Czyścica mniejsza

©

©Calamintha nepeta ssp nepeta

Calaminta nepeta

Opis

Rodzina: Lamiaceae

Obecnie roślina nazywa się ‚Clinopodium nepeta’

Pod ziemią pełzającą kłącze, które wytwarza liczne rozłogi. Pędy z reguły mocno rozgałęzione, wzniesione, czworokątne i drewniejące od dołu. Liście odwrotnie jajowate, obficie owłosione z nieregularnie ząbkowanym brzegiem. Są bardzo aromatyczne. Niewielkie kwiatostany wyrastające w pachwinach górnych liści.

kwiatek Pojedynczy kwiatek typowy dla tej rodziny, czyli dwuwargowy o długości do 1 cm. Górna warga pojedyncza, dolna podzielona na trzy płaty. W owocu znajdują się cztery jajowate, gładkie, ciemnobrązowe nasiona. Roślina przyciąga całe rzesze pszczół i innych owadów. Bardzo łatwo rozsiewa się sama, lecz niechciane samosiejki łatwo usunąć.

Występowanie

mapka Mapka wskazuje występowanie tego podgatunku. Siedliskiem są wszelkiego typu nieużytki na podłożach wapiennych, od 0 do 1500 m npm.

Wysokość

Przeciętnie w granicach 40 cm. Na lepszych glebach może być wyższa.

Termin kwitnienia

Początek kwitnienia to z reguły koniec czerwca. Kwitnie długo, czasem do początków września.

Kolor kwiatu

kwiatuszki Z uwagi na niewielkie kwiaty z oddali wydają się białe, ale tak naprawdę to są nakrapiane delikatnym fioletowym kolorem. Przy niskich temperaturach w nocy, kwiaty mają wyraźniejszy odcień zbliżony do lawendy.

Stanowisko

Wyłącznie w pełnym słońcu.

Wymagania i pielęgnacja

To roślina na gleby przesychające latem. By pięknie kwitła ma tylko dwa warunki. Przepuszczalna i wapienna gleba. Jej urodzajność ma mniejsze znaczenie. Woli gleby płytkie, kamieniste. Na lepszych glebach wyrasta znacznie wyżej i pędy pokładają się. Zamiast ładnego krzaczka mamy bardzo nieporządny wygląd rośliny. W takim wypadku powinniśmy przyciąć czubki rośliny gdy ta ma około 20 cm. Opóźnimy wprawdzie kwitnienie, ale roślina zachowa zwartość i sztywność pędów.

W zależności od przebiegu pogody masowe kwitnienie może trwać długo, czasem do przymrozków jeśli przyjdą wcześnie. Czasem jednak przymrozki przychodzą późno i wówczas roślina zdąży przekwitnąć i nie wygląda szczególnie. Można zostawić jeden krzaczek na nasiona, a resztę przyciąć by została tylko kępka liści. Nasiona powinniśmy mieć zawsze świeże, bowiem roślina może zrobić nam psikusa i nie pokazać się już 4 wiosny. Największe prawdopodobieństwo takiego zachowania się rośliny występuje na urodzajnych glebach.

Mrozoodporność

Dolna strefa graniczna to USDA 5a z temperaturami do -28,8 °C. U nas ta strefa nie występuje. Lecz w strefie 5b czyli na północnym wschodzie, przy braku śniegu lub na wietrznych i bardziej mokrych stanowiskach ma prawo wypaść.

Rozmnażanie

Najprościej przez podział kępki.

Pobranych w pierwszej połowie czerwca sadzonek zielnych, które ukorzeniają się dość szybko.

nasiona Siew nasion po stratyfikacji. Własne nasiona można wysiać jesienią lub pozwolić roślinie na samosiew.

Choroby i szkodniki

Rzadko, ale może wystąpić mączniak prawdziwy.

Zastosowanie

na rabaciew donicy Doskonała roślina na obramowanie ścieżek, do ogrodów ziołowych, na murki oporowe. Świetnie prezentuje się w pojemnikach.

Uwagi

Nazwa rodzajowa ”Calamintha” to połączenie dwóch greckich słów ‚kalos’= piękne i ‚mimthe’ = mięta. Mamy zatem piękną miętę.

Nie do końca da się ustalić skąd wzięła się nazwa gatunkowa. Pliniusz w swym dziele „Historia naturalna” używa epitetu nepeta jako nazwę dla mięty. Są też inne tłumaczenia np. od nazwy etruskiego miasta Nepet.

Nazwa rodzaju ”Clinopodium” pochodzi od łacińskiego ‚clinopodion’ lub greckiego ‚klinopodion’. Były to nazwy stosowane dla gatunku Clinopodium vulgare – Czyścica pospolita.rysuneczek

Przypisy


Wykorzystano zdjęcia z następujących stron:

Calamintha nepeta – http://mgdisplaygardens.blogspot.com/2010_05_01_archive.html

Kwiatuszki – http://rvjdesigns.com/garden/plant profiles/genus_c/Calamintha nepeta subsp

Mapka – http://luirig.altervista.org/flora/taxa/index1.php?scientific-name

Nasiona – http://www.actaplantarum.org/semi_dispersione/dettaglio_specie.php?id=395&n=1

W donicy – http://item.rakuten.co.jp/ogis/236/

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: