Iglica Reincharda ‚Flore Pleno’

©

©Erodium reichardii ‚Flore Pleno’

Erodium reichardii

Opis

Rodzina: Geraniaceae – bodziszkowate

Niska roślinka tworząca zwarte kępki zielonych, delikatnie owłosionych listeczków w zarysie sercowate o karbowanych brzegach. Tuż nad kępką pojawiają się liczne kwiatki wielkości około 1 cm średnicy. U gatunku pojedyncze u naszej odmiany o prawie pełnym kwiecie. Szypułka kwiatowa ma w połowie kolanko. Jeśli kwiat nie jest zapylony to więdnąc zgina w kolanku szypułkę kwiatową i kładzie ją na kępce liści.

owocotwarty owoc Owocem jest iglasta torebka. Po dojrzeniu otwiera się od dołu ku górze i skręcając się rozrzuca nasiona, często na sporą odległość. Właśnie ta iglasta torebka jest podstawą naszej krajowej nazwy.

ODMIANY

'Charm' ‚Charm’ – prawie wszystkie kwiatki są pełne.

‚Roseum’ – kwiaty są pojedyncze lecz różowe.

Odmian jest więcej, lecz na naszym rynku praktycznie niedostępne, trzeba by było sprowadzić sadzonki z krajów zachodnich.

Występowanie

Naturalnym siedliskiem są kamienne szczeliny i półki skalne w górach Korsyki i Balearów(Majorka, Minorka i pozostałe wysepki).

Wysokość

Wysokość poduszki liści około 3 cm. W okresie kwitnienia przeciętnie 5-8 cm, a często mniej.

Termin kwitnienia

Od maja do października. Przeniesiona do pomieszczenia pojedynczymi kwiatkami może kwitnąć jeszcze przez półtora miesiąca.

Kolor kwiatu

kwiaty-gatunek U gatunku są takie jak na zdjęciu Intensywność koloru cechą odmiany.

Mrozoodporność

Strefą graniczną dla tej rośliny jest USDA 7b z temperaturami do -15 0C. Zatem na terenie naszego kraju ma szansę przezimować tylko na małym skrawku wokół Szczecina, a i to nie na każdym stanowisku. Od lat uprawiam roślinę w doniczce i na lato albo stawiam ją na zewnętrznym parapecie, albo dzielę na połowę i część sadzę w gruncie, a drugą część znów sadzę do doniczki i jak czas pozwoli to tą z gruntu przed zapowiadanymi przymrozkami przesadzam do doniczki, a jak nie zdążę to mam zastępstwo

Stanowisko

Jeśli posadzimy w miejscu gdzie istnieje ruch powietrza może rosnąć w pełnym słońcu. Posadzenie na miejscu osłoniętym będzie zmuszało do ocienienia rośliny w najgorętsze godziny dnia.

Wymagania

rysunek botanicznyJeśli dostaniemy sadzonkę proponuję uprawiać ją w doniczce cały czas. Odmiana ta nie przyrasta w sposób imponujący. Moja w swojej 15 cm miseczce rośnie już drugi rok.

Musimy jej tylko zapewnić rozluźnioną żwirkiem ziemię do kwiatów. W naturze rośnie w szczelinach skalnych więc ma nieco wilgoci, ale nigdy nie ma nadmiaru wody. Jeśli będzie miała ”mokre nogi” dłużej jak przez dobę może zacząć gnić szyjka korzeniowa i będzie po roślinie. Dlatego ten żwirek w glebie jest tak ważnym elementem. Gleba przez lato powinna być lekko wilgotna i nic poza tym. W sezonie dokarmiamy jak wszystkie rośliny kwitnące, czyli co drugie podlewanie lecz połową zalecanej na opakowaniu dawki. Nawóz każdy jaki mamy do roślin kwitnących. Zimą podlewanie tylko tyle by w ziemi wyczuć delikatną wilgoć. U mnie zimę spędza w moim pokoju na południowym parapecie. Jedyna różnica to taka, że latem listki leżą na podłożu, a teraz są postawione na sztorc bo roślina łapie każdy lux światła.

Przez dwa lata roślinka praktycznie nie będzie nadawała się do dzielenia dopiero w 3 roku można o tym pomyśleć.

W gruncie musimy zapewnić jej tak samo przepuszczalne podłoże. Warto ziemię z dołka wymieszać ze żwirkiem, jeśli tylko odrobinę nasze gleby są gliniaste. Na każdej glebie przy samej szyjce korzeniowej należy dać sam żwir. W gruncie nie mamy możliwości reagowania jeśli przychodzi okres deszczy. Taki zabieg uchroni szyjkę korzeniową przez zgnilizną. Już bardziej dla ładnego wyglądu, bo nie jest to zabieg konieczny można wyściółkować glebę szarym lub jasnym żwirkiem. Przypominam, że z powrotem do doniczki przesadzamy przed zapowiadanymi przymrozkami. Mimo, że znosi przymrozki to moje doświadczenie jest takie, iż bardzo po nich odchorowuje i jeśli decyduję się przesadzić wolę nie ryzykować.

Rozmnażanie

sadzonka  Iglicę rozmnażamy z nasion wysianych zaraz po zbiorze, przez podział wiosną oraz przez ukorzenianie sadzonek oderwanych od szyjki korzeniowej.

Choroby

Nie spotkałam się z jakimkolwiek problemem na tej roślinie.

Uwagi

Nazwa wszystkich rodzajów w ramach całej rodziny bodziszkowatych jest oparta na wspólnej cesze jakim jest budowa torebki nasiennej. Geranium pochodzi od greckiego ‚γερανος – geranos’ = żuraw, pelargonia od ‚πελαργος – pelargos’ = bocian, a erodium od ‚eρωδιος – erodios’ = czapla. Systematykom owa iglasta torebka skojarzyła się z długimi dziobami ptaków wodnych.

Johann Jakob Reichard (1743/82) był niemieckim botanikiem, mykologiem i redaktorem kilku wielkich prac Karola Linneusza – ojca współczesnej systematyki(nazewnictwa roślin i zwierząt)obiekt

 

Przypisy


Wykorzystano zdjęcia z następujących stron:

Kwiaty-gatunek – http://bloc.bielperello.com/post/60114

Otwarty owoc – http://www.flickr.com/photos/xerantheum/2438348332/

Reklamy

Jedna odpowiedź to “Iglica Reincharda ‚Flore Pleno’”

  1. Halina Says:

    Bardzo ładna roślinka.


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: