Pierzogłówka pochylona

©

©Pterocephalus depressus

Pterocephalus depressus

Opis

Rodzina: Caprifoliaceae

liścieW zasadzie jest to rozrastająca się przez podziemne rozłogi krzewinka. Ze zdrewniałej szyjki korzeniowej wyrasta kępka szarozielonych, pierzastosiecznych liści. Poszczególne listki są pierzastowrębne. Poszczególne kępki wyrastają jedna przy drugiej tworząc zieloną, gęstą matę pociętych liści. Z pomiędzy liści, na krótkich pędach pojawia się gęsty poduszeczkowy kwiatostan. Poszczególne kwiatki mają lejkowaty kształt z pięciopłatkową koroną. Kwitniecie rozpoczyna się od brzeżnych kwiatków. Po zapyleniu powstaje owocostan wyglądająca jak srebrzysto-różowa kulka. Pojedynczy owoc to niełupka z dużym aparatem kwiatostanlotnym(patrz zdjęcie).

Występowanie

Gatunek endemiczny dla gór Atlas w Maroku. Rośnie zazwyczaj w skalistych miejscach na wysokości od 1500 do 3100 m npm.

Wysokość

W czasie kwitnienia około 15 cm.

kwiatekTermin kwitnienia

Połowa czerwca. Kwitnienie trwa dość długo, bo kwiatostan zamienia się w owocostan jak wszystkie kwiatki w kwiatostanie przekwitną. Owocostany też mają wartość ozdobną.

Kolor kwiatu

Różowy.

Stanowisko

naturaW naszym klimacie raczej pełne słońce, chociaż lekki półcień może być tolerowany. Roślina musi dostać co najmniej 8 godzin pełnego słońca.

Wymagania i pielęgnacja

Załączone zdjęcie pokazuje na jakich glebach roślina rośnie w naturze. Na pewno są bardzo przepuszczalne. Na pewno są raczej obojętne lub nawet zasadowe w odczynie. Żyzność takich ziem jest raczej umiarkowana. Posiadacze gleb nieco lepszych powinni raczej wymieszać owoceje z drobno połamanym kamieniem wapiennym. Na glebach mocno gliniastych warto się bawić w ich rozluźnianie jeśli mają odczyn przynajmniej lekko kwaśny. Wówczas jesienne wapnowanie i przynajmniej na pełny szpadel przekopanie z wapiennymi okruchami da dobry rezultat. Gleb naprawdę kwaśnych nie uzdatnimy w dostatecznym stopniu.

Ponieważ roślina znosi umiarkowany ruch pieszy, więc nie wyrywajmy jej z pomiędzy płyt chodnikowych jeśli tam się nasieje. Warto co jakiś czas zostawić rośliny na nasiona bo wyrastające siewki jeszcze zagęszczą nam darń.

Mrozoodporność

Dolną strefa graniczną jest USDA 5a z temperaturami do -28,9 0C. Jeśli będzie miała zimą zapewnione w miarę suche podłoże będzie rośliną mrozoodporną na terenie całego naszego kraju.

Rozmnażanie

Najłatwiej przez podział.

Wysiew nasion po stratyfikacji.

Choroby i szkodniki

Brak.

Zastosowanie

Jako roślina okrywowa na słoneczne miejsca, na skalniak, do zabezpieczania skarp. Można sadzić na rabatach, lecz musimy pilnować by nam się zbytnio nie rozprzestrzeniła.

Uwagi

Nazwa rodzajowa ”Pterocephalus” pochodzi od dwóch greckich słów ‚πτερον, pteron’ = skrzydło i ‚κεφαλη, kephale’ = głowa. Jest to odniesienie do owocostanu, który zbudowany jest jak głowa z pojedynczych skrzydlatych (zawierających aparat lotny) owoców.

rysuneczek

Przypisy


Wykorzystano zdjęcia z następujących stron:

Liście+kwiaty – http://navigate.botanicgardens.org/weboi/oecgi2.exe

Owoce –http://www.treknature.com/gallery/photo262748.htm

Natura – http://www.galanthus.cat/Flora/Dipsacaceae/Pterocephalus.htm#dep

Pterocephalus depressus – http://prairiebreak.blogspot.com/2013/01/pterribly-good-

Rysunek kwiatka – http://plantillustrations.org/illustration.php?id_illustration=3998&

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: