Goździcznik skalnicowy

©

©Petrorhagia saxifraga

Petrorhagia saxifraga2

Opis

Rodzina: Caryophyllaceae

pokrójGatunek w oglądzie jest nieco podobny do Gipsophila muralis. Z palowego korzenia wyrastają cienkie, ulistnione pędy, mające tendencję do pokładania się. Liście wąskie, lancetowate. U dołu pędu jest ich kilka gęsto ułożone, wyżej długość międzywęźli jest znaczna, a same liście malutkie do 1 cm długości. Na szczycie pędu może znajdować się albo jeden kwiat lub luźny kwiatostan złożony z kilku kwiatków. Pojedynczy kwiatek pięciopłatkowy, płatki mają wycięcie na szczycie. Owocem jest eliptyczna torebka otwierająca się klapkami na szczycie i zawierająca nieco tarczowate nasiona do 1,3 mm długości.

W obrocie handlowym znajdują się przeważnie dwie odmiany.

‚Plenifora’ – ma pełne kwiaty. Odmiana nie wiąże nasion więc rozmnażanie tylko przez podział.

‚Rosette’ – o wysokości do 20 cm. Łodygi ma Petrorhagia saxifragabardzo cienkie i mocno rozgałęzione. Liście igiełkowe długości 1–1,5 cm. Kwitnie od czerwca do września. Kwiaty półpełne.

Występowanie

Naturalnie występuje w Europie i zachodnich rejonach Azji. Rośnie na bardzo różnych stanowiskach, zawsze jednak są to gleby przepuszczalne i przesychające latem.

Wysokość

owoc10 cm, a w czasie kwitnienia do 30 cm

Termin kwitnienia

Z reguły zaczyna kwitnąć pod koniec czerwca, a kwitnie wyjątkowo długo i obficie, praktycznie do przymrozków wrześniowych.

Kolor kwiatu

U gatunku jasnoróżowy z ciemniejszym żyłkowaniem. U odmian róż jest bardziej zdecydowany.

nasionaStanowisko

Najlepiej wygląda i kwitnie na słonecznym stanowisku.

Wymagania i pielęgnacja

Mimo, że roślina nie ma specjalnych wymagań to musimy jej zapewnić gleby przepuszczalne i o odczynie najlepiej obojętnym. Rośliny tuż po posadzeniu musimy podlewać, by miały lekko wilgotne podłoże. Kiedy się dobrze zakorzenią są odporne na letnie susze.

Po pierwszym masowym kwitnieniu można zrezygnować z pojedynczych kwiatków i przyciąć roślinę. Jeśli uda nam się i jesień będzie ciepła i bez przymrozków nocnych roślina może ponownie zakwitnąć. Podejmując decyzję o przycięciu ryzykujemy, ale kto nie ryzykuje w pace nie siedzi i może mu się zdarzyć ponowny dywanik kwiatów.

Mrozoodporność

Dolna strefa graniczna to USDA 4a z temperaturami do -34,4 °C. Zatem, przy dobrze przepuszczalnej glebie jest rośliną w pełni mrozoodporną na terenie całego naszego kraju.

Rozmnażanie

Jeśli ktoś kupił nasiona proszę poddać je stratyfikacji. Potem trzeba się uzbroić w cierpliwość bo mogą wschodzić długo. Miesiąc po wschodach nadają się do przepikowania.

Choroby i szkodniki

Brak poważniejszych zagrożeń.

Zastosowanie

Poza skalniakiem nadaje się do obsadzania tzw. suchych murków. Goździcznik rozrasta się w postaci dywanika można go zastosować do obsadzania większych powierzchni.

Uwagi

Nazwa rodzajowa ”Petrorhagia” pochodzi od greckiego słowa ‚petros’ = kamień i ‚rhagas’ = szpara, gniazdo. Jest to odniesienie do zdolności rośliny życia w szczelinach skał.

Nazwa gatunkowa ”saxifraga” na pewno pochodzi od łacińskiego słowa ‘saxum’ = kamień, skała i albo słowa ‘frag’ = korzeń, albo ‘frangere’ = złamać. Najprawdopodobniej chodzi o to, że te rośliny rosnąc w załomach skalnych ich korzenie przyczyniają się do powolnego lecz skutecznego kruszenia skał, czyli bioerozji.  

Petrorhagia saxifraga jest w uprawie od 1774 roku. Już wówczas jej popularność to pochodna długiego i obfitego kwitnienia.

 

Przypisy


Wykorzystano zdjęcia z następujących stron:

Owoc+nasiona+pokrój – http://www.actaplantarum.org/

Petrorhagia saxifraga2 – http://lambley.com.au/plant/tunica-saxifraga

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: