Przymiotno ?

©

©Erigeron chrysopsidis

Erigeron chrysopsidis

Opis

Rodzina: Asteraceae

Z niezbyt rozbudowanego korzenia wyrasta kępka liści odziomkowych. Są one bardzo wąskie i długie na około 5 cm. Z początku stojące, potem leżą na podłożu. Ze środka kępki wyrastają nieulistnione pędy kwiatowe.

liście Wszystkie zielone części rośliny są jasno i krótko owłosione. Na szczycie pędu kwiatowego mamy pojedynczy koszyczek o średnicy 5-6 cm.

owoce Owocem jest niełupka wyposażona w puch kielichowy. Niełupki przyczepione do dna kwiatowego tworzą jasno puchatą główkę.

W ramach gatunku naukowcy wyróżniają jeszcze dwie formy.

'brevifolius' var. brevifolius – kwiaty są mniejsze i znacznie szersze liście.

'austiniae' var. austiniae – forma nie ma kwiatów języczkowych(płatków) tylko same kwiaty rurkowate.

'Grand Ridge 'W 1981 roku znaleziono naturalnego mutanta i nazwano go „Grand Ridge”. Odmiana ta ma jeszcze bardziej zwarty pokrój, jasnożółte kwiaty i kwitnie bardzo obficie.

Występowanie

mapka Mapka przedstawia teren naturalnego występowania. Siedliskiem są łatwo przesychające,  kamieniste i żwirowate gleby, czasem rośnie na trawiastych połaciach górskich, lub w szczelinach skalnych. Występuje w strefie subalpiejskiej i alpejskiej czyli od 800-2600 metrów nad poziom morza.

Wysokość

Do 15cm.

Termin kwitnienia

W sprzyjających warunkach może zakwitnąć już w końcówce maja, częściej jest to czerwiec-lipiec. Wspomniane wyżej formy kwitną później.

Kolor kwiatu

Słonecznie żółty.

Stanowisko

Wyłącznie pełne słońce.

Wymagania i pielęgnacja

Podłoże raczej ubogie, kamieniste lecz o odczynie od obojętnego w górę. Na kwaśnym podłożu kwitnienie nie będzie już tak spektakularne.

Roślina rozrasta się dość szybko. Ma jedną paskudną cechę – nigdy nie wiadomo kiedy odmówi współpracy i wiosną już się nie pokaże. Doświadczeni ogrodnicy zawsze mają jeden egzemplarz w doniczce i w takim wypadku wysadzają go na miejsce poprzednika oraz co roku zbierają nasiona, by ponownie wyhodować roślinę zapasową.

Mrozoodporność

Dolna strefa graniczna to USDA 5a z temperaturami do -28,9 0C. Jest zatem w pełni mrozoodporna na terenie całego naszego kraju. By jednak dobrze przezimowała musi być zabezpieczona przed nadmiarem wody w zimie.

Rozmnażanie

Głównie przez wysiew nasion, które muszą być poddane stratyfikacji. Poza tym nie sprawiają kłopotów.

Można dzielić roślinę.

Choroby i szkodniki

Raczej brak. Sporadycznie może się pojawić mączniak prawdziwy.

Zastosowanie

Przede wszystkim roślina na skalniaki i do pojemników. Nie ma jednak przeciwwskazań by sadzić ją na obrzeżach rabat jeśli nasze gleby mają odpowiedni odczyn.

Uwagi

Nazwa rodzaju ”Erigeron” pochodzi od dwóch greckich słów, gdzie ‚eri’ = wczesny i ‚geron’ = starzec. Jest odniesieniem do wyglądu owocostanu będącego kulką siwych włosków.

Nazwa gatunkowa ”chrysopsidis” da się przetłumaczyć jako mieniący się złotem. Jest to odniesienie do prawie pomarańczowych kwiatków rurkowatych stanowiących środek koszyczka.obiekt

 

Przypisy


Wykorzystano zdjęcia z następujących stron:

Erigeron chrysopsidis – http://www.alpines.home.pl/

Owoce+liście – http://web.ewu.edu/ewflora/Asteraceae/Erigeron chrysopsidis.html

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: