Dzwonczyn dalmatyński

©

©Edraianthus dalmaticus

 E.dalmaticus3

Opis

Rodzina: Campanulaceae

Jest to mała, kępiasta bylina o wąsko lancetowatych liściach, owłosionych tylko na dolnej stronie wzdłuż nerwów. Długość liści to średnio 6 cm. Z pomiędzy liści wyrastają pędy kwiatostanowe. Pojedyncze dzwonkowate kwiaty są na bardzo króciusieńkich łodyżkach, tak że sprawiają wrażenie siedzących. Jest ich w kwiatostanie od 6 do 10 sztuk i mają przeciętnie 2 cm długości. Owocem jest owalna torebka z wieloma bardzo drobnymi nasionami.

E.dalmaticus2Występowanie

Naturalnie występuje na niewielkim obszarze obejmującym Bośnię i Hercegowinę oraz Chorwację. Siedliskiem są szczeliny skalne i piargi w górskich rejonach powyżej 1000 metrów nad poziom morza.

Wysokość

Między 10-15cm.

Termin kwitnienia

Zaczyna kwitnąć na początku lipca. U nas zacznie kwitnąć już w czerwcu z uwagi na wyższe temperatury.

Kolor kwiatu

Niebieskofioletowe.

Stanowisko

By obficie kwitła musimy posadzić w pełnym słońcu.

Wymagania i pielęgnacja

E.dalmaticusBardzo ważnym jest zapewnienie roślinie doskonałego drenażu. Inaczej praktycznie może wygnić już pierwszej zimy lub w najlepszym razie będzie rośliną dwuletnią. Jeśli mamy gleby nieco lepsze niż zwykłe piaski potrzebna będzie na dnie dołka warstwa drenażowa. Ziemię z dołka też mieszamy ze żwirem. Może też być wermikulit. Inne rozluźniacze nie wchodzą w grę, ponieważ roślina wymaga co najmniej obojętnego odczynu ziemi. Przy glebach kwaśnych zastąpmy ziemię z dołka kompostem. Ten ma odczyn obojętny więc wszystko będzie w porządku. Oczywiście zamiast żwiru można użyć drobno potłuczonych kamieni dolomitowych. Górskie rośliny lubią ziemię chłodną, zatem jej ściółkowanie tym samym materiałem jest niezbędne. Na początku roślina będzie wymagała podlewania. Kiedy wytworzy dostateczne korzenie poradzi sobie sama. Tylko przy fali upałów podlewanie będzie koniecznością. Za nawożenie może służyć warstwa kompostu wymieszanego z ziemią każdej wiosny.

Mrozoodporność

Dolna strefa graniczna to USDA 6a z temperaturami do -23,3 °C. Zatem jest rośliną mrozoodporną na większości naszego obszaru. Z tym jednak, że trzeba zdawać sobie sprawę, iż strefa graniczna nakłada na nas obowiązek uważnego przyglądania się zimie. W razie mrozów bez śniegu czy posadzeniu rośliny na wietrznym stanowisku okrywanie będzie raczej potrzebne. Tak czy inaczej musimy zabezpieczyć roślinę przed nadmiarem wody w zimie. Jeśli nie zapewniliśmy właściwego drenażu sprawdzi się szeroka doniczka nałożona na roślinę. To, że będzie to jednocześnie ochrona przed zimnem to już bonus.

Rozmnażanie

Nasiona najlepiej wysiewać jesienią. Kupione jeśli są świeże wzejdą zupełnie przyzwoicie po 2 miesięcznej stratyfikacji. Wschody starszych nasion są grzecznie mówiąc skromniutkie. Trzeba wiedzieć, że te drobne nasiona tylko wciskamy do podłoża i pierwsze wschody mogą pojawić się nawet po 3 miesiącach. Temperatura kiełkowania 18-21 °C. Z uwagi na kapryśność rośliny, miejmy w pojemnikach nowe rośliny na podmianę. Przynajmniej co roku zbierzmy nasiona.

Jeśli udało nam się dohodować sporej kępki można ją podzielić. Wiosną można pobrać sadzonki wierzchołkowe. Ukorzenianie ich nie jest łatwe i ukorzeniacz jest niezbędny.

Choroby i szkodniki

Suchym latem problemem mogą być przędziorki. Sprawdzajmy listki dość często. Duża odległość oczu od rabaty sprawia iż problem dostrzegamy jak już są masowe skutki.

Zastosowanie

Typowa roślina skalniakowa, co nie jest przeciwwskazaniem do uprawy jej na rabacie. Jeśli tylko zastosujemy się do wspomnianego sposobu uprawy. Z powodzeniem można roślinę uprawiać w pojemnikach na zimę dołowanych w gruncie.

Uwagi

Roślina dla współczesnej nauki opisana w 1839 roku przez Augustina Pyramus de Candolle.

Nazwa rodzaju ”Edraianthus” pochodzi od słów greckich ἑδραῖος (hedraios) = siedzi i ἄνθος (anthos) = kwiat. Jest to odniesienie do siedzących kwiatków w kwiatostanie.rysunki

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: