Amsonia Hubrichta

©

©Amsonia hubrichtii

Amsonia hubrichtii2

Opis

Rodzina: Apocynaceae

System korzeniowyKorzenie bardzo splątane i drewniejące, utrudniające podział rośliny. Nad ziemią wzniesione pędy mające tendencję do pokładania się. Liście na pędzie ułożone skrętolegle. Są bardzo wąskie, co przy wielkości rośliny daje wrażenie nitkowatych. Nadaje to krzaczkowi bardzo miękki i delikatny pokrój. Jesienią przebarwiają się na złoto-brązowe. Stanowi to główny powód uprawy tej rośliny. Na szczycie każdego pędu pojawia się wiechowaty kwiatostan, złożony liścieze znacznej liczby gwiazdkowatych kwiatów.

Występowanie

Naturalne występuje w dwóch stanach USA, Arcansas i Oklahoma. Siedliskiem są górskie łąki.

Wysokość

Od 60 cm do 1 metra.

Termin kwitnienia

Najczęściej jest to maj i pierwsza dekada czerwca.

Kolor kwiatu

Jasno niebieski.

kwitnąca kępaStanowisko

Pełne słońce, lub półcień. Trzeba wiedzieć, iż zbyt dużo cienia może spowodować wyciąganie się roślin i pokładanie pod wpływem byle deszczu. Najlepszy kolor liści jesienią występuje w pełnym słońcu, ale kwiaty na ogół dłużej kwitną, jeśli w najgorętszych godzinach roślina może być cieniowana przez wyższe rośliny. Zatem od naszych preferencji zależy na jakim stanowisku posadzimy roślinę. Półcień to takie miejsce gdzie roślina musi dostać kwiatostanminimum 6 godzin pełnego słońca.

Wymagania i pielęgnacja

Roślina na ogół nie ma wielkich wymagań. Chciałaby jednak by były to gleby przepuszczalne, przeciętnie żyzne o odczynie zbliżonym do obojętnego i co najważniejsze dobrze utrzymywały wilgoć. Zatem przy minimum starań można mieć piękną i ciekawą roślinę. Z prac pielęgnacyjnych warto wykonać przycięcie rośliny po kwitnieniu. Ścinamy pęd około 20 cm pod kwiatem. Ponieważ tak naprawdę intensywny wzrost następuje od momentu kwitnienia roślina szybko nadrobi wysokość, a my będziemy mieć gęstą i wyprostowaną kępkę pięknych liści. Przy ścinaniu miejmy rękawice. Występujący sok mleczny może podrażniać skórę u ludzi wrażliwych.

Uprzedzam jedynie, by nie przejmować się nowo posadzonemizernym wyglądem rośliny po posadzeniu. Przez wiele lat nie wymaga dzielenia i wówczas dorośnie do okazałej kępy. Proces można przyspieszyć, jeśli mamy więcej sadzonek i posadzić je dość blisko siebie.

Mrozoodporność

Dolna strefa graniczna to USDA 5a z temperaturami do -28,8 °C. Istnieją doniesienia, iż na osłoniętych stanowiskach potrafi ładnie przetrwać nawet przy temperaturach sięgających -35 0C. Czyli jest kępa liścito roślina mrozoodporna na terenie całego naszego kraju.

Rozmnażanie

Podział rozrośniętej kępy wymaga użycia siły, ostrej sztychówki lub niemniej ostrej siekiery, ponieważ zdrewniałe i poplątane korzenie stanowią nie lada wyzwanie.

Sadzonki zielne.

Wysiew nasion na zewnątrz jesienią to najlepsze rozwiązanie. Kiedy musimy wysiewać w pomieszczeniu nasiona poddajemy 2 miesięcznej stratyfikacji. Siewki nasionarosną dość wolno.

Nasiona nie są dostępne w uspołecznionym handlu. Trzeba monitorować ebay lub allegro. Kto ma kogoś w Stanach może poprosić o nasiona. Oczywiście można sobie samemu ściągnąć przez firmy wysyłkowe z reguły angielskie.

Choroby i szkodniki

Roślina z gatunku zdrowych nawet na swoim terenie, więc tym bardziej u nas gdzie nie ma naturalnych szkodników.

Zastosowanie

Roślina może być posadzona w najróżnorodniejszej kombinacji. Sadźmy raczej z przodu, by ładne jesienne liście były dobrze widoczne. Kto będzie miał siewki niech sadzi dość gęsto, od razu będzie właściwy efekt.

Uwagi

Roślina odkryta dopiero w 1940 roku przez Leslie Hubricht – stąd nazwa gatunkowa.

Nazwa rodzajowa ”Amsonia” została utworzona od nazwiska amerykańskiego lekarza Johna Amson, który był także burmistrzem małego miasta  Williamsburg, w stanie Wirginia.

 obiekt

 

Przypisy


Wykorzystano zdjęcia z następujących stron:

Jesienny widok – http://hsny.org/blog/tag/hardy-perennials

Jw2 – http://www.virginiagardening.com/documents/2011PPAmsonia.pdf

Liście – http://en.wikipedia.org/wiki/File:Blue_Star_Amsonia_hubrichtii

System korzeniowy – http://commons.wikimedia.org/wiki/Amsonia_hubrichtii

Amsonia hubrichtii – http://www.mahoneysgarden.com/perennial/blue-star-amsonia

Nowo posadzone – http://eklundgarden.blogspot.com/

Nasiona – http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/909df1d9c7e326e1.html

Reklamy

Komentarze 4 to “Amsonia Hubrichta”

 1. Leszek B. Says:

  Podobnie jaka Dalea Amsonia Hubrichta jest nie osiągalna 😦

  • zojalitwin Says:

   Te nasiona trzeba sprowadzać. Wiele roślin pozyskuję w ten sposób. Umawiam się ze znajomymi i tym sposobem obniżamy koszty przesyłki dzieląc je między siebie. Opisując rośliny muszę uwzględnić także tych, dla których to normalne bowiem nasze nasiennictwo jest gorsze niż siermiężne.

 2. Leszek B. Says:

  gdyby ktoś jeszcze szukał tej rośliny 🙂 http://krzewy-ozdobne.com.pl/565-amsonia-.html pozdrawiam


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: