Groszek wiosenny

©

©Lathyrus vernus

Latyrus vernusOpis

Rodzina: Fabaceae

Gatunek dość zmienny, szczególnie w kształcie i wielkości liści. Jest także rośliną niezbyt szybko rosnącą i trzeba kilku lat by powstała okazała kępka.

Z kłącza wyrastają nierozgałęzione, wzniesione i lekko owłosione pędy. Liście na pędzie parzystopierzaste. Mają do 4 par szeroko lancetowatych listków. W ramach zmienności tej cechy mogą pojawić się listki długie i wąskie. Nie jest to choroba, a tylko zmienność gatunku. Na szczycie pędów najczęściej jednostronnie groniaste kwiatostany mające do 10 kwiatków. Poszczególne kwiatki w budowie typowe dla roślin motylkowatych, złożone z łódeczki i żagielka. Jedynymi zapylaczami są trzmiele, bo tylko one mają tak długą rurkę by dostać się do miodników. Owocem jest Liśćdość ozdobny strąk o długości do 6 cm i ciemniejący w miarę dojrzewania. Zawiera niewielkie nasiona. Po dojrzeniu obie łupiny skręcając się wyrzucają nasiona daleko od rośliny macierzystej. Co do samosiewu to opinie są podzielone. U jednych sieje się obficie u innych w ogóle.

Występowanie

Roślina ponoć pospolita na terenie prawie całej umiarkowanej części Eurazji. kwiatostanyW Polsce występuje także. Siedliskiem są lasy liściaste i zakrzaczone obrzeża lasów.

Wysokość

Przeciętna wysokość to około 45 cm.

Termin kwitnienia

Jeśli aura pozwoli może to być koniec kwietnia. Częściej jednak jest to maj.

Kolor kwiatu

W szczytowych partiach grona, czyli najmłodsze Latyrus vernuskwiatki mają barwę czerwono-fioletową, U niżej położonych, starszych kwiatkach więcej jest niebieskiej barwy.

Stanowisko

W ogrodach dajmy roślinie miejsca półcieniste.

Wymagania i pielęgnacja

Jak wszystkie rośliny leśnego pochodzenia lubią gleby o dużej zawartości próchnicy. Zatem nie szczędźmy im kompostu przy sadzeniu. strąkiOpłaci się to nam, jako że roślina dostanie łatwo przyswajalne składniki. Poza tym próchnica wiąże wodę w sposób łatwo dostępny dla korzeni roślin, a w początkowym etapie roślina potrzebuje sporo wody. Dopiero kiedy się dobrze ukorzeni będzie odporniejsza na suszę. Bierze się to stąd, że korzenie tego groszku są bardzo długie i gęste. Sięgają zatem do wilgoci niedostępnej dla słońca. Ma to swoją wadę. Rośliny zadomowionej nie powinno się przesadzać bez wyraźnej konieczności. Dany do dołka kompost poprawi nam odczyn gleby. Optymalnym dla tej rośliny mieści się w zakresie od lekko kwaśnego do obojętnego. Roślinie kwitnącej warto dać wiosną dawkę nawozu o zwiększonej ilości potasu. Będzie nam lepiej kwitła.

Sadząc ją musimy pamiętać, że w czasie letnich upałów na roślinie już w czasie dojrzewania nasion zaczynają zasychać liście i powoli przechodzić będzie w stan spoczynku trwający do następnej wiosny. Za sąsiada warto zatem dać jej roślinę późno wschodzącą która od późnego lata swym listowiem zakryje puste miejsce po groszku. Proces ten będzie szybszy w czasie słonecznego i gorącego lata.

Mrozoodporność

Dolna strefa graniczna to USDA 5a z temperaturami do -28,9 0C. Jest zatem rośliną w pełni mrozoodporną na terenie całego naszego kraju, pod warunkiem przepuszczalnego podłoża i posadzenia na stanowiskach gdzie nie ma przeciągów.

Rozmnażanie

Rozmnażanie przez podział wykonujemy dopiero po solidnym rozrośnięciu się rośliny, kiedy inaczej już się nie da. Jej długie i splątane korzenie bardzo tę czynność utrudniają.

Stosunkowo łatwo uzyskać nowe rośliny z wysiewu nasion. Przed siewem nasiona przez noc moczymy w ciepłej (w pojemniczku na ciepłym kaloryferze)wodzie. Najlepiej do większej doniczki wysiać po 4–6 nasion w jednej kupce. Od razu uzyskamy kępkę. Jak wszystkie byliny wysiewamy po zakończeniu wszystkich prac porządkowych w ogródkach, czyli pod koniec maja. Jest szansa, że w kolejnym roku uzyskamy kwiaty. Nie będzie to jednak masowe kwitnienie, ale zawsze jakiś kwiatek.

Choroby i szkodniki

Wszystkie groszki podatne są na mączniaka prawdziwego.

Zastosowanie

Ocienione części rabat, większe skalniaki, podszyt pod dużymi drzewami, także świetnie nadaje się na kwiaty cięte.

Uwagi

Nazwa rodzajowa została przejęta od starożytnych.

Nazwa gatunkowa oznacza ‚wiosenny’.

 

Przypisyrysuneczek


Wykorzystano zdjęcia z następujących stron:

‚Alboroseum’ – https://en.wikipedia.org/wiki/File:Lathyrus_vernus_’Alboroseus’.JPG

Kwiatostany – http://www.uni-graz.at/walter.obermayer/plants-of-styria/images/lathyrus-vernus.html

Strąki – http://www.luontoportti.com/suomi/en/kukkakasvit/spring-vetch

Latyrus vernus – http://lindenlandgroup.com/blog/agriculture/april-farm-photos/

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: