Ostróżka naga

©

©Delphinium nudicaule

Delphinium nudicaule

Opis

Rodzina: Ranunculaceae

pokrójWprowadzając do ogrodu pamiętajmy, że jest to roślina trująca.

Korzenie wiązkowe lecz głęboko sięgające. Z szyjki korzeniowej wyrastają cienkie prawie nitkowate pędy. Są one gęsto ulistnione do 1/3 wysokości. Liście okrągławe zazwyczaj z pięcioma klapami lecz może być 3 klapy. Na szczycie każdego pędu luźny groniasty kwiatostan, mogący mieć od 5 do nawet 20 kwiatków. Pojedynczy kwiatek mało przypomina kwiaty ostróżki, jako że jest rurkowaty z długą dość grubą ostrogą. Owocem jest wygięty, pękający mieszek. Nasiona mają niekiedy oskrzydlenie. Jeśli w ogrodzie mamy inne ostróżki zebrane nasiona mogą wydać nietypowe rośliny bowiem ostróżka naga łatwo hybrydyzuje z wszystkimi gatunkami ostróżek.

Występowanie

Naturalnie występuje na styku dwóch stanów USA, to jest Kalifornii i Oregonu. Siedliskiem są zarówno zbocza skalne jak i wilgotne, trawiaste tereny na wysokości od poziomu morza do 2600 m npm.

Wysokość

Od 30 do 60 cm.

Termin kwitnienia

U nas od lipca do września lub pierwszych wrześniowych przymrozków.

liścieKolor kwiatu

Nietypowy dla ostróżek bo czerwono-pomarańczowy lub ostro czerwony.

Stanowisko

Tylko na stanowisku słonecznym kwitnie obficie.

Wymagania i pielęgnacja

Wymaga gleb przepuszczalnych lecz zasobnych i dobrze utrzymujących wilgoć. By sprostać tym wymaganiom nasze piaseczki powinniśmy wzbogacić o znaczną ilość kompostu. Zawarta w mapkanim próchnica nie tylko odda roślinie składniki pokarmowe, ale i wodę.

Z dwóch powodów ważnym jest by posadzić roślinę na osłoniętym stanowisku. Pierwszy to jej cienkie pędy łatwo pokładające się pod wpływem wiatru, a drugi to niepewna zimotrwałość.

Nadziemne części rośliny po przekwitnięciu zamierają. W warunkach naturalnych roślina zapylana jest przez kolibry.

Mrozoodporność

Dolna strefa graniczna to USDA 7a z temperaturami do -17,7 °C. W naturze, w donicyjest to krótkowieczna bylina, u nas raczej roślina roczna. W ogrodach osłoniętych w wąskim zachodnim pasie kraju ma szansę być byliną, lecz nie należy się nastawiać na takie rozwiązanie. Oczywiście można próbować okrywać, lecz często nawet pod okryciem przemarza. Nie oznacza to jednak, że wszystkim na pewno się nie uda. Bardzo ważnym dla przezimowania jest zapewnienie suchego podłoża zimą.

Rozmnażanie

Najczęściej rozmnażamy przez wysiew nasion. Nasiona mają ograniczoną żywotność, zatem dłuższe przechowywanie nie wchodzi w grę. Do kiełkowania potrzebna jest dość niska temperatura. Nie powinna przekraczać 15 0C. Wyższe temperatury hamują kiełkowanie. Samo kiełkowanie trwa dość długo bo między 2 a 9 tygodni. Młode rośliny sadzimy w odstępie co 10-15 cm.

Jeśli uda nam się roślinę przezimować to można pobrać sadzonki w momencie, kiedy pędy wyrosłe z karpy mają nieco powyżej 10 cm.

Podział rośliny utrudnia głęboki system korzeniowy.

Choroby i szkodniki

Mączniak prawdziwy i ślimaki.

Zastosowanie

Pojedyncza roślina jest delikatna w oglądzie dlatego sadzimy ją w większej grupie. Poza rabatami można sadzić ją w pojemnikach. Roślina nadaje się na kwiat cięty.

Uwagi

Nazwa rodzaju ”Delphinium” ma dwa tłumaczenia. Pierwsze pochodzi od wielkiego, starożytnego lekarza i botanika greckiego Dioscoridesa, który w swym dziele o roślinach leczniczych nadał roślinie nazwę od greckiego słowa ‚delphinus’ = delfin, ponieważ pąki rośliny skojarzyły mu się z nosem delfina. Inne tłumaczenie to nadanie nazwy od greckiego słowa ‚delphinion’ = ostroga. Jak było naprawdę tego nie sposób dzisiaj stwierdzić.

Nazwa gatunkowa ”nudicaule” pochodzi od łacińskiego słowa ‚nudus’ = nagi, goły.rysuneczek Roślina nie posiada owłosienia.

Przypisy


Wykorzystano zdjęcia z następujących stron:

Liście – http://www.sevenoaksnativenursery.com/native-plants/perennials

Kwiatostan – http://www.botanicalgarden.ubc.ca/potd/2010/05/delphinium_nudicaule.php

 

Delphinium nudicaule – http://www.zvetsad.com.ua/catalogitem/239-1365403669

Pokrój – http://www.inaturalist.org/observations/240558

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: