Dichelostemma ida-maia

©

©Dichelostemma ida-maia

Dichelostemma Ida-Maia

Opis

Rodzina: Themidaceae

Synonimy: Brodiaea ida-maia, Brevoortia ida-maia.

cebulkiJest rośliną bulwiastą. Poszczególne bulwki niewielkie, okryte siateczkowatą tuniką, o średnicy wielkości złotówki. Z niej wyrasta od 3 do 5 odziomkowych, przypominających wysoką trawę liści. Mają one do 50 cm wysokości i liniowe unerwienie. W zasadzie, choć nie zawsze zasychają w czasie dorastania pędu kwiatowego. Jest on wysoki, nagi, często pochylony pod ciężarem kwiatostanu. Na szczycie kwiatostanem jest baldach, który może zawierać do 20 zwisających na płatki kwiatuszypułkach kwiatków. Pojedynczy kwiat składa się z długiej na 3 cm rurki, końcowe wolne płatki wywijają się na zewnątrz odsłaniając charakterystyczną białą tunikę i wysunięte na zewnątrz pylniki. Ponieważ w naszym kraju nie ma zapylających roślinę kolibrów, więc kto chce mieć nasiona musi sam zabawić się w ptaka i dokonać zapylenia krzyżowego. Owocem jest torebka zawierająca czarne nasiona. Sygnałem, że udało się nam zapylić i roślina wiąże nasiona jest prostowanie się szypułek i ustawianie owoców w pozycji pionowej. Często w naturze, w jednym kwiatostanie część 'Pink Diamond'kwiatów jeszcze kwitnie w swej normalnej pozycji, a część już zapylonych zaczyna się prostować.

Dostępna także w naszym kraju odmiana ‚Pink Diamond’ jest hybrydą czyli krzyżówką międzygatunkową. Powstała ze skrzyżowania D.Ida-Maia z D. congestum.

Występowanie

Gatunek ten występuje na trawiastych terenach północnej części Kalifornii i południowego Oregonu na wysokości od 0 do 2000 m npm.

mapkaWysokość

Przeciętnie około 60 cm, lecz może dorosnąć nawet do 1 metra.

Termin kwitnienia

W naszym klimacie jest to połowa czerwca. Tylko w czasie bardzo słonecznej i ciepłej wiosny termin ten może zahaczyć o końcówkę maja. Kwitnienie może trwać do 2 miesięcy.

Kolor kwiatu

Gatunek ma rurki ciemnoczerwone, a wywinięte płatki zielono-żółte.

z liśćmiStanowisko

W naszych warunkach tylko pełne słońce.

Wymagania i pielęgnacja

Uprawa nie jest trudna, lecz rośliny muszą być podane suchemu okresowi spoczynkowemu. W tym czasie roślina wiąże pąki kwiatowe i liściowe na kolejny sezon.

Sadzenie bulwek zaczynamy w połowie września i trwać może do końca października. Bulwki przed sadzeniem dobrze jest przez 15 minut moczyć w roztworze Kaptanu. Mamy wówczas pewność, że nic nam się nie przyczepi. Warto potem bulwki obsuszyć, czyli zaprawiać na około pół godziny przed sadzeniem. Dobrze jest je posadzić gęściej w większej grupie. Zdejmujemy 8 cm warstwę ziemi, dno posypujemy superfosfatem i mieszamy z ziemią. Kto ma może dodać zmielonego sphagnum. W tak przygotowane podłoże wciskamy bulwki w odstępie co 7 cm i przysypujemy wcześniej zdjętą ziemią, lecz jej nie przyklepujemy, tylko wierzch wyrównujemy grabiami. Przed zapowiadanymi mrozami dajemy warstwę ochronną. Ponieważ nie każdy ma słomę, która jest doskonałym izolatorem, można na tym miejscu położyć kawałek starej, nawet cienkiej agrowłókniny i przysypać kompostem. Wiosną kompostową warstwę usuniemy na agrowłókninie. Okrywać możemy także grubą warstwą kory czy trocin. Jeśli zależy nam na nasionach wybieramy do tego celu jeden kwiatostan. Resztę ścinamy i po zaschnięciu bulwki wykopujemy. Z reguły jest to lipiec. Do ponownego sadzenia przechowujemy na sucho.

O jednym należy pamiętać, roślina musi być posadzona na zasobnych lecz przepuszczalnych glebach. Inaczej w czasie zimowych roztopów bulwki zaczną gnić, a uszkodzone załatwi nawet mały, nocny mróz.

Mrozoodporność

Strefą graniczną jest USDA 5a z temperaturami do -28,9 °C. Pod względem temperatury jest rośliną w pełni mrozoodporną na terenie całego kraju, uwzględnić jedynie musimy to o czym wcześniej wspomniałam.

Rozmnażanie

Powstają bulwki przybyszowe, które oddzielamy w czasie wykopywania lipcowego.

Siew nasion po stratyfikacji.

Choroby i szkodniki

Jedyną chorobą jaką na razie stwierdzono na tej roślinie jest rdza. W naszych warunkach uprawiana jest zbyt krótko, więc brak sprawdzalnych doświadczeń.

Zastosowanie

Poza rabatami to również świetna roślina do słonecznych pojemników i na kwiat cięty.

Uwagi

Nazwa rodzaju ”Dichelostemma” pochodzi od dwóch greckich słów ‚dicha’ = dwudzielny i ‚stemma’ = wianek lub korona. Jest to odniesienie do specyficznej budowy przydatków kwiatu.

Nazwa gatunkowa ”ida-maia” została nadana przez odkrywcę tej rośliny kierowcę Harrego Burke, który jechał między Shasta City i Yreka w Kalifornii. Nazwa upamiętnia jego zmarłą w wieku 9 lat córkę. W 1866 Burke przyniósł kwiaty do znanego botanika i pisarza botanicznych podręczników Alfonsa Wood. Ten wprowadził ją do naukowych opracowań.

 rysuneczek

Przypisy


Wykorzystano zdjęcia z następujących stron:

Dichelostemma Ida-Maia – http://freshbynorthwest.com/?p=7398

 

Z liśćmi – http://www.learn2grow.com/plants/dichelostemma-ida-maia-images-large-134271/

Płatki kwiatu –http://www.pacificbulbsociety.org/pbswiki/index.php/Dichelostemma

Cebulki –http://www.theodorepayne.org/mediawiki/index.php

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: