Skalnica sancta

©

©Saxifraga sancta

Saxifraga sancta

Opis

Rodzina: Saxifragaceae

Stosunkowo wolno przyrastająca roślina, tworząca liściasty dywanik. Liście o długości do 11 mm i o ostrych końcach zebrane w rozetkę. Na pędzie kwiatowym, kwiatostan który może zawierać do 12 kwiatków. Same kwiatki malutkie do 5 mm średnicy z dłuższymi od płatków pręcikami. Kwiatek żyje 2-3 dni. Owocem jest mała torebka otwierająca się w górnej części. Nasiona drobne, czarne.

Botanicy wyróżniają dwa podgatunki:

subsp. Sancta;

subsp. pseudosancta. var. macedonica. Ten podgatunek jest najczęściej uprawiany w ogrodach. Jest nieco wyższą formą i ma większe kwiaty.

w ogrodzieWystępowanie

Gatunek występuje w Bułgarii, Grecji i Turcji. Siedliskiem są szczeliny skalne na wysokości,od 1750 do 2900 m npm.

Wysokość

Gatunek rzadko przekraczają wysokość 6 cm. Forma uprawiana w ogrodach może mieć wysokość do 10 cm.

Termin kwitnienia

Kwitnie bardzo wcześnie praktycznie zaraz po zejściu śniegu.

Kolor kwiatu

Żółty

Stanowisko

Mimo, że bardzo dobrze radzi sobie w słońcu, to jednak w niższych temperaturach obficiej kwitnie. Z tego powodu sadzimy w półcieniu zapewniając jak najwięcej rannego słońca.

z bliskaWymagania i pielęgnacja

Preferuje gleby przepuszczalne najlepiej wymieszane z kamieniami, o przeciętnej żyzności i w miarę lekko wilgotne. Odczyn gleb od obojętnego w kierunku zasadowego.

Jeśli mamy kwaśniejsze ziemie dodajmy kompostu. Wymieszajmy to ze żwirem i w taką mieszankę posadźmy rośliny. By obniżyć temperaturę ziemi i utrzymać wilgoci ściółkujmy ziemię tym samym żwirem.

Mrozoodporność

Dolna strefa graniczna to USDA 5a, z temperaturami do -28,9 °C. Pod warunkiem doskonałej przepuszczalności gleb, jest rośliną w pełni mrozoodporną na terenie całego kraju.

Rozmnażanie

Przez podział i sadzonki latem.

Choroby i szkodniki

Brak danych.

Zastosowanie

Przede wszystkim na skalniakach, gdzie pod kamieniami zawsze znajdzie nieco wilgoci. Na rabatach pod warunkiem ściółkowania gleby. Roślina może być uprawiana w pojemnikach dołowanych na zimę w gruncie lub w korytkach z roślinami alpejskimi.

Uwagi

Tłumaczenie nazwy rodzajowej ”Saxifraga” nie do końca jest pewne. Na pewno pochodzi od łacińskiego słowa ‚saxum’ = kamień, skała i albo słowa ‚frag’ = korzeń, albo ‚frangere’ = złamać. Pliniusz tłumaczy to zdolnościami niektórych gatunków do rozpuszczania kamieni żółciowych. Ponieważ w łacinie na określenie kamieni żółciowych można użyć słowa ‚saxum’ ale częściej jest używane słowo ‚calculus’. Z tego powodu bardziej prawdopodobnym jest wyjaśnienie, że te rośliny rosną w załomach skalnych i ich korzenie przyczyniają się do powolnego lecz skutecznego kruszenia skał, czyli bioerozji.rysuneczek

Przypisy


Wykorzystano zdjęcia z następujących stron:

S.sancta – http://nargs.org/nargswiki/tiki-browse_image.php?galleryId=18&sort

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: