Ratibida

©

©Ratibida columnifera

Ratibida columniferaOpis

Rodzina: Asterceae

Gatunek byliny o mocnym i rozgałęzionym korzeniu, z którego wyrasta kanciasta i owłosiona łodyga rozkrzewiona już przy podstawie. Liście na pędzie szarozielone, pierzastodzielne. Poszczególne listki wąskie i często także podzielone. Z tego powodu ogólny ogląd rośliny jest bardzo delikatny. Ozdobą rośliny jest specyficznie zbudowany kwiat. W zasadzie jest to kwiatostan zwany koszyczkiem. Kwiaty rurkowate osadzone są na walcowatej kolumnie. W jej dolnej części jest okółek kwiatów języczkowych. Płatki odgięte są do dołu. Po zapyleniu pojawia się walcowaty owocostan złożony z wielu niełupek.

W uprawie znajduje się jeszcze jeden gatunek ”Ratibida pinnata”, która różni się znacznie mniejszym i bardziej okrągłym dnem kwiatowym na którym osadzone są kwiatki rurkowate i tylko żółtymi, długimi i ostro zakończonymi płatkami. W naszym kraju rzadziej pokrójspotykana.

Występowanie

Rośnie na bardzo dużym obszarze Ameryki Północnej. Począwszy od południowych prowincji Kanady po północe części Meksyku. Siedliskiem są prerie, równiny, pobocza dróg i wszelkie nieużytki. Są to na ogół tereny raczej suche.

Wysokość

Przeciętnie około 70 cm. Roślina może być wyższa.

Termin kwitnienia

Zaczyna kwitnąć na początku lipca i często kwitnie z różnym nasileniem aż do przymrozków.

Kolor kwiatu

Kolba jest ciemnobrązowa, a kwiaty języczkowe żółte, lub prawie mahonioweKorzenie z żółtą obwódką. Często też są żółte z mahoniowymi plamami.

Stanowisko

Preferuje bardzo gorące i raczej suche miejsca.

Wymagania i pielęgnacja

Jeśli mamy ciężkie, gliniaste ziemie to jest to roślina nie dla nas. Gatunek lubi gleby przepuszczalne, przeciętnie żyzne i umiarkowanie wilgotne oraz raczej obojętne w odczynie. Zatem nie siejemy jej na glebach żyznych i dobrze wilgotnych. Uzyskamy wówczas rośliny wyższe, słabiej kwitnące i pokładające się. Z wilgocią jest jednak tak, iż przy suchych latach należy dostarczyć jej nieco wody bo wówczas ładniej kwitnie.

Roślina szybko się starzeje i trzeba co 3 lata ją wykopać podzielić i do dalszej uprawy wziąć tylko najmłodszą partię nasionaw grupierośliny. Tylko wówczas utrzymamy jej wigor.

Mrozoodporność

Dolną strefą graniczną jest USDA 4a z temperaturami do -34,4 0C. Przy dobrej przepuszczalności gleb, jest rośliną mrozoodporną na terenie całego naszego kraju.

Rozmnażanie

Nasiona po stratyfikacji wysiewamy w maju lub na początku czerwca na rozsadniku, na miejsca stałe wysadzamy w końcu sierpnia lub na początku września.

Możliwy jest także podział rośliny. Jest to dość trudne zajęcie z uwagi na mocno drewniejące korzenie. Dlatego poleca się odnawianie roślin przez siew nasion.

Choroby i szkodniki

Brak realnych problemów.

Zastosowanie

Z uwagi na swój bardzo lekki ogląd trzeba sadzić rośliny w większej grupie. Odstęp między roślinami nie powinien przekraczać 10 cm. Przeznaczyć można część siewek, jeśli nam zostaną jako uprawę na kwiat cięty. W wazonie długo utrzymują świeżość, a to dlatego że płatki więdną dopiero kiedy rozwiną się wszystkie kwiaty rurkowate. Te rozwijają się systematycznie od dołu do góry.

Uwagi

Nazwa rodzajowa ”Ratibida” została stworzona przez ekscentrycznego botanika Konstantego Rafinesque-Schmaltz (1773-1840). Botanicy zarzucają mu iż tworzył dziwaczne i niezrozumiałe nazwy. Proszę pamiętać, że tylko w naszym języku nazwa kojarzy się z biedą.

Nazwa gatunkowa ”columnifera” odnosi się do kolumnowego dna kwiatowego, na którym osadzone są kwiatki rurkowate.rysuneczek

 

Przypisy


Wykorzystano zdjęcia z następujących stron:

Ratibida columnifera – http://www.missouribotanicalgarden.org/gardens-gardening/your-garden/

Siewki –http://www.nps.gov/wica/naturescience/seed-study-ratibida-columnifera.htm

Pokrój – http://www.em.ca/garden/native/nat_ratibida_columnifera.html

Liście – http://www.flickr.com/photos/phuonglovejesus2782010/7058635375/

W grupie – http://www.wildflower.org/gallery/result.php?id_image=13395

Nasiona – http://www.prairiemoon.com/seeds/wildflowers-forbs/ratibida-pinnata-yellow-coneflower/

Korzeniehttp://www.prairiemoon.com/seeds/wildflowers-forbs/ratibida-columnifera

Reklamy

Komentarze 3 to “Ratibida”

  1. Alina Says:

    Mam kilkanaście sztuk tej pięknej roślinki wysianej w tym roku. W tej chwili po tej suszy przekwita i chciałabym ją przesadzić kiedy można to zrobić?

    • zojalitwin Says:

      Teraz, lecz trzeba dbać o wilgoć. Najlepiej wykopać dużo większy dół wieczorem i całkowicie zalać go wodą. Przez noc woda przesiąknie, a rankiem można przesadzić i dbać by roślina miała wilgoć. Tylko należy usunąć przekwitające pędy, bowiem nie ma potrzeby by roślina wysilała się na nasiona. Przecież większość korzeni które karmią roślinę zostanie odcięta. Te które pozostaną raczej utrzymują roślinę w glebie lecz jej nie karmią. Warto w te nadchodzące upały zadbać o wilgoć wokół liści, np. folia na stelażu z patyków.


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: