Niezapominajka darniowa

©

©Myosotis rehsteineri

Myosotis rehsteineri

Opis

Rodzina: Boraginaceae

Dzisiaj coś nie mniej trudnego niż ramonda, z tym że z uprawą tej pięknej rośliny trzeba iść na nos bo mało kto ją uprawia. Postaram się podać jak najwięcej danych dotyczących jej naturalnego siedliska licząc, że to pomoże. Roślina jest do kupienia w naszych szkółkach. Zatem jeśli się komuś spodoba z kupnem nie ma problemów.

Myosotis rehsteineri jest rośliną zimozieloną i ​​wieloletnią. Przy pomocy rozłogów rozrasta się w niewielkie kępki mające średnicę około 30 cm. Liście 1,5-2,5cm długości, podłużne do podłużnie lancetowatych. Na szczytach pędów pięciopłatkowe kwiaty o średnicy do 1,5 cm. Owocem malutkie – do 5 mm – torebki z wieloma drobniutkimi nasionami.

Występowanie

Rośnie praktycznie w jednym miejscu, czyli na brzegach Jeziora Bodeńskiego. Przypominam, że leży ono na styku Austrii, Niemiec, Włoch i Szwajcarii. Siedliskiem są płaskie brzegi jeziora. Gleba jest raczej uboga, piaszczysto gliniasta wymieszana ze żwirem, lecz o odczynie prawie obojętnym. Ponieważ jezioro to jest zasilane wodami spływającymi z Alp więc jest zimne. Wiosną kiedy roślina kwitnie brzegi są ponad lustrem wody. Lecz jak w wyższych partiach Alp zaczną topnieć śniegi, woda w jeziorze się podnosi i zalewa kamieniste plaże. Jeśli nastąpi to później to roślina zdąży wydać owoce, jeśli w maju to już nie. Brzegi te są zalane do początków września. W tym czasie cała roślina jest pod wodą. Od września znów znajduje się na powierzchni. W zimie ma podłoże dość suche.

Typowe siedlisko rośliny pod linkiem http://www.ffh-anhang4.bfn.de/ffh-anhang4-bs-vergissmeinicht.html Na stronie wystarczy kliknąć na zdjęcie by się powiększyło.

Wysokość

Od 2 – 10 cm.

Termin kwitnienia

W naturze kwitnie od kwietnia do maja. W naszych warunkach pewnie będzie to niewiele później.

Kolor kwiatu

niebieski i różowy Typowy dla niezapominajek czyli błękitny z żółtym środkiem. Czasem na początku jest różowy.

Stanowisko

Literatura zaleca sadzenie w pełnym słońcu.

Wymagania i pielęgnacja

Gatunek został zaliczony do roślin pionierskich, a te rosną na glebach raczej ubogich gdzie kamieni jest więcej niż samej ziemi. Nasza niezapominajka rośnie na glebach prawie obojętnych, czyli pH powinno być powyżej 6,5. Uprawiając nie musimy jej topić pod wodą, ale na pewno musi mieć mocno wilgotne podłoże. Zimą natomiast będę ją ochraniała przed nadmiarem wody. Jezioro to leży w strefie subalpejskiej więc jest to strefa 6b. Przetrwać nasze zimy pod okryciem powinna swobodnie. Ponieważ jest rośliną zimozieloną okrywać ją będę czymś przezroczystym. Jako że nie ma kogo zapytać o doświadczenia w zimowaniu, a musi mi przetrwać by wydać nasiona, więc pewnie zrobię tak iż nałożę na sadzonkę butelkę dwulitrową. Jeśli zima będzie naprawdę solidna na to nałożę jeszcze 5-cio litrową. Dopóki nie nabiorę doświadczenia nasiona będą mi niezbędne tak na wszelki wypadek. Zastanawiam się czy nie uprawiać ją w doniczce, bo wówczas na warunki w jakich bytuje mam totalny wpływ. Ponieważ nie mam widnego i zimnego garażu, czy nieogrzewanej szklarni będę ją dołować w gruncie i okrywać jak już pisałam. Tak robię z innymi trudnymi gatunkami i na razie mi się udaje, więc i z tą mam nadzieję, że mi się uda.

Mrozoodporność

Literatura podaje strefę 6b z temperaturami do -20,6 0C. Jest to prawie cała zachodnia część kraju. Mimo, że mieszkam w tej strefie będę roślinę okrywać, tak na wszelki wypadek.

Rozmnażanie

Wysiew nasion na powierzchni i wciskamy w podłoże czymś o płaskim dnie. Wysiewy przykrywamy tylko cieniutką warstwą perlitu często zraszaną by była wilgotna. Nasiona wymagają stratyfikacji.

Podział rozrośniętych kęp.

Choroby i szkodniki

Mączniak prawdziwy i rzekomy. Ze szkodników ślimaki w lecie, a nornice w zimie.

Zastosowanie

Roślina na skalniaki, obrzeża rabat i do pojemników.

Uwagi

Nazwa rodzajowa ”Myosotis” to zbitka dwóch greckich słów ‚mys’ – mysz i ‚us’ –  ucho. Odnosi się to do kształtu liści u innego gatunku.

Nazwa gatunkowa ”rehsteineri” została nadana na cześć szwajcarskiego pastora i przyrodnika Johanna Conrada Rehsteiner (1797 – 1858).obiekt

 

Przypisy


Wykorzystano zdjęcia z następujących stron:

Niebieskie i różowe – http://www.botanischergarten.ch/web/boga/bluehende_pflanzen/bluehende_pflanzen09.html

Reklamy

Jedna odpowiedź to “Niezapominajka darniowa”

  1. Barbara Says:

    Nic Pani nie pisze jak się udało 🙂 rośnie?


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: