Lepnica alpejska

©

©Silene alpestris

Silene alpestris

Opis

Rodzina: Caryophyllaceae

Synonimy: Heliosperma alpestre, Silene quadridentata.

kwiatekGatunek tworzy dywanik zimozielonych, lekko skórzastych, lancetowatych listków. Z pomiędzy nich na przełomie wiosny i lata pojawiają się pędy kwiatowe. Są one lepkie i nieco szorstkie. Mimo że są cienkie nie mają tendencji do pokładania się. U szczytu pędu na dość długich(jak na tak małą roślinkę) szypułkach pojawiają się pięciopłatkowe kwiaty. Średnica kwiatu do 2 cm. Pojedyncze płatki mają przeważnie 4 ząbki i jak na lepnicę stosunkowo mało rozdęty kielich. Owocem jest pękająca w górnej części torebka z drobnymi nasionami.

'Flore Pleno'Odmiana półpełna o nazwie ‚Flore Pleno’ poza wielością płatków ma nieco węższe liście niż gatunek.

Występowanie

Pochodzi z górskich regionów Włoch, Austrii, Słowenii i Chorwacji, gdzie rośnie na wysokości od 1200-2500m npm. Siedliskiem są zarówno półki skalne jak i niewielkie trawiaste powierzchnie, zawsze jednak podłożem są skały wapienne.

Wysokość

PokrójW czasie kwitnienia między 15 a 20 cm.

Termin kwitnienia

Z reguły jest to przełom czerwca i lipca. Jak na roślinę skalną kwitnie stosunkowo późno i bardzo obficie.

Kolor kwiatu

Biały

Stanowisko

Pełne słońce.

Wymagania i pielęgnacja

Rośnie na skałach więc dajemy jej podłoże bardzo rozluźnione. Jeśli dysponujemy słabymi paskami, wystarczy wymieszać ziemię z dołka z dużą ilością kompostu, który oprócz dostarczania składników pokarmowych podniesie nam odczyn ziemi. Przy ziemiach naprawdę kwaśnych wymieniamy całą ziemię z za dużego dołka na kompost. Na dobrych glebach dajemy 1/3 objętości ziemi z dołka potłuczonego na drobno kamienia wapiennego lub żwirku marmurowego o średnim ziarnie. Mimo swej przepuszczalności nie mogą to być gleby szybko przesychające. Roślina nie ma imponującego korzenia i lubi gleby lekko wilgotne.

Jedyną pracą przy roślinie jest ścięcie pędów kwiatowych po zakończeniu kwitnienia. Nawet jeśli potrzebne są nam nasiona to zostawiamy 4-5 pędów, a resztę ścinamy.

Mrozoodporność

Dolna strefa graniczna to USDA 5a z temperaturami do -28,9 °C. Pod względem temperatury jest w pełni mrozoodporna na terenie całego kraju. Przy roślinach górskich czasem ważniejszym jest dla jej przetrwania, by zimą miała raczej suche podłoże. W czasie mokrych zim warto postawić nad rośliną butelkę plastikową bez dna.

Rozmnażanie

Podział, wysiew nasion po stratyfikacji, sadzonki zielne.

Choroby i szkodniki

Brak.

Zastosowanie

Poza skalniakiem można oczywiście sadzić rośliny na obrzeżach rabat. By szybciej mieć ładną plamę kolorystyczną proszę zastanowić się i kupić 2-3 sadzonki i posadzić razem.

Uwagi

Gatunek został opisany w 1773 roku przez Mikołaja Josepha von Jacquin.

Łacińska nazwa rodzaju ”Silene” została stworzona przez K. Linneusza w 1735 i ma podwójną etymologię. Pierwsze tłumaczenie, to że nazwa pochodzi od ‚Silenos’, towarzysza Bachusa(obaj mieli wydatne brzuchy). Jest to odniesienie do rozdętego kielicha lepnicy pospolitej. Drugie tłumaczenie, to że nazwa pochodzi od ‚Selene’ = księżyc. Odniesienie do faktu, że kwiaty lepnicy pospolitej(pierwsza opisana roślina) otwierają się wieczorem i zamykają o poranku.

Przypisy


Wykorzystano zdjęcia z następujących stron:

Kwiatek – http://www.flickr.com/photos/sarmatia/7374260142/?q=silene%20alpestris

‚Flore Pleno’ – http://kallima.sk/especies.php?plant=1194

Silene alpestris – http://www.alpinegardensociety.net/competitions/online-show/2012/

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: