Firletka Jowisza

©

©Lychnis flos-jovis

Lychnis Flos-Jovis

Opis

Rodzina:Caryophyllaceae

Z uwagi na włączenie rodzaju Lychnis do rodzaju Silene, obecna nazwa rośliny to Silene flos-jovis.

gatunekLiście najniżej położone są podłużnie łopatkowate, natomiast łodygowe są mniejsze i przeważnie lancetowate. Zarówno pęd jak i liście są jasno owłosione, dlatego roślina jest w kolorze szarej zieleni. Na szczycie każdego pędu jest baldaszkowaty kwiatostan, który może składać się od 4 do 10 kwiatków o średnicy do 3,5 cm. Owocem jest owalna torebka otwierająca się pięcioma klapkami. Nasiona drobne, około 1 milimetra długości.

Jest kilka odmian formy karłowej zwanej ‚Nana’. Różnią się one między sobą albo wielkością kwiatów lub liści, albo ilością kwiatów w kwiatostanie lub wysokością.

Występowanie

Gatunek występuje w centralnej części Alp, na wysokości od 1,000 do 2,400 m npm. Siedliskiem są łąki i pastwiska, także obrzeża lasów, czy śródleśne polany. Rośnie na glebach krzemianowych, czyli ubogich w wapń.

Wysokość

kwiatostanGatunek ma wysokość od 60 do 80 cm. Odmiany karłowe od 25 do 45 cm.

Termin kwitnienia

W naszych klimatach zaczyna kwitnąć około połowy czerwca. Kwitnie przeważnie miesiąc.

Kolor kwiatu

Najczęściej różowy. Są także formy białe. Odmiany mają różną intensywność różowego koloru.

na rabacieStanowisko

Praktycznie wyłącznie słoneczne stanowisko, w półcieniu roślina robi się wyciągnięta, a gatunek jest na tyle wysoki, że pędy się pokładają przy nieco silniejszym wietrze.

Wymagania i pielęgnacja

Roślina wymaga jedynie gleb mocno przepuszczalnych. Nie należy dawać nawozów mineralnych. Jedynym nawożeniem musi być wiosenna dawka kompostu wymieszana z podłożem. Roślina nie nadaje się na gleby owłosieniezawierające więcej wapna. Bardzo szybko ujawni się niedostatek żelaza, a liście będą żółknąć i zasychać. Nie warto sadzić rośliny na glebach cięższych. Nawet wymieszanie ziemi z dołka ze żwirem może nie pomóc i roślina już pierwszej zimy nam wygnije.

Mrozoodporność

Dolna strefa graniczna to USDA 5a z temperaturami do -28,9 °C. Jest zatem w pełni mrozoodporna na terenie naszego kraju. Warunkiem jednak (jak dla wszystkich roślin wysokogórskich) jest utrzymanie suchego podłoża przez całą nasionazimę.

Rozmnażanie

Wyłącznie przez wysiew nasion. Nasiona muszą przejść okres stratyfikacji.

Choroby i szkodniki

Brak poważniejszych zagrożeń. Jedynie w czasie mokrej wiosny ślimaki mogą uszkadzać młode liście.

Zastosowanie

Odmiany karłowe doskonale nadają się na obrzeża rabat czy większe skalniaki. Są również doskonałymi roślinami do pojemników. Gatunek z racji swej wysokości lepiej sadzić na drugim planie, dając przed nim rośliny bardziej gęste i masowo kwitnące. Gatunek nadaje się na kwiat cięty.

Uwagi

Nazwa rodzajowa ”Lychnis” pochodzi od greckiego słowa ‚lychnos’ = światło, lampa. Wzięło się to stąd, że firletka wieńcowa, wykorzystywana była na knoty do lamp naftowych.

Nazwy gatunkowej nie sposób dzisiaj wytłumaczyć, ponieważ nie zachował się żaden przekaz dlaczego Karol Linneusz poświęcił ten kwiat Jowiszowi.obiekt

Przypisy


Wykorzystano zdjęcia z następujących stron:

Nasiona – http://blomster-tips.blogspot.com/2010/06/jupitersblomster-lychnis-flos-jovis.html

Lychnis Flos-Jovis – http://www.tertunperennat.net/jupiteri.htm

Gatunek – http://www.dkimages.com/discover/Home/Plants/Ornamental-Groups/

Owłosienie – http://www.actaplantarum.org/floraitaliae/viewtopic.php?t=24392

Na rabacie – http://www.fotoalbumet.se/Leif/bild23179.html

Kwiatostan – http://liboupat2.free.fr/Plantes/Montagne/sile_flo.html

Reklamy

Komentarze 2 to “Firletka Jowisza”

  1. AS Says:

    Mam firletkę na rabacie, która jest w trakcie aranżacji. Firletka osiągnęła chyba maksimum możliwej wysokości i jest teraz w trakcie kwitnienia. Jest jednak tak wysoka, że przesłania całkowicie rosnącą za nią różę. Chciałabym żeby obydwie rośliny rosły odwrotnie – róża na pierwszym, a firletka na drugim planie. Wiem, że z zasady nie rusza się roślin w trakcie kwitnienia, ale niektóre przecież – tak, jak stokrotki – są w stanie to przeżyć. Czy to mogło by się udać z firletką czy ryzyko, że się zmarnuje roślinkę jest jednak zbyt duże? To samo pytanie odnośnie funkii, która też już zaczyna kwitnienie…

    • zojalitwin Says:

      Proszę nie sądzić na podstawie tego roku bowiem nie jest on miarodajny z uwagi na niezbyt typową wiosnę. Niemniej ta firletka jeśli nie jest to odmiana karłowa a z opisu wynika, że nie powinna rosnąć za różną już z założenia. Frletka ma zawsze gęściejszy pokrój i nawet mniejsza będzie przesłaniać różę. Skoro rabata jest w trakcie budowy to przecież w najgorszym razie można sobie odpuścić kwitnienie. Proszę obie rośliny solidnie podlać i po godzinie obie wykopać z dużą bryłą ziemi. Następnie posadzić zgodnie z życzeniem i znowu podlać by ziemia osiadła ale podlać solidnie. Roślina nie odczuje że była przesadzana. Najlepiej to zrobić pod wieczór. Gdyby kwiaty nieco zwiędły po prostu je odciąć pozostawiając całą łodygę.


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: