Żółwik ukośny

©

©Chelone obliqua

Chelone obliqua2Opis

Rodzina: Plantaginaceae

Jest byliną posiadającą kłącza dzięki którym zdobywa coraz to nowe tereny. Z nich wyrastają wzniesione , ulistnione pędy bez tendencji do pokładania się. Uszkodzone łatwo wypuszczają boczne odgałęzienia. Liście ciemnozielone, do 15 cm długości o ząbkowanym brzegu. Na szczycie pędu kłosokształtny kwiatostan swym wyglądem przypominający odętkę. Budowa kwiatków jest jednak dość specyficzna. Są to kwiaty rurkowate o dwuwargowej koronce. Przez prawie cały czas pozostają zamknięte. Dopiero pod koniec życia kwiat się rozchyla by owady mogły go zapylić. W momencie otwarcia się kwiatu przypomina on głowę żółwia, stąd krajowa nazwa. Kwiaty zwykle zapylają trzmiele. Owocem jest pękająca torebka zawierająca niewielkie i dookoła oskrzydlone mapkanasiona.

Występowanie

Naturalne pochodzenie pokazuje mapka. Siedliskiem są tereny wilgotne, a nawet podmokłe, dlatego najłatwiej go znaleźć nad brzegami rzek. W swym kraju pochodzenia jest rośliną prawnie chronioną.

Wysokość

Bardzo zależy od stanowiska. Na stanowiskach słonecznych rzadko przekracza 60 cm, a na stanowiskach bardziej zacienionych może dorosnąć do kwiatostan120 cm i siłą rzeczy będzie wymagał podpierania.

Termin kwitnienia

Jest cenną rośliną dlatego że kwitnie kiedy większość kwiatów już przekwitła. Rozpoczyna kwitnienie pod koniec sierpnia a w zimne i chłodne lata dopiero we wrześniu. Kwitnie do przymrozków.

Kolor kwiatu

Różowy lub biały.

Stanowisko

Najładniej kwitnie i jest niewysoki na stanowisku słonecznym, lecz konieczne jest wówczas podlewanie by glebę miał cały czas wilgotną. Jeśli się na to nie zdecydujemy posadźmy w półcieniu. Przy pełnym zacienieniu rośliny są bardzo wysokie, wyraźnie wyciągnięte i podatne na wyleganie. Nie bardzo da się ograniczyć owocewówczas wzrost przez uszczykiwanie wierzchołków kiedy roślina ma nieco powyżej 20 cm, jako że każde uszczknięcie opóźnia kwitnienie o około 2 tygodnie. Przy przymrozkach we wrześniu może nie zdążyć zakwitnąć.

Wymagania i pielęgnacja

Jest rośliną gleb o dużej zawartości próchnicy i praktycznie stale lekko wilgotnych. To są warunki optymalne. Ponieważ roślina ma duże zdolności do przystosowywania się do zastanego środowiska, więc w warunkach ogrodu, gdzie latem w czasie upałów i tak podlewamy nie będzie problemów. Jedynie posiadacze gleb zdecydowanie kwaśnych powinni jesienią zwapnować ten kawałek, na którym mają zamiar posadzić żółwika.

w pojemnikuNa jedno należy zwrócić uwagę. Roślina późno pojawia się na powierzchni wiosną. By przy wiosennym motyczeniu nie ściąć sobie pąków, które znajdują się tuż pod powierzchnią ziemi należy miejsce oznaczyć na tyle trwale by przetrwało zimę.

Mrozoodporność

Dolna strefa graniczna to USDA 5a z temperaturami do -28,8 °C. Zatem jest to roślina mrozoodporna na terenie całego naszego kraju.

Rozmnażanie

Wysiew nasion po stratyfikacji.

Podział kilkuletnich kęp.

Ukorzenianie sadzonek wierzchołkowych.

Choroby i szkodniki

Roślina z zasady nie jest atakowana przez szkodniki czy choroby. Jedynie na zbyt suchych stanowiskach, kiedy roślina wielokrotnie więdnie i wieczorem wraca do normy może pojawić się mączniak prawdziwy.

Zastosowanie

Naprawdę atrakcyjnie roślina wygląda gdy kępa się rozrośnie lub jeśli od razu posadzimy kilka sadzonek obok siebie. Kto ma zbiorniki wodne o naturalnych brzegach może mieć najpiękniejsze rośliny. Poza rabatami żółwika można uprawiać w większych pojemnikach. Mało przydatny jako kwiat cięty.

Uwagi

Nazwa rodzaju jest wynikiem greckiej legendy o nimfie, która odmówiła przyjścia na ślub Zeusa i Hery ponieważ nie mogła opuścić domu. Zeus zamienił ją później w żółwia i skazał na noszenie domu stale ze sobą.

Nazwa gatunkowa ”obliqua” pochodzi z łaciny gdzie słowo ‚obliquus’ = skośne, z ukosa.obiekt

 

Przypisy


Wykorzystano zdjęcia z następujących stron:

W doniczce+ChO – http://robertasgardens.net/perennials/butterflys-hummingbirds/

Owoce – http://www.growsonyou.com/spritzhenry/blog/7555-winter-can-be-interesting-

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: