie. W mało sprzyjających warunkach roślina lubi kaprysić i wypaść np. po 2 latach. Miejmy zawsze zapas nasion i jednocześnie przeanalizujmy, co w naszym stanowisku jest nie tak, że roślina wypadła po krótkim okresie.

Mrozoodporność

Przy zabezpieczeniu rośliny przed nadmiarem wody w zimie, mekonops ten jest w pełni mrozoodporny na terenie całego kraju.

Rozmnażanie

siewkiWłasne nasiona przechowujemy szczelnie zamknięte na dnie chłodziarki. By były one suche trzymamy je w papierowej torebce zawinięte w folię aluminiową i włożone do naprawdę szczelnie zamykanego pojemnika. Wilgoć z lodówki nie może dostać się do nasion bo spleśnieją, a jednocześnie powinny być przechowywane w chłodzie. Wysiane kiełkują w temperaturze pokojowej w ciągu kilku tygodni, i nie ma potrzeby stratyfikacji. Z kupnymi nasionami już tak dobrze nie jest. Nie wiemy jak są stare i w jakich warunkach przechowywane. W ich przypadku standardowa stratyfikacja musi być przeprowadzona. I tak prawdopodobnie procent wschodów będzie marny.

Nasiona są drobne więc tylko wciskamy je w podłoże. Można przysypać je bardzo cieniutką warstwą samego perlitu lub piaskiem sianym przez sitko.

Problemem przy siewkach jest ich wrażliwość na uszkodzenia korzeni. Proponuję domieszać do ziemi do wysiewów co najmniej połowę perlitu. Pulchne podłoże pozwoli nam na wydobycie wszystkich siewek z nieuszkodzonymi korzeniami, co przy marnych wschodach jest ważne. Również, podłoże w które pikujemy siewki powinno zawierać co najmniej połowę perlitu, przy czym ziemia już musi być żyźniejsza. Sprawdzi się tu dobra ziemia do kwiatów, która zawiera nawóz o spowolnionym działaniu.

Przy rozmnażaniu trzeba poruszyć jeszcze problem jakości nasion. Nawet nasze własne nie wszystkie są żywotne. Przez szkło powiększające zobaczymy, że jedne nasiona są jędrne, grube, a inne wręcz przeciwnie. To cecha wszystkich mekonopsów. Jest to ważne w przypadku planowania zakupów. Uwzględniając ten czynnik i wspomniane wcześniej, trzeba kupić więcej, by nie spotkać się z sytuacją, że nie wzejdzie nic.

Choroby i szkodniki

Brak wiarygodnych danych.

Zastosowanie

Roślinę można zastosować w wielu aranżacjach, skalniak nie jest jedynym rozwiązaniem. Kto chciałby posadzić do doniczki musi kupić dość ciężką doniczkę i normalnej wysokości.

Uwagi

Nazwa rodzaju ”Meconopsis” pochodzi od dwóch greckich słów ‚mekon’ = mak i ‚opsis’ = podobne.

Nazwa gatunkowa jest uhonorowaniem największego odkrywcy nowych gatunków jakim w XIX wieku był francuski jezuita Jean Marie Delavay (1834 – 1895) wysłany na misję do Chin. Tam w prowincji Yunnanrysuneczek2 zebrał swoją kolekcję.

Przypisy


Wykorzystano zdjęcia z następujących stron:

Wielkość rośliny – http://www.planteliste.net/slides/meconopsis_delavayi.html

Rysunek botaniczny – http://www.efloras.org/object_page.aspx?object_id=112469&flora_id=2

Siewki – http://www.alpinegardensociety.net/diaries/Northumberland/+June+/110/

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: