Telima wielkokwiatowa

©

©Tellima grandiflora

Tellima grandiflora

Opis

Rodzina:  Saxifragaceae

Pod ziemią łuszczące się kłącze, a nad ziemią owłosiona, średniej wysokości, okrywowa bylina.

liśćLiście odziomkowe i pędowe, wszystkie na ogonkach. Blaszka liściowa ma do 7 klap, brzeg ząbkowany. Wielkość liścia to od 10 do 15 cm średnicy i jesienią przebarwiają się na brązowo-karminowy kolor. Z pomiędzy liści odziomkowych wyrastają ulistnione, nieco wiotkie pędy kwiatostanowe. Zakończone są jednostronnym gronem mającym do 30 kwiatków. Kwiaty bardzo charakterystyczne o dużym kielichu kwiatowym i małych, wręcz niepozornych płatkach. Zapach jest, ale bardzo delikatny. Owocem torebka otwierająca się 2 klapkami. Nasiona w barwnej osłonce. Jest ich dużo i roślina z łatwością rozsiewa się sama.

Wyhodowano kilka odmian hybrydowych. Uzyskano liście z widocznym rysunkiem i dodatkowymi kolorami. U nas najłatwiej dostępna jest najstarsza kwiatostanodmiana ‚Forest Frost’, nerwy na spodzie liścia mają ciemnokarminowy kolor i jesienią wierzch liści pokrywa srebrzysty rysunek. Inne odmiany to:

Grupa Odorata

Grupa Rubra

‚Atropurpurea’

‚Choice Boba’

‚Delphine’

‚Perky’

‚Purpurea’

‚Purpurteppich’

‚Silver Select’

Wszystkie te odmiany by pokazały swoje cechy muszą mieć kilka godzin bezpośredniego słońca.

czerwonokwiatowaWystępowanie

Naturalnie występuje w zachodnich stanach Kanady i USA z Alaską włącznie. Siedliskiem są wilgotne leśne polany, strome brzegi rzek, naturalnie zakrzaczone tereny.

Wysokość

Przeciętnie około 60 cm, lecz w zależności od miejscowych warunków może być zarówno nieco wyższa jak i mniejsza.

Termin kwitnienia

Przy sprzyjającym przebiegu aury może zakwitnąć już w końcówce maja, lecz standardowo jest to czerwiec i początek lipca.

kwiatyKolor kwiatu

Biały, kremowy lub zielono-biały zmieniający się wraz z wiekiem kwiatu na różowy, a czasem nawet czerwony.

Stanowisko

Jako roślina lasów raczej nie nadaje się na pełne słońce. Dajmy jej stanowisko w półcieniu z minimum 4 godzinami bezpośredniego słońca, które ma znaczenie dla ilości kwiatków w kwiatostanie jak i większej równomierności kwitnienia. Przy stosunkowo niepozornych kwiatkach ma to spore znaczenie. By nie podpierać rośliny dobre będzie stanowisko osłonięte.

Wymagania i pielęgnacja

pełniaTellima nie ma większych wymagań co do gleby, potrzebuje jedynie przepuszczalnego lecz wilgotnego stanowiska. Oczywistością jest, że na żyźniejszych stanowiskach będzie okazalej wyglądała. Za nawożenie wystarczy 10 cm warstwa kompostu rozłożonego wokół rośliny i wymieszanego z podłożem. Poprawi on także ilość próchnicy w glebie, która dzięki temu łatwiej będzie zatrzymywać wodę.

Jeśli trafimy ze stanowiskiem pojawi się samosiew. Siewki łatwo usunąć lub przesadzić na inne miejsce. Poza tym Tellima należy do roślin raczej krótkowiecznych i zawsze trzeba mieć w zapasie przynajmniej jeden egzemplarz. Komu niepotrzebne są nasiona powinien usunąć pędy aż do podstawy.

Ponieważ w czasie łagodniejszych zim liście choć uszkodzone są żywe to dla lepszego zdrowia roślin warto je usunąć jeśli zauważymy pojawianie się nowych listków.

Mrozoodporność

Dolna strefa graniczna to USDA 4a z temperaturami do -34,4 °C. Jest zatem mrozoodporna na terenie całego kraju.

Rozmnażanie

siewkiNajprościej byłoby podzielić bardziej zagęszczoną kępę.

Siew nasion po stratyfikacji. Wschody muszą się pojawić najpóźniej w końcu miesiąca od wysiewu. Najlepszym rozwiązaniem byłby siew jesienny.

Choroby i szkodniki

Na razie na naszym terenie brak.

Zastosowanie

To roślina przede wszystkim do ogrodów typu leśnego. Do podsadzania wysokich drzew, tworzenia rabat w nieco zacienionych partiach ogrodów, jako roślina rozdzielająca poszczególne partie ogrodu, czyli nietypowy żywopłot. Doskonale sprawdzi się jako kwiat cięty, np. nada większej lekkości kwiatom o dość ciężkim oglądzie(np. piwonia).

Uwagi

Nazwa rodzajowa ”Tellima”jest anagramem nazwy innej rośliny z tej samej rodziny i dość podobnej, a mianowicie Mitella diphylla.

 

Przypisyobiekt


Wykorzystano zdjęcia z następujących stron:

Tellima grandiflora – http://namethatplant.wordpress.com/2011/05/08/tellimas-and-other-anagrams/

Kwiatostan – http://www.flickr.com/photos/29750062@N06/5845713325/

Siewki – http://www.flickr.com/photos/soundnativeplants/2656839525/

Liść – http://science.halleyhosting.com/nature/gorge/5petal/saxi/tellima/fringe.htm

Pełnia – http://davesgarden.com/guides/pf/showimage/197347/#b

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: