Pokoślin siskiyouense

©

©Eriogonum siskiyouense

Eriogonum siskiyouense

Opis

Rodzina: Polygonaceae

liścieWokół zdrewniałej części podziemnej łodygi powstaje mający około pół metra średnicy dywanik szarych liści o łopatkowatym kształcie i niewiele większych niż 2 centymetry. Ich kolor wynika z szarego owłosienia. Na zimę liście przebarwiają się na kolor zbliżony do burgunda. Z pomiędzy liści wyrasta pęd kwiatowy zakończony prawie kulistym kwiatostanem. Pojedynczy kwiatek pięciopłatkowy, do 6 mm długości z nitkami pylnikowymi dłuższymi niż płatki korony. Owocem są jasnobrązowe zimąniełupki do 5 mm długości.

Występowanie

Zupełnie północna Kalifornia tuż przy granicy z Oregonem. Siedliskiem są górskie lasy, polany leśne, osuwiska skalne na wysokości od 1600 do 2700 m npm.

Wysokość

Wysokość dywanika liści nie przekracza 5 cm. Pęd kwiatowy może dorosnąć do 30 cm. Jest to uzależnione przede wszystkim kwiatostanod dostępności wody w tym okresie.

Termin kwitnienia

Koniec czerwca, lipiec.

Kolor kwiatu

Siarkowo żółty.

Stanowisko

Wyłącznie pełne słońce.

Wymagania i pielęgnacja

Praktycznie urośnie w każdej glebie, byle by była przepuszczalna, niezbyt urodzajna w ogrodziei o odczynie od lekko kwaśnego do obojętnego. Jedynym nawozem jest coroczna wymiana górnej warstwy podłoża na kompost. Można dać nawóz, ale tylko ten o spowolnionym działaniu. Normalne nawozy spowodują nadmierny wzrost pędów kwiatowych i w konsekwencji nie mogąc utrzymać ciężkiego kwiatostanu będą się pokładać.

Z początku roślina woli mieć wilgotne podłoże, lecz zadomowiona jest odporna na suszę i świetnie sobie poradzi na przesychającym podłożu.

Roślinkę z powodzeniem można uprawiać w szerokich doniczkach. Dajemy jej wówczas ziemię wymieszaną z połową objętości żwiru. Jest to warunek niezbędny dla prawidłowej uprawy i dobrego wyglądu rośliny. W doniczkach musimy podlewać tak by nawilżyć głęboko, ale roślina przed następnym podlaniem musi mieć podłoże suche na głębokość zgiętego palca. By pięknie kwitła musi przejść okres chłodu więc doniczka musi być dołowana w gruncie i osłonięta przed nadmiarem wody, jako że dno doniczki będzie utrudniało odpływ wody.

Mrozoodporność

Dolna strefa graniczna to USDA 5a z temperaturami do -28,9 °C. Zatem jest w pełni mrozoodporna pod warunkiem doskonałej przepuszczalności podłoża.

Rozmnażanie

Wysiew nasion. Muszą przejść 6 tygodniowy okres stratyfikacji. Kto może powinien wysiać jesienią. Nasiona tylko po stratyfikacji w chłodziarce mogą wschodzić do 3 miesięcy.

Późnym latem można pobrać sadzonki półzdrewniałe.

Choroby i szkodniki

Brak danych.

Zastosowanie

Przede wszystkim roślina na skalniak. Jeśli zastosujemy ściółkowanie żwirem by obniżyć temperaturę ziemi z powodzeniem można uprawiać na brzegach rabat.

Uwagi

Nazwa rodzajowa ”Eriogonum” to połączenie 2 greckich słów ‚erio’= wełna i ‚gono’ = kolana. Jest to odniesienie do kutnerowatego owłosienia kolanek na pędzie u innego gatunku, który był opisany jako pierwszy.

Nazwa gatunkowa ”siskiyouense” została utworzona od miejsca, w którym roślinę znaleziono czyli od pasma górskiego o nazwie Siskiyou. Jest to także powiat w stanie Kalifornia.

Gatunek został opisany w 1898 roku przez Johna Kunkel Small.

Przypisyobiekt


Wykorzystano zdjęcia z następujących stron:

Eriogonum siskiyouense – http://www.fs.fed.us/wildflowers/communities/serpentines/center/

w ogrodzie – http://nargs.org/nargswiki/tiki-browse_image.php?&imageId=3495

Zimą – http://davesgarden.com/guides/pf/showimage/136261/#b

Liście – http://www.flickr.com/photos/sierrarainshadow/7571568834/

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: