Ramonda Natalii

©

©Ramonda nathaliae

Ramonda nathaliae2

Opis

Rodzina:  Gesneriaceae

Roślina zimozielona, bardzo wolno rosnąca. Pod ziemią jest mocne kłącze. Z niego wyrastają jajowate lub owalne liście na wyraźnym ogonku, zebrane w przyziemną rozetę. Długość liścia to około 5 cm. Brzeg ząbkowany. Na wierzchu i spodzie liście brązowo owłosione, z tym że na dolnej stronie włoski są wyraźnie dłuższe. Głąbik gruczołowato owłosiony zakończony pojedynczym kwiatem. Kwiaty duże do 4 cm średnicy. Najczęściej czteropłatkowe choć zdarzają się pięciopłatkowe. Owocem jest owalna torebka z bardzo wieloma drobniutkimi nasionami.

Występowanie

Gatunek jest reliktem trzeciorzędu i endemitem dla centralnej części Półwyspu Bałkańskiego. Występuje w takich krajach jak Macedonia, Serbia, Albania i północna część Grecji. Siedliskiem tej rośliny są szczeliny w wapiennych skałach, na wysokości od 350 do 2150 m npm. Znaleźć ją można głównie po północnej stronie skał.

Ramonda nathaliae jest na liście roślin rzadkich i zagrożonych w Europie. We wszystkich krajach jest rośliną prawnie chronioną. Więc uważajmy w czasie wycieczek w te rejony, byśmy później na lotnisku nie mieli sporych nieprzyjemności.

Wysokość

Przeciętnie 10 cm.

Termin kwitnienia

W naszych warunkach jest to przełom maja i czerwca.

Kolor kwiatu

Jasno fioletowy z żółtym centrum.

Stanowisko

Jest to roślina pstrokatego cienia. Nie koniecznie musi być sadzona od północy. Może to być północny wschód lub północny zachód. Kiedy takiej wystawy nie mamy trzeba ją posadzić tak by była ocieniana przez cały dzień. Przy niesprzyjającej wystawie ocienienie pozwoli nieco schłodzić stanowisko, co dla rośliny jest ważnym czynnikiem.

Wymagania i pielęgnacja

Ramonda nathaliaeW żadnym lesie nie zobaczymy kałuż nawet po największym deszczu. Oprócz przepuszczalności ziemie te powstały z rozkładu liści więc próchnicy jest w niej bardzo dużo. Ponieważ w naturze rosną na wapiennych skałach więc my również musimy przygotować ziemię o odczynie co najmniej obojętnym. Przed sadzeniem przygotujmy zatem miejsce dla ramondy dodając sporo dobrego kompostu, żwiru i odrobinę gliny. Na sam spód kieszeni dajmy warstwę potłuczonego margla. Ostatnie dwa centymetry to sam żwir, najlepiej pąkimarmurowy. Sadząc pamiętajmy by rozeta posadzona była pod skosem. Warstwa żwiru i pochyłe sadzenie da nam pewność, że na liściach nie będzie wody. Jest to szczególnie istotne zimą. W tym czasie woda w rozecie to pewna śmierć dla rośliny. Można oczywiście pomóc sobie stawiając nad rośliną butelkę plastikową bez dna.

Latem roślina lubi mieć równomiernie wilgotno. Roślina ma niecodzienną właściwość przetrwania w stanie prawie suchym i powrotu do normalnego turgoru po solidnym podlaniu, ale jeśli się to często zdarza liście będą od brzegu brązowieć. Zatem sprawdzajmy jej stan podczas letnich upałów.

przed wodą zimowąRamondę można uprawiać w doniczkach. Tu wyłącznie od nas zależy i jakość podłoża i stan wilgotności. Na zimę można doniczkę zadołować i postawić nad nią ochronę przed zimową wodą. Kto ma inspekty z szybą to w ogóle nie ma problemu.

Mrozoodporność

Na terenie naszego kraju przezimować roślinę łatwo, bo jej dolna strefa graniczna to USDA 5a z temperaturami do -28,9 0C. Warunek to przepuszczalne podłoże i suche liście.

nasionaRozmnażanie

Najczęściej uprawia się przez wysiew świeżych nasion jeszcze jesienią. Przy nasionach kupionych, o których nic nie wiadomo proponuję zamoczyć je w kwasie giberelinowym(Poradnik na górze strony). Siewki rozwijają się bardzo wolno. W doniczkach powinny być uprawiane, aż do czasu uzyskania dojrzałej rozety liściowej.

Można podzielić dużą roślinę.

Dość zawodnym są próby ukorzeniania pod koniec lata samych listków (podobnie jak fiołka afrykańskiego), lecz próbować warto.

Choroby i szkodniki

Chronić przed ślimakami.

Zastosowanie

na ścianie Skalniak to standard. Można je uprawiać w szczelinach kamiennych murków oporowych i oczywiście w pojemnikach.

Uwagi

Nazwa rodzajowa ”Ramonda” pochodzi od nazwiska francuskiego botanika, polityka i geologa Louisa Ramond de Carbonnières (1755 – 1827), który był jednym z pierwszych badaczy wysokich partii Pirenejów.

W 1884 w okolicach Nis dr Sava Petrović, lekarz nadworny króla Serbii odkrył i opisał ten gatunek. Nazwę gatunkową ”nathaliae” nadał na część ówczesnej królowej Natalii Obrenović. 

W świecie znany jest również jako kwiat feniksa, odnosząc się do zmartwychwstania państwa serbskiego po Irysuneczek wojnie światowej.

 

Przypisy


Wykorzystano zdjęcia z następujących stron:

Pąki – http://www.svetbiljaka.com/images/upload/ramonda_1.jpg

Nasiona – http://www.alpinegardensociety.net/seed/news/Seed+Cleaning+Made+Easy/17/

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: