Irys bucharski

©

©Iris bucharica

Iris bucharica

Opis

Rodzina: Iridaceae

pokrójCebula tego irysa ma kilka mięsistych korzeni, które zachowują się także w czasie przechowywania. Kupując proszę wybrać takie, które mają jak najmniejsze uszkodzenia na tych korzeniach. Liście do około 20 cm długości, ustawione przeciwstawnie, bezogonkowe, są lancetowate w kształcie, nieco rynienkowate i mocno błyszczące. Utrzymują się do początku lata potem zamierają. Z kątów liści wyrastają dwubarwne kwiaty. Istnieje także forma o zupełnie żółtych kwiatach.

Występowanie

Występuje w Azji Środkowej od Uzbekistanu po Afganistan. Siedliskiem są trawiaste łąki na skalistych zboczach górskich.

Wysokość

Około 40 cm.

Termin kwitnienia

forma żółtaW zależności od aury zaczyna kwitnienie pod koniec kwietnia lub dopiero w maju. Jeśli na czas kwitnienia przypadnie fala upałów następuje wyraźne skrócenie kwitnienia.

Kolor kwiatu

Biały i żółty. Forma żółta ma brązowe plamki na dolnych płatkach.

Stanowisko

W naszych warunkach sadzimy wyłącznie na stanowisku słonecznym.

Wymagania i pielęgnacja

przekwitającaPotrzebuje żyznej ziemi, dobrze przepuszczalnej o odczynie najlepiej obojętnym lub lekko zasadowym.

Cebule sadzimy jesienią. Termin sadzenia to na ogół początek października. Cebula przed zimą powinna zdążyć się ukorzenić. Przy sadzeniu uważajmy by nie uszkodzić mięsistych korzeni. Cebulę sadzimy tak by nad nią była warstwa ziemi równa podwójnej wysokości cebuli. Na zdjęciu pokazane jest jak się sadzi takie cebule w warunkach produkcyjnych. Można z tego sposobu skorzystać jeśli ma się więcej niż jedną cebulę. Takie rowki zasypuje się mieszanką ziemi z dołka, kompostu i odrobiną mączki kostnej. Ponieważ mączka kostna jest bardzo wolno działającym nawozem więc można dać ją jesienią. Brak jej jednak w handlu w małych opakowaniach. Można wówczas cebulasadzenieużyć nasionanawozu pełnoskładnikowego, ale dajemy go wczesną wiosną i mieszamy z glebą.

Roślina rozrasta się dość szybko. Sadząc kilka cebul już w trzecim roku trzeba się skłaniać do wykopania cebul i ponownego posadzenia jesienią. Wybierając im nowe stanowisko pamiętajmy, że liście wcześnie zanikają i warto posadzić obok roślin, które zakryją miejsce po irysie.

Tam gdzie rośnie naturalnie zimy są mroźne i śnieżne, a lata bardzo gorące i suche. Z tego powodu irys ten ma tak krótki okres wegetacji. Musi zdążyć zakwitnąć i wydać owoce, kiedy w ziemi jest jeszcze odrobina wody. W czasie spoczynku letniego cebula ma zatem zupełnie sucho. W tym czasie w cebuli zachodzi proces inicjacji pąka kwiatowego na następny sezon. U nas w lipcu i sierpniu jest sporo deszczu. Dobrym rozwiązaniem jest postawienie osłony nad cebulami przed wodą z nieba. Będą miały wody tylko tyle ile wyniknie z podsiąkania, co i tak jest dużo więcej niż mają w naturze. Nie jest to zabieg niezbędny, ale na glebach nieco cięższych wart zastosowania.

Mrozoodporność

Dolna strefa graniczna to USDA 5a z temperaturami do -28,8 °C. Częste kłopoty z przetrwaniem cebul przez zimę biorą się nie tyle z mrozu ile z w donicynadmiaru wody w zimie. Jeśli jest mokro dochodzi do uszkodzenia mięsistych korzeni. Tak osłabioną cebulę załatwi do końca nawet niewielki mróz. W zależności od posiadanej ziemi warto zastanowić się nad zabezpieczeniem cebul przed nadmiarem wody. Wystarczy nawet odwrócona, szeroka donica. Że tym sposobem chronimy także przed mrozem to już dodatkowy efekt.

Rozmnażanie

Rozmnażanie przez wysiew nasion to długi proces. Kwiaty uzyskamy dopiero po około 5 latach.

Najczęściej stosuje się podział cebul po zaschnięciu liści.

Choroby i szkodniki

Roślina raczej zdrowa. Jeśli pojawią się smugi na liściach oznacza to wirusa. Nie ma innego wyjścia tylko wykopać cebule i zniszczyć je.

Zastosowanie

Irysa bucharskiego można uprawiać praktycznie w wielu opcjach. Można także sadzić do pojemników.

Uwagi

Dla nauki został opisany w 1902 roku przez sir Michaela Fostera (1836 – 1907), angielskiego profesora fizjologii i kolekcjonera irysów.rysuneczek

Przypisy


Wykorzystano zdjęcia z następujących stron:

Pokrój – http://www.plantbuzz.com/rockgard/bulbs/iris/im_Iris_buch_bi_1.htm

Sadzenie –http://lostgardensofheligan.blogspot.com/2012/10/iris-bucharica.html

Cebula – http://www.plantarium.ru/page/view/item/21286.html

Nasiona – http://www.signa.org/index.pl?Display+Iris-bucharica+7

Iris bucharica – http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Iris_Bucharica.jpg

Forma żółta – http://www.plantarium.ru/page/image/id/105194.html

Przekwitająca – http://www.plantarium.ru/page/image/id/106388.html

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: