Szałwia jurisicii

©

©Salvia jurisicii

Salvia jurisici

Opis

Rodzina: Lamiaceae

Roślina w uprawie od przynajmniej 1926 roku lecz nie zrobiła oszałamiającej kariery. Jej pokrój jest kępkowy, a przy uprawie na słońcu bardzo zwarty. Pędy są wzniesione i rozgałęzione o kanciastym przekroju.

liście Liście pierzastodzielne. Poszczególne listeczki bardzo wąskie. Daje to bardzo lekki ogląd kępki. W kolorze są one jasnozielone z uwagi na owłosienie wzdłuż nerwów. Kwiatostanem jest typowe grono na szczycie pędu. Cechą charakterystyczną tego gatunku jest budowa pojedynczego kwiatka. Kwiatki są jak to u tej rodziny dwuwargowe, lecz to górna warga jest podzielona na trzy płatki, a dolna wąska pojedyncza. Na ogół jest odwrotnie to dolna warga jest podzielona, a górna w całości. Wielkość kwiatów to około 2 cm i płatki są owłosione. Nasiona drobne.

Kto ma możliwości może się postarać od bardziej jeszcze zwartą odmianę, która ma nieco większe kwiatki o mocniejszym, niebieskim kolorze. Nazywa się „Blue Angel”.

Występowanie

Kraje byłej Jugosławii, Albania i Bułgaria. Siedliskiem są łąki i pastwiska wysokich partii gór w tych krajach.

Wysokość

Przeciętnie w granicach 40 cm.

Termin kwitnienia

Zaczyna kwitnąć w drugiej połowie czerwca. Po przycięciu często powtarza kwitnienie pod koniec sierpnia lecz już nieco słabiej

Kolor kwiatu

biała Na ogół niebieski z fioletową nutą. Może jednak być biały lub różowy.

Stanowisko

Wyłącznie pełne słońce.

Wymagania i pielęgnacja

Salvia jurisici2Roślina gleb przepuszczalnych a nawet przesychających. Odczyn od lekko kwaśnego do obojętnego. Nie bardzo lubi nawożenie, ale potrzebuje łatwo przyswajalnych składników pokarmowych, dlatego będzie wdzięczna za obfite zaprawianie za dużych dołków kompostem. Potem co roku warstwa kompostu wymieszana z górną warstwa ziemi zastąpi nawożenie i roślina będzie piękna.

Jeśli latem trafi się nam bardzo gorący lipiec czy sierpień roślina przejdzie w letni stan spoczynku. Jej nieciekawy wówczas wygląd nie musi nas martwić bo jak spadnie temperatura znów zacznie rosnąc i jesienią zakwitnie. Gatunek lubi chłodniejsze lata.

Po pierwszym kwitnieniu ścinamy kwiatostany. To jedyna praca w sezonie wegetacyjnym. Potem już tylko jesienne porządki.

Mrozoodporność

Teoria mówi iż dolna strefa graniczna to USDA 5a z temperaturami do -28,9 °C. Zatem jest odporna na terenie całego naszego kraju. Jest jednak pewne ale. By przezimowała nasze mokre zimy musimy ją chronić od nadmiaru wilgoci. Postawmy zatem nad nią jakikolwiek pojemnik np. odwróconą do góry dnem doniczkę. Oprócz suchego podłoża będziemy mieć pewność, że nie przemarznie nawet jak braknie śniegu.

Rozmnażanie

siewkaPrzez wysiew nasion jesienią lub zimą po stratyfikacji. Nasiona tej szałwii wschodzą w bardzo niewielkim procencie. Jeśli mamy ich mało koniecznością będzie potraktowanie je kwasem giberelinowym. Nasion nie przykrywamy tylko wciskamy do podłoża bo światło pomaga w kiełkowaniu. Teoria mówi iż wschody następują po 10-14 dniach. Praktyka podpowiada, że mogą wschodzić do 3 miesięcy. Innym problemem jest podatność na zgorzel siewek. Przez tę chorobę tez kilka sztuk możemy stracić.

Jeśli już mamy roślinę, to bezpieczniejszym sposobem będzie pobranie sadzonek w lipcu czy sierpniu. Konieczny będzie ukorzeniacz i temperatura podłoża nie niższa jak 20 0C.

Choroby i szkodniki

Jak wszystkie szałwie podatna jest na mączniaka prawdziwego.

Zastosowanie

Brzegi rabat wielogatunkowych, u podstawy lub na szczycie murków oporowych, może być elementem skalniaka. Doskonale też wygląda w pojemnikach.

Uwagi

Salvia jurisicii opisał Kosanin i opublikował w 1926 roku.

Nazwa rodzajowa ”Salvia” to w łacinie oznaczało mędrca. Jednak określenie naszego gatunku pochodzi od słowa ‚salvus’ = zdrowie lub ‚salveo’ = leczyć. Jest to nawiązanie do walorów leczniczych roślin tego rodzaju.

 

Przypisy


Wykorzystano zdjęcia z następujących stron:

Liście – http://davesgarden.com/guides/pf/showimage/151651/

Biała – http://www.garten.cz/foto/cz/17811/

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: