Wełnisz niski

©

©Eritrichium nanum

Eritrichium nanum

Opis

Rodzina: Boraginaceae

Dzisiaj spróbuję przedstawić prawdziwe wyzwanie nawet dla wprawnych ogrodników. Tak rzadko udaje się utrzymać tę roślinę. Jest ona typowym pionierem, żyje w załomach skalnych gdzie jest trochę pokuszonych kamieni i łyżeczka nawianego pyłu.

pionier Na zdjęciu przykład takiego pionierskiego stanowiska. Ponieważ roślinka na jednym miejscu może żyć do 30 lat, to przez ten czas jej korzonki i zamierające części rośliny stworzą dobre miejsce dla kolejnych roślin już o nieco większych wymaganiach.

rysunek botanicznyRoślina tworzy gęste niskie poduszeczki. Jej listki w kształcie łopatkowatym lub podługowatym tworzą małe rozetki. Liście są gęsto, jedwabiście owłosione. Włoski mają nawet centymetr długości i tworzą doskonałą ochronę w tych niegościnnych warunkach. Ponad listki wyrastają łodyżki kwiatowe. Im trudniejsze warunki tym łodyżki są krótsze. Zakończone są 5 lub 6-cio kwiatkowym baldaszkiem. Pojedynczy kwiatek ma około 8 mm średnicy i ma pięć płatków. Owocem jest owalna i też owłosiona torebka zawierająca maluteńkie, kanciaste nasionka.

Z uwagi na rośnięcie na dużym obszarze i zawsze w izolowanych górskich warunkach, roślina wykształciła kilka form. Są to różnice widoczne dla znawców jak gęstość upakownia rozetek, dłuższe lub krótsze listki, kształt listków itp. Cechy te są praktycznie niezauważalne dla ogrodników Ja tylko zaznaczę, że istnieje podgatunek ‚jankae var. simonkaianum’ bardzo podobny do gatunku, ale występuje na wapieniu i do wysokości 1700m, gdzie warunki są bardziej sprzyjające i cieplejsze. Rośliny z tej grupy są nieco bardziej przydatne do uprawy w ogrodach.

Występowanie

mapka Mapka wskazuje że występuje wszędzie tam gdzie mamy naprawdę wysokie góry. Stanowiska gatunku zaczynają się od 2500 do 3400 metrów nad poziom morza. Czyli jest tam zimno, zimą do -400C i więcej. Długa zima bez odwilży, częste i silne wiatry. Są to przeważnie skały granitowe czyli kwaśne.

Wysokość

W warunkach naturalnych 5-8 cm to wszystko. W uprawie pędy kwiatowe mogą być nieco wyższe. Nie widziałam uprawy wyższej jak 10 cm.

Termin kwitnienia

Literatura podaje od czerwca do sierpnia. U znanej mi osoby kwitnienie miało miejsce w maju. Jest to spowodowane temperaturami jakie u nas panują. Takie masowe kwitnienie trwa około miesiąca.

Kolor kwiatu

Kwiatek Gro roślin ma kwiaty niebieskie z żółtym środkiem. Z tego też powodu w wielu krajach przyjęła się nazwa ”Herolda niebios”. Rzadko się spotyka, ale istnieje forma białokwiatowa.

Stanowisko

I tu pojawiają się pierwsze schody. Jak na nizinach zapewnić roślinie w miarę dużo światła i jak najniższe temperatury.

Wymagania i pielęgnacja

wielkość roślinyOpiszę tu doświadczenia jakie przekazała mi moja znajoma ogrodniczka. Ona uprawia roślinę w doniczce. Z tego powodu może latać z nią w zależności o temperatury na zewnątrz. Jak jest chłodno to wyciąga ją na światło, a jak ciepło to wstawia pod krzewy by miała cień. Osobiście uważam, że roślina nie wymaga aż takich poświęceń. Jako stanowisko wybrać półcień z wystawą wschodnią. Glebę musimy przygotować. Kopiemy dołek jakbyśmy sadzili spore drzewo. Wielkość dołka ma przygotować stanowisko dla rośliny na dziesiąt lat, zatem nie można kopać tylko pod bieżące potrzeby. Na dno warstwa drobnych kamieni. Szybko odbierze nawet najmniejszy nadmiar wody. Ziemię z dołka mieszamy ze żwirem i to dając 2 części żwiru na 1 część ziemi. Pamiętamy że roślina jest pionierem i potrzebuje bardzo skrajnych warunków. Nadmiar troski ją zabije. W takie kamieniste podłoże sadzimy roślinę. Dodatkowo wokół szyjki korzeniowej dajemy sam żwir. Ona musi być szybko sucha. By ograniczyć temperaturę gleby i utrzymać jej delikatną wilgotność ściółkujemy spory obszar wokół rośliny żwirem. Na tak przygotowanym stanowisku powinniśmy roślinę utrzymać.

Mrozoodporność

W pełni mrozoodporna na terenie całego kraju. Jedyny warunek to zabezpieczenie przed nadmiarem zimowej wody. Najlepszym sposobem będzie ustawienie nad rośliną butelki plastikowej bez dna. Na czas deszczy możemy zakręcić nakrętkę. Ziemia będzie miała tylko tyle wilgoci ile wyniknie z podsiąkania, a tam już wcześniej zabezpieczyliśmy się dając kamienie. Z góry nie będzie kapało i wszystko będzie OK.

Rozmnażanie

dwuletnia roślinkaNasiona powinny być zebrane pod koniec sierpnia. Dojrzałe nasiona są czarne. Możliwy okres przechowywania nasiona jest nieznany. Lecz jak zawsze świeże nasiona kiełkują w największym procencie. Doświadczalnie było to między 80 a 90 %

Nasiona wysiewamy jeszcze jesienią w inspekcie lub pod innym zabezpieczeniem. Muszą przejść okres przemrożenia. Wysiewamy je na bardzo przepuszczalne podłoże i przykrywamy przesianą przez sitko cieniutką warstewką ziemi lub równie cienko samym perlitem. Wszystkich uprzedzam roślina wschodzi wolno, rośnie wolno i najcenniejszą cechą przy jej uprawie powinna być cierpliwość.

Choroby i szkodniki

Brak

Zastosowanie

Roślina typowo skalniakowa lub pojemnikowa. Można uprawiać na rabatach żwirowych.

Uwagi

Nazwa rodzaju ”Eritrichium”to połączenie dwóch greckich słów ‚erion’ = wełna, ‚trichos’ = włosy. Wełna jest w znaczeniu warstwy ochronnej jaką stanowią włoski pokrywające roślinę.rysuneczek

Przypisy


Wykorzystano zdjęcia z następujących stron:

Eritrichium nanum – http://www.ukwildflowers.com/Web_pages/eritrichium_nanum

Dwuletnia roślinka – http://www.srgc.net/forum/index.php?topic=7382.0

Rysunek botaniczny – http://www1.dnr.wa.gov/nhp/refdesk/fguide/pdf/erinan.pdf

Mapka – http://www.discoverlife.org/mp/20m?kind=Eritrichium+nanum&guide=Wildflowers&cl=US/

Kwiatek – http://www.forestryimages.org/browse/imgdownjoe.cfm?img=5094038&res=5

Wielkość rośliny – http://www.flickr.com/photos/herba/7760069440/

 

Pionier – http://www.marengowalks.com/dolomitesflowers.html

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: