Pierwiosnek lepki

©

©Primula glutinosa

Primula glutinosaOpis

Rodzina: Primulaceae

Primula glutinosa jest jednym z najtrudniejszych pierwiosnków w uprawie. Nie wyrośnie wszędzie, musi mieć to co potrzebuje.

Liście wyłącznie odziomkowe,wydłużone o owalnym zakończeniu i długości do 6 cm. Są skórzaste i lepkie z uwagi na gruczołkowate owłosienie wszystkich zielonych części rośliny. Brzeg liścia szczególnie w jego szczytowej części drobno ząbkowany. Kwiaty zebrane w mini baldaszki. W kwiatostanie może być do ośmiu kwiatków, są pachnące i o średnicy do 2 cm. Owocem typowa dla pierwiosnkowatych torebka z drobniutkimi nasionami.

Występowanie

Naturalnie występuje od Austrii po Bośnię i Hercegowinę. Siedliskiem są górskie łąki, kamieniste stoki i osuwiska kamieni na wysokości od 2000 do 3100 metrów nad poziom pokrójmorza.

Wysokość

Przeciętnie 10 cm.

Termin kwitnienia

Na naszym terenie kwitnienie zaczyna się w pierwszej połowie czerwca.

Kolor kwiatu

Niebiesko-karminowy z ciemniejszym środkiem.

Stanowisko

W górach rośnie na otwartych przestrzeniach. Lecz pod kamieniami i z racji niższych temperatur gleby te zachowują wilgoć. W dolinach kompromisem będzie stanowisko w naturzepółcieniste o wschodniej wystawie. Roślina będzie dobrze rosła w słońcu pod warunkiem stale wilgotnej ziemi.

Wymagania i pielęgnacja

Nie spotyka się tego pierwiosnka w ogrodzie zbyt często z uwagi na jego wymagania. Potrzebuje gleby przepuszczalnej lecz o dobrej żyzności i dobrze utrzymującej wilgoć. Także w miarę chłodnej. Odczyn ziemi najlepiej lekko kwaśny do obojętnego. Przy sadzeniu warto kopać za duży dołek i ziemię z dołka zamienić na kompost wymieszany ze żwirem lub drobnymi kamieniami. Jeśli nie sadzimy na skalniaku to dla zachowania jak najniższej temperatury ziemi i jej wilgotności wierzchnią warstwę powinien stanowić sam żwir. W górach nie ma nawozów sztucznych dlatego dokarmiany roślinę dając wiosną warstewkę kompostu i mieszamy go z podłożem, a następnie znów przykrywamy żwirową ściółką.

Mrozoodporność

Dolna strefa graniczna to USDA 4b z temperaturami do -31,7 0C. Jest zatem mrozoodporna na terenie całego kraju, pod warunkiem że zapewnimy roślinie w miarę suche podłoże. Jest to bezwzględny wymóg dla wszystkich górskich roślin. Wiąże się z faktem, że tam jak zamarznie na początku zimy to trzyma aż do wiosny. U nas nadmiar wody i wysokie(jak na zimę) temperatury powodują gnicie korzeni.

Rozmnażanie

Standardowo czyli podział i wysiew nasion.

Nasiona jednak trzeba wysiać jesienią by mróz zrobił swoje. Kupione nasiona poddajemy co najmniej 2 miesięcznej stratyfikacji w chłodziarce. Z racji, że nie są to nasiona tanie warto zastosować kwas giberelinowy(link do poradnika na górze strony).

Choroby i szkodniki

Baaardzo sporadycznie wystąpi mączniak rzekomy i szara pleśń.

Zastosowanie

W warunkach dolin to przede wszystkim roślina na skalniak i do pojemników. Można sadzić w innych układach stosując się jednak do opisanych zasad.

Uwagi

Nazwa rodzaju ”Primula” to zdrobnienie i żeńska forma od łacińskiego słowa ‚primus’ = pierwszy, wyraźnie odnosząc się do wczesności kwitnienia, która charakteryzuje większość gatunków.

Nazwa gatunkowa ”glutinosa” to także łacina i oznacza lepki.rysuneczek

 

Przypisy


Wykorzystano zdjęcia z następujących stron:

Pokrój – http://www.natura-2000.eu/primula_glutinosa.htm

Primula glutinosa – http://alpineflowers.gabathuler.org/detail.php?detail=klebrigeprimel&ss=800

W naturze – http://www.landschaftsfotos.at/

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: