Nablonium

©

©Nablonium calycoroides

Nablonium calyceroides

Opis

Rodzina: Asteraceae

pokrójMożna spotkać się ze starą nazwą ”Ammobium calyceroides”.

W naturze jest to bylina. Pod ziemią ukorzenione kłącza z których wyrastają około 15 cm średnicy rozety liściowe. Liście gruboszowate, lancetowate i całobrzegie. Ze środka rozety liściowej wyrasta gruby pęd, którego maksymalna wysokość nie przekracza 8 cm. Na szczycie duży, głowiasty kwiatostan złożony z malutkich czteropłatkowych kwiatków.

Występowanie

Kraj rodzinny to Tasmania należąca do Australii. Siedliskiem są wilgotne miejsca na brzegach lagun. Bardzo często tereny te są zasilane wodą sączącą się z wapiennych skał tworząc kamienne wykwity.

Wysokość

W czasie kwitnienia do 8 cm najczęściej jest to 4-5cm.

Termin kwitnienia

owocostanyKoniec maja – czerwiec.

Kolor kwiatu

Biały.

Stanowisko

Półcieniste.

Wymagania i pielęgnacja

Gleba przeciętnie żyzna i bardzo przepuszczalna. Roślinka nie stawia większych wymagań. Woli jednak gleby o większej zawartości wapna i dobrze utrzymujące wilgoć. Jedyną pracą przy roślinie jest ograniczanie jej rozrastania się.

Kto nie ma ogródka z powodzeniem może roślinę uprawiać w pojemniku. Tutaj nie najlepszym rozwiązaniem jest nasza standardowa ziemia z torfem. Natomiast wyrostkiziemia do kaktusów jest zbyt uboga. Nawozem tego nie wyrównamy, jako że roślina nie toleruje zbyt dużych dawek fosforu. W naszych nawozach jest go za dużo. Można kupić przez internet takie nawozy, ale jeśli ktoś nie ma w domu zbyt wiele takich roślin to rzecz staje się mało opłacalna. Ponieważ roślina wymaga podłoża o wyższym pH niż nasza standardowa ziemia byłoby dobrze przejść się na działki i poprosić działkowicza o woreczek kompostu. Z własnego doświadczenia wiem, że nikt nie odmówi. W każdym innym wypadku trzeba kupić woreczek żwirku i dosypać do standardowej w doniczce7x7ziemi nie mniej niż 1/3 objętości. Jest to zabieg niezbędny. Roślina wymaga dobrze wilgotnego podłoża przez cały sezon wegetacyjny. Żwirek pozwoli nam na swobodne dysponowanie wodą bo każdy jej nadmiar wycieknie. Jeśli nie zdecydujemy się na zakup nawozu specjalistycznego to najlepszy byłby biohumus. Nawozimy nie częściej jak co 2 tygodnie. Zimą nieco ograniczamy podlewanie. Nie należy jednak dopuścić do więdnięcia liści.

Mrozoodporność

Dolną granicą uprawy na zewnątrz jest strefa USDA 7a z temperaturami do -17,8 0C. Jest to zatem wąski pas zachodniej części kraju. Tasmania jest wyspą, zatem można też spróbować uprawiać na zewnątrz w pasie nadmorskim. Na pozostałej cieplejszej części kraju roślina musi jednak być okrywana czymś przezroczystym, jako że jest zimozielona(zimuje w postaci rozety). Uczciwie trzeba dodać, że zbyt wielu sprawdzonych informacji nie ma, zatem lepiej okryć i mieć niż ryzykować.

Rozmnażanie

Owocostany zawierają wiele niełupek. Po zaschnięciu ściąć cały kwiatostan i nasiona wyłuskać ocierając na sicie. Żywotność nasion jest krótka. Z tego powodu kupowanie nasion jest zawodne. Lepiej upolować sadzonki, a są one dostępne w niektórych szkółkach. Nasiona są drobne więc wysiewamy je na powierzchni wciskając w podłoże. Można przysypać je cieniutką warstwa perlitu lub ziemią przez sito.

Z uwagi na rozrastanie się rośliny przez kłącza, można z powodzeniem dzielić rośliny. Przy uprawie w pojemniku dajmy raczej płytszą ale szeroką doniczkę.

Choroby i szkodniki

Brak

Uwagi

Dla nauki gatunek został opisany w 1825 roku.

Przypisy


Wykorzystano zdjęcia z następujących stron:

Wyrostki – http://www.utas.edu.au/dicotkey/dicotkey/AST/gnaph/zAmmobium_detail.htm

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: