Kokorocz paprociolistna

©

©Corydalis cheilanthifolia

 

Corydalis cheilanthifolia

Opis

Rodzina: Fumariaceae

Synonim: Kokorycz lakolistna.

liśćW naszych warunkach jest to szybko rosnąca i raczej krótkowieczna bylina kłączowa. Nowo pojawiające się liście są brązowe, następnie latem zmieniają kolor na zielony, a jesienią stają się srebrno-zielone. Same liście są bardzo dekoracyjne, najczęściej podwójnie pierzaste w czym przypominają liście paproci. Z pomiędzy liści wyrastają wyższe od nich pędy kwiatowe, które na swym szczycie mają groniasty kwiatostan złożony z charakterystycznych rurkowatych w naturzekwiatków z ostrogą. Po zapyleniu pojawia się prosty lub łukowato wygięty owoc przypominający strąk. Zawiera on nasiona ułożone w jednym rzędzie. Kiedy nasiona dojrzeją są czarne z wyraźnym elajosomem(ciałkiem mrówczym). Tych nasion może być do 30 sztuk w jednym owocu.

Występowanie

Naturalnie występuje w zachodnich i centralnych prowincjach Chin. Siedliskiem są cieniste zbocza i szczeliny skalne na wysokości od 800 nasiona-1700 m npm.

Wysokość

Przeciętnie między 30 a 45 cm.

Termin kwitnienia

W standardowym roku z reguły zaczyna kwitnąć w połowie maja. Jeśli trafiliśmy ze stanowiskiem gatunek kwitnie bardzo długo. Przy wczesnej i ciepłej wiośnie potrafi zakwitnąć pod w pojemnikukoniec kwietnia.

Kolor kwiatu

Siarkowożółty.

Stanowisko

Wszystko zależy jakie mamy gleby. Jeśli dobrze utrzymują wilgoć może to być nawet pełne słońce. Standardowo poleca się sadzić w półcieniu lub nawet pstrokatym cieniu. Doświadczenie uczy, że im więcej cienia tym mniej kwiatów, i ilość kwiatków w kwiatostanie spada. Każdy zatem musi podjąć decyzję czy więcej słońca i ewentualne podlewanie w czasie suszy, czy więcej cienia.

Wymagania i pielęgnacja

Nie jest to roślina lasów lecz kamienistych zboczy. Gleba zatem musi być przepuszczalna, lecz dobrze by była żyzna. Roślina może być sadzona na glebach o prawie każdym odczynie. Dysponując słabymi piaskami warto wykopać dużo większy dołek i ziemię z dołka wymieszać pół na pół z kompostem. Przy glebach piaszczysto gliniastych dodać około kilograma żwirku. W sklepach akwarystycznych za 2 kg worek zapłacimy około 3 zł. Takie zabezpieczenie będzie miało duże znaczenie szczególnie w czasie mokrych zim, bowiem większość roślin które giną zimą to rośliny zgniłe. Mróz tylko dokończył zniszczenia.

Wiosną przy roślinie zobaczymy sporo siewek. Na dobrym stanowisku może być ich bardzo dużo. Siewki z łatwością przesadzimy w inne miejsce czego nie można powiedzieć o roślinie matecznej. Ta z pewnością odchoruje przesadzenie. Przypominam, że nasza kokorycz może nam zrobić psikusa i zamrzeć, zwłaszcza jeśli ma kilka lat. Dlatego zawsze trzeba mieć roślinę na podmianę. Siewki rosną w szalonym tempie więc nie powinno być problemu.

Mrozoodporność

Dolna strefa graniczna to USDA 5a z temperaturami do -28,8 °C. Zakładając, że zadbaliśmy o przepuszczalne podłoże, jest to roślina mrozoodporna na terenie całego kraju.

Rozmnażanie

Jako, że jest to roślina kłączowa możemy ją dzielić.

Kto ma może się samosiejkami podzielić ze znajomymi.

Kupione nasiona należy poddać stratyfikacji.

Choroby i szkodniki

Ślimaki nagie mogą dobrać się do młodych liści.

Zastosowanie

Najpiękniej roślina wygląda na tle zimozielonych krzewów, lecz sadzić ją można w różnych kombinacjach. Można także do płaskich donic typu misa. W tym jednak wypadku donicę na zimę musimy zadołować w gruncie jeśli nie mamy pomieszczenia z temperaturami maksimum do 4 0C i w tym wypadku raczej widnego bo roślina nie musi zgubić liści.

Uwagi

Gatunek został opisany w 1892 roku przez Williama Botting Hemsley.

Wyjaśnienie nazwy rodzaju jest dzisiaj trudne. Może pochodzić od greckich słów ‚korydalle, korydalis’ = skowronek lub ‚korydalos’ = kask, hełm. W obu przypadkach można doszukać się ich podobieństwa do kształtu kwiatów.

 obiekt

Przypisy


Wykorzystano zdjęcia z następujących stron:

Corydalis chailanthifolia – http://davesgarden.com/guides/pf/showimage/187536/

Nasiona – http://en.wikipedia.org/wiki/File:Corydalis_cheilanthifolia_pod.jpg

W naturze – http://www.botanicalstockphotos.com/img4433.htm

Liść – http://www.plantdatabase.co.uk/Corydalis_cheilanthifolia/images

W pojemniku – http://www.alpinegardensociety.net/competitions/

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: